Başvuru Dönemi       : Ekim 2019

Komisyon                   : Sağlık ve Spor Bilimleri Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Komisyonu

Adayın Bilim Alanı   : Anesteziyoloji ve Reanimasyon

İddiaya Konu İhlal    : Haksız Yazarlık(m.4/1-e), Dilimleme (m.4/1-d)

İddianın özeti             : * Al yayınlardaki method hayvan, hipotez değiştirilmeden yapıldığı görülmüştür. Hipotezi A3 yayınlanırken ayni deneyin farklı dokudaki b6brekteki oksidatif stress ve antioksidan etkinliği Al yayınında veri olarak kullanıldığı görülmüştür. Al yayının A3’den yapılmış bir salamizasyon olduğu gözlenmiştir.

* Adayın diğer yayınlarına da bakıldığında A7, A8, A9, A10 ve D2 de belirtilen eserlerin hepsinin aynı tarihte alınmış ayni başvuru sonucu verilen etik numarası olduğu ve retrospektif yapılan bu çalışmaların ayni olduğu, yazıların aynı ortak hasta gruplarını içerdiği ve ayni içerikten bahsettiği görülmüştür.

Savunma İstenme Tarihi     : 19.03.2020

Komisyon Kararı      : İddialar, savunma ve uzman görüşleri birlikte değerlendirildiğinde adayın iddiaya konu yayınlarında Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi kapsamında etik ihlalde bulunmadığına oybirliği ile karar verildi.

Değerlendirme          : Yukarıda özet halinde sunulmuş olan iddialar çerçevesinde tarafımızca yapılan savunma sonucu etik ihlal olmadığı kararı verilmiş ve iddia sahibi jüri, jürilikten çıkarılarak, adayın askıya alınan doçentlik süreci devam etmiştir.

 

Henüz Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×