Ne Anlama Geliyor ?

Denklik başvurularının takibini e-devlet üzerinden yapıyoruz. Fakat sistemde yazanlar ne anlama geliyor. Bizi ne bekliyor ? Denklik başvuru sahipleri için derlediğimiz içeriği sizlere sunmakla birlikte, derlediklerimiz dışında bir durumu da yorum olarak bize sorabilirsiniz. Yorum yapın ve dosyanızın bulunduğu son birim ile son dosya durumunu yazın.

İşlemin Türü veya Yapılan İşlem Son Dosya Durumu İşlemi Yapan Birim veya Dosyanın Bulunduğu Birim Ne Anlama Geliyor?
Eski Sistemden Aktarıldı. Dosya Yeni Sistemde Yeni tarihli başvuru ise Ön İnceleme Birimi. Eski başvuru ise Bütün Birimler olabilir. Denklik Biriminin kullandığı 2 sistem vardır. Yeni başvurular doğrudan yeni sisteme kayıt olurken eski başvurular işlem yapıldıkça yeni sisteme aktarılıyor. Yeni sistem tarihinin de e-devlet entegrasyonuna denk geldiği düşünülmektedir.
Teyit yapıldı Teyit yazışmasının cevabı bekleniyor Ön İnceleme Birimi Kişilerin gerçekten yurt dışında belirttikleri şekilde eğitim alıp almadıklarını teyit etmek için YÖK, Dışişleri Bakanlığı ile yazışma yapmaktadır. Dışişleri Bakanlığı eğitim alınan ülkedeki dış temsilcilik aracılığı ile teyidi gerçekleştirmektedir. Son zamanlarda “Web Portalı Üzerinden Diploma Teyidi Yapılmıştır” yazmaktadır. Bunun yanında YÖK’ün 30.06.2017 tarihli ilanı ile 1 Eylül itibarıyla bu işlemin başvuru sahiplerince yapılacağını duyurmuştur.
Kalış süresi Hesaplanması Kalış süreniz hesaplanmıştır. Ön İnceleme Birimi Emniyet ve Pasaportlarınız üzerinden tarihlere bakılarak hesap yapılır.
Dosya İncelemesi –  Ad-Soyad bilgisi

–  Üniversite bilgisi

– Başlama- bitiş bilgisi

– Örgün, Açık,  Uzaktan, Ekstern  doğrulanması

Komisyon (İnceleme)  Birimi Masa olarak bilinen (Örn: …….. ülkesi Masası) aslında Komisyon birimidir. Bu bilgilerin doğrulanması dosyanın sağlıklı ve tam şekilde teslim edildiği anlamına gelmektedir. Denklik ve Tanıma Komisyonuna bu bilgileriniz tetkik edilerek sunulur.
Dosya İncelemesi – Eğitim derecesi

– Öğrenim Süresi

– Ders kredileri

– İlk 1000 ve Emsal olup olmadığı doğrulanması

Alt Komisyon veya Komisyon (İnceleme)   Birimi Genellikle Alt Komisyon yapar. Alt komisyon o alandaki prof.lardan oluşur. Eğitim ön lisans lisans yada YL mi bakılır. Okul ilk 1000’de mi bakılır. Emsal alan işlemi denklik verilen emsaller var mı bakılır. Ancak emsal olsa bile verilmediği durum çoktur. Sadece emsali kontrol edildiği gösterilmekte olup önemli bir işlem değildir.
Dosya İncelemesi Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi. Alt Komisyon  Birimi Alt komisyondaki üyeler genellikle ders eksikleri çıkararak STS kararı alınması yönünde rapor hazırlamaktadır. Bu rapor Denklik ve Tanıma Komisyonuna sunulur. Kabul görürse Yürütme Kurulu STS kararı alır.
Dosya İncelemesi Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır SBYS (Hakkınızda SBYS işlemi uygulanmak üzere Komisyona sevk edilmiştir) Alt komisyondaki üyeler STS veya Ders Tamamlama işlemleri ile ilgili rapor hazırlayıp Komisyona sunar.
Eksik evrak Eksik evrak istendi Ön İnceleme Birimi Başvururken eksik belge alınmamasına rağmen istenebilmektedir. Genellikle eğitime başlama yılını gösterir belge, kalış süresi yetersiz ise bu durumu giderici hali gösteren belge, YL başvurularında tezli/tezsiz olduğunu gösterir belge veya balkanlar hariç Avrupa başvurularında diploma eki yada transkript ile ilgili belgeler istenmektedir.
Kararların Tebliği Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır Kurul Sonrası İşlemler Birimi Hakkınızda alınan kararları bildirilir. Yazılan sıralamalar arasında “Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi.” veya “SBYS” yazmıyorsa ya doğrudan denklik alacaksınızdır. Ya da başvurunuz reddedilecektir. Bu durumlar yazıyorsa genellikle STS kararı çıkmaktadır. Hukuk vb bölümler için de lisans tamamlama kararı çıkmaktadır. Çıkan bu kararlar Kuruldan çıktığı için Kurul Sonrası işlemler Birimi yazışmayı yapmaktadır.
Denklik Basım/Baskı ya gönderildi. Başvurunuz sonuçlandırılmış olup denklik belgeniz hazırlanmaktadır Denklik Basım Birimi Denklik belgesi almanız kesinleşmiş ancak hazırlanmamıştır. Bu durumlarda YÖK’e gitmek vakit ve para kaybıdır. Zira hazırlanıp basılıp imzalanması hızlı olan bir durum değildir.
Denklik Basım/Baskı ya gönderildi. Başvurunuz sonuçlandırılmış olup, denklik belgeniz hazırlanmıştır. kurulumuzdan teslim alabilirsiniz Arşiv Birimi Denklik basılıp gelip almanız için arşivlenmiştir. Kendiniz yada vekaletname vereceğiniz biri alabilir. Posta yoluyla yollanmaz

* Çizelge yeni başvurudan sonuçlanana kadar olan normal süreci gösterir. Ekstrem durumlar dahil değildir.
**Eski başvurularda aynı çizelgeden kalınan yerden takip edilebilir.
***Çizelge müvekkillerin denklik durumları ile Yök’e sorulan şifai sorular sonucu hazırlanmıştır.

724 Yorum

 1. Merhaba, Azerbaycana cekmek için mi yaptınız ……. aynen nokta nokta üniversiteleri kullansanız daha etik olacaktır.

  • Yorumunuzu anlayamamakla birlikte Azerbaycan’ı inceleme kısmında “Azerbaycan masası” olarak kullanmış olmamız sadece bir örneklemedir. Bununla birlikte denklik için en çok başvuru yapılan ülkelerden biri Azerbaycan olduğundan, bu ülkeden gelen mezunların akıllarındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlamaktayız

   • Bu sabah Kurul Sonrası İşlemler biriminde iken dosyanız denklik komisyonunca incelenmektedir yazıyordu. Şimdi ise herhangi bir işlem yazmıyor. 23 Mayıs 2022 tarihinde başvuru yapmıştım. 1 Haziran 2022 tarihinde buraya gelmesini nasıl yorumlamalıyım? Ret kararını e-devlet üzerinden öğrenebiliyor muyum?

  • Dosyablnin bulundugu birimKurul sonrasi islemler yaziyor ve son dosya durumu bad gorusu beklenmektedir diyor ama alt komisyonda da komisyondada ayni sekilde bad gorusu beklenmektedir yaziyordu ne anlama geliyor bilen var mi

 2. Merhaba
  Ben Almanayada tip fakültesini bitirdim (2011 senesi mezunuyum , su an uzmanligimi almak üzereyim) ve 02.05.2017 tarihinde denklik icin basvurdum. Uzunca bir süre e-Devlet sitesinde “Dosyaniniz staj karari alinmak üzere bir üst komisyona sevk edilmistir” ibaresini gördüm. Iki haftadir da “Hakkinizdaki karar yönetim kurulu tarafindan onaylanmistir ” gibi bir ibare görüyorum. Bundan ne anlamaliyim beni bilgilendiriseniz sevinirim.

  Simdiden cok tesekkürler

  • YÖK tıp mezunları için Yürütme Kurulu kararları ile bir kaç seçenek hazırlamıştır. Bunlar doğrudan verilmesi, sınava ve staja tabi tutulması ve sadece staja tabi tutulması. Stajın amacı mezunların bir nevi rotasyonu veya Türkiye’ye adapte olmasının sağlamasıdır. Sizde de büyük ihtimalle bu amaçla staj kararı çıkmıştır. Stajın süresi de 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Bunun yanında Denklik Yönetmeliğinin 5. ve 6. maddelerine uyan başvurular 7.maddeye göre değerlendirilip karara bağlamaktadır. Genelde Avrupa’dan gelen başvurular 5. ve 6. maddeye uygun bulunup, YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları içerisindeyse doğrudan denklik verilmektedir. Bu hususta YÖK’e karşı yapılacak bir girişim sürecinizi hızlandıracağı gibi doğrudan denklik almanıza da yardım edebilir.

  • Mahkeme yoluyla denklik almak mümkündür. Ancak mahkeme kararlarını zamanında ve yerinde uygulayan bir Kurum olursa mümkündür. Bu anlamda YÖK özellikle Balkan ülkelerinde eğitim alarak ülkemize gelip denklik başvurusunda bulunanların açmış olduğu davaları kaybetse bile değişik kararlar alarak dolaylı yoldan uygulamamaktadır(tekrar STS kararı almak gibi). Bunun dışında mahkemelerce lehe verilen kararları uygulamakta ve davanın mahiyetine göre geçici denklik veya normal denklik düzenlemektedir. Aslında somut durumunuzu paylaşmış olsanız daha net cevap verilebilirdi. Zira YÖK, kendi politikasına göre bazı yargı kararlarını uygulayıp denklik vermekte, bazılarına ise vermemektedir.

 3. Merhabalar
  Dosyanın Bulunduğu Birim
  İNCELEME
  Son Dosya Durumu
  Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır

  denklik başvuru durumumda son 3 haftadır durum bu şekilde ve tarafıma hiçbir şey tebliğ edilmedi.Bundan 3 hafta önce ise Bulunduğu birim komisyon sonrası işlemler olarak gözüküyordu.Ne anlama geliyor acaba

  • Bahsettiğim aşamalardan öncede ilk 500 üniversite kapsamında değerlendirilmiştir diye not vardı.

   • Merhabalar,
    İnceleme olarak görülen birim yukarıdaki tabloda da bahsedildiği üzere “Komisyon” birimidir. Başvuru evraklarının eksiksiz olduğu anlaşıldığında Komisyon(İnceleme) içeriği incelemeye başlar. Bu incelemeye üniversitenizin sıralaması da dahildir. “İlk 500 olarak değerlendirilmiş ve sonrasında Yürütme Kurulunca karar alınmıştır” şeklinde yazmışsa büyük ihtimalle doğrudan denklik alacaksınız. Ancak YÖK, son zamanlarda yurtdışı mezunlarının okulu ilk 500de yada ilk 1000de olsa bile Türk yükseköğretimine alışsın diye staj veya benzeri kararlar almaktadır. Sonuç olarak bölümünüz ve mezun olduğunuz okulu yazarsanız daha net yorumlar yapılabilir. Bunun için akademikhdb@gmail.com adresinden bize yazabilirsiniz.

    • İngilterede Kingston Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünden mezun oldum.

     • Mezun olduğunuz üniversite, YÖK’ün sıralama listesini kabul ettiği QS World Ranking listesinde 2015,2017,2018 yıllarında 501-550; 2016 yılında 471-480 sıralamasına sahip olduğundan İlk 500 olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda size halihazırdaki yönetmelik ve Yürütme Kurulu kararları doğrultusunda doğrudan denklik verilmesi gerekmektedir. Komisyon birimi de sizin doğrudan denklik almanız yönünde rapor hazırlayıp Yürütme Kuruluna sunmuştur. Yakında dosyanız “Kurul Sonrası İşlemler” birimine aktarılacaktır.

     • Merhaba. Diplomanız teyit yapılmıştır. Bu ne anlama gelir. Denklik olmuş mu bitti mi yoksa daha var mı?

    • Diploma denkliği için evraklarımi teslim ettim,ne kadar sürede sonuçlanıyor acaba

   • Merhaba
    Dosyam alt komisyondaydı. İki hafta önce komisyona geçtiğini gördüm. Fakat son dosya durumunda ne alt komisyonda ne de komisyonda herhangi bir şey yazmıyor. Dosyamın durumu nedir acaba?

  • Mrb benim dosyada alt komisyon beklemekte yazıyor.. nerdeyse 5 ay oldu hala böyle yazı var hiçbir cvb yok..rica ederim Bilgi verin

 4. Meraba kolay gelsin Azerbaycan tıp üniversitesi diş hekimliği fakültesinin denkliği varmı acaba Azerbaycan’da yöksüz olarak okumak istiyorum oradaki kredileri tamamlarsam Türkiye döndüğümde denklik başvurusunda bulunduğumda sıkıntı çıkarırlarmı? YÖK Azerbaycan tıp üniversitesini tanıyor

  • Döndüğünüzde sts+staj cikma olasiligi var. Yök Azerbaycan Tip Universitesi Dis Hekimligine dogrudan denklik vermemektedir. Firsatiniz dahilindeyse dunyada ilk 1000de olan universitelere gitmeniz yarariniza olacaktir.

 5. Merhaba 2 aydır ilk 1000 universite işlemi yapılmıştır ibaresinden sonra bugün hakkımızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır maili geldi onaylanan karar denkligin verildiğimi yoksa bundan sonra baska süreç olacakmi ?

  • “Ilk 1000 işlemi yapılmıştır” yazıyorsa büyük ihtimalle doģrudan denklik alacaksınızdır. Ancak son zamanlarda YÖK dogrudan ünvan veren mesleklerle ilgili olarak Türk yuksekögretim ve meslek hayatina adapte olunması için 6 ay gibi kısa süreli staj veya pratik eğitim karari verebilmektedir. Yürütme Kurulu onaylamissa kısa zamanda size bu onaylanan karar tebliğ edilecektir.

 6. Merhaba, ben Kanada da Toronto universitesinden piskoloji mevzunuyum ve turkiye’de denklik basvurusu yapdim. Su an hakkinizdaki karar yurutme kurulu tarafindan onaylanmisdir yaziyor ve bir onceki bildiri’de de ilk 1000 universite islemi yapildi yaziyordu. Acaba ne gibi bi sonuc cikartabilirim bundan?

  • Kanada üniversiteleri kaliteli olarak kabul edildiginden size dogrudan denklik düzenlenecektir. Psikoloji bölümüne pratik vs.çıkmamaktadır. Yürütme Kurulunda onaylanan kararınız size tebliğ edilmesi için “Kurul Sonrası İşlemler” birimine gönderilecek ve size posta veya maille bildirilecektir.

 7. Merhaba ben 5 ay önce denklik için başvurdum. Ön incelemeden incelemeye geçti şimdi de
  Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. Bu ne anlama gelir? Benim e postama herhangi mail gelmedi nasıl öğrenebilirim mezun olduğum üniversite ilk 500/1000 olup olmadığını?

 8. Merhabalar, Bosna Hersek Uluslararası Saraybosna üniversitesi Mimarlık mezunuyum. yaklaşık 1.5 ay önce denklige başvurdum şimdiye kadar dosya durumunda ”dosyanız başarılı bir şekilde sisteme aktarılmıştır” ibaresi vardı fakat bugün itibariyle ”Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır” olarak degişti. Sormak istedigim soru şu, sizin yukarda paylaşmış oldugunuz tabloya göre 1.aşamadan sonra ”teyit yazışmasının cevabı bekleniyor” şeklinde olması gerekmiyor muydu ? Size göre süreç olması gerektigi gibimi işliyor ? Teşekkür ederim.

  • Hem teyit hem pasaport inceleme hemde kalis suresi hepsi birlikte ön inceleme olarak geciyor. Ön inceleme icerisinde bazen yapilan islemler yer degiştirebiliyor. Herhangi bir sorun görünmüyor. Zira Bosna Hersek teyit istenen ülkelerdendir. Teyit gelmeden esastan incelemeye geçilmiyor. Sonuc olarak extrem bir durum yoksa süreciniz normal işliyor.

   • Merhabalar. Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ mezunuyum.24.08.2019 tarihinde online başvuru yaptım. 24.09.2019 tarihinde YÖK e gelerek evraklarımı teslim ettim. Dosyam 2 Mart tarihinde Alt komisyon-Akts yeterli aşamasındaydı. Yaklaşık 4 ay olacak hala Komisyon-Akts yeterli aşamasında. Nerdeyse 2 ay sonra 1 sene olacak. Acaba bundan sonraki aşamalar ne ? Ve tahmini daha ne kadar beklemeliyim? Cevabını bekliycem. Teşekkür ederim .

    • Virüsten dolayı yavaş olan işlemler iyice yavaşladı YÖK’e bizzat gidip dosyanızı kontrol etmenizi tavsiye ederim.

     • E devlette öğrenim gördüğünüz alanın ve seviyesinin tespiti için BAD komisyon görüşü beklenmektedir yazıyor. Bundan ne anlamalıyım direk denklikmi bu işlemden sonra. Dosyam kurul sonrası işlemde

 9. Merhabalar,
  Ben Stockholm Üniversitesi İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Denklik başvurusu yaptım. Geçen hafta
  ”Dosya KPSS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi.” notu düşülmüş. Bugün baktığımda
  ”Dosyanın Bulunduğu Birim: KURUL SONRASI İŞLEMLER
  Son Dosya Durumu: Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır.”
  şeklinde güncellenmiş. Bu ne demektir acaba. Teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Öğretmenlik mezunları için kpss’ye girme şartı aranıyor. Öğretmelik aynı zamanda dil bölümü öğretmenliği ise eğitim alınan dilde yds, yökdil vb. sınavlardan 80 almış olmak koşulu aranıyor. Yazdığınız duruma göre anlattığımız hususlarla ilgili olarak karar alınmış(kararı Yürütme Kurulu alıyor) ve tarafınıza tebliğ edilecektir.

  • Teşekkür ederim.
   Peki ben kpss ya da yökdil sınavına girmeden özel kurslarda da mı çalışamıyorum. MEB’ de zaten öğretmenlik düşünmüyorum.

   • Özel kurslarda çalışabilirsiniz. Ancak özel kursların kabul etmesi lazım. Farklı kriterler de isteyebilirler. Sonuç olarak denklik almadan devlet kurumları kabul ettiği takdirde heryerde çalışabilirsiniz.

    • aynı yazı benim eşimdede yazıyor dosya kpss kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi diye şimdi denklik vereceklermi yoksa sınava giripmi verecekler bilgilendirirseniz memnun olurum iyi çalışmalar

     • Merhaba. Son durumunuz nedir. Kurul nasıl bir karar almış? Aynı şey şu anda bizim de başımızda. Bu karardan sonra neler yaptınız? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

   • Merhaba. Son durumunuz nedir. Kurul nasıl bir karar almış? Aynı şey şu anda bizim de başımızda. Bu karardan sonra neler yaptınız? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

   • Arzu Hanım Merhaba. Biz de şu anda aynı durumdayız. Dosya KPSS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi. yazısından sonra “Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır.” yazısı geldi. Bundan sonra ne yaptınız tam olarak. Teşekkür ederim şimdiden.

 10. Bangladeş te İngilzce bölümü okudum şuan “Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır.” durumu görünüyor. yaklaşık ne zmana onay cıkar bilgi almak istiyorum.

  • “Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır.” durumu herkes için görülmektedir. Zira YÖK’ün kurmaya çalıştığı sistemlerde bu tip aynı anda herkese aynı durumlar gözükebiliyor. Başvurunuzla ilgili ayrıntıları sitemizde bulunan telefonlardan iletebilirseniz ayrıntılı şekilde bilgilendirebiliriz

 11. İyi akşamlar Sofya tıptan mezunum bugün baktım yazılan şu ki Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. ne anlamam lazım yöke gitmeli miyim şimdiden teşekkürler

  • Sofya tıp için genel olarak sts+staj kararı çıkmaktadır. Bu karar alındıktan sonra Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır ve size tebliğ edilecektir.

 12. İyi akşamlar Sofya tıptan mezunum bugün baktım yazılan şu ki Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. ne anlamam lazım yöke gitmeli miyim şimdiden teşekkürler

  • Gitmenize gerek yok hakkınızda alınan sts ve staj kararı tarafınıza tebliğ edilecektir. 15 gün içinde gelmezse başvurarak adresinizin doğru olduğunuz teyit ettirebilirsiniz

  • Son zamanlarda çok yoğun olduğumuzdan cevap veremedik ama kısa zamanda herbirine ayri ayri cevap vereceğiz. Özellikle travnik ve açikögretim konusunda onemli calismalarimizi duyuracagiz.

 13. Oncelikle siteniz cok faydali emekleriniz icin tesekkurler. benim size sorum su olacak, bulgaristan dis hekimligi fakultesi mezunuyum ve 1 nisanda 2017 tum evraklarimi eksiksiz teslim ettim denklik birimine ve yaklasik 2 hafta sonra e devletten kontrol ettigimde “web portali uzerinden diploma teyidi yapilmistir” yaziyordu bugun 27 ekim 2017 aradan 7 ay gecti ve hala “web portali uzerinden diploma teyidi yapilmistir” ayni yazi yaziyor… isin garip garip tarafi benle beraber ayni anda veren ayni okulda okudugumuz hatta ayni tercume burosuna gidip tercume apostil vs yaptirdigimiz arkadasim da” dosyaniz alt komisyon biriminde ” tarzinda birseyler yaziyor. yani bana e devlette hala 7 ay onceki yazi yazarken arkadasimin neredeyse 1-2 haftaya evine mektubu gelecek!!! Sizce bunun nedeni nedir ? Tesekkurler.

  • YÖK başvuruları sırayla incelediğini söylese de unutulan, kenarda kalan veya ilgilenilmeyen durumlar olabiliyor. Bunun için başvurunuzu bizzat ve sık sık takip edip sürecinizi hızlandırmalı ve hakkınızı heryoldan arayacağınızı göstermelisiniz. Sizin durumunuzda olan kişilerin çoktan alt komisyon ve komisyondan geçerek Yürütme kurulunca kararın onaylanması gerekmektedir. Zira 7 ay kanunda belirtilen sürelerden oldukça uzundur. Hakkınızın zayi olduğunu ileri sürebilirsiniz.

 14. İyi günler. Gürcistan’da tıp fakültesi mezunu olacağım iki yıl sonra fakat bu ikinci üniversitem olduğu için askerlik vazifemi yapmadan yurtdışı konsolosluğuna öğrenci dosyası açtıramıyorum. Askerlik için yaptığım başvuru da kilo sebebi ile bir yıl ertelendi ve ne zaman tamamen askerlik ile ilişiğimin kesileceği net değil.
  Sormak istediğim
  1) kilo sebebi ile aldığım belge ile öğrenci dosyası açtırmak ve işlemlerimi bu öğrenci dosyası üzerinden yapmak mümkün mü?
  2) öğrenci dosyası açtıramamam halinde yukarıda belirtilen işlemlerde herhangi bir aksaklık olacak mı? (Örneğin metinde “YÖK, Dışişleri Bakanlığı ile yazışma yapmaktadır. Dışişleri Bakanlığı eğitim alınan ülkedeki dış temsilcilik aracılığı ile teyidi gerçekleştirmektedir” deniyor.)

  • merhabalar,
   ilk sorunuzla ilgili durumları yurt dışındaki Türk Temsilciliklerine sorarak halletmeniz daha faydalı olacaktır. İkinci sorunuz ile ilgili olarak ise herhangi bir sorun teşkil etmeyecetir. Zira sadece almış olduğunuz eğitim incelenmektedir.

 15. Merhabalar,
  Dosyanın Bulunduğu Birim: KOMİSYON, Son Dosya Durumu: YURT DIŞINDA KALIŞ SÜRENİZ SİSTEM TARAFINDAN HESAPLANMIŞTIR yazıyordu 3 gün sonra ise;

  Dosyanın Bulunduğu Birim: KURUL SONRASI İŞLEMLER, Son Dosya Durumu: HAKKINIZDAKİ KARAR YÜRÜTME KURULU TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR yazıyor. Bu ne anlama geliyor sizce yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.
  Mezun olunan bölüm : Sofya Teknik Üniversitesi/ Endüstri Mühendisliği 2012 yılı.
  İlginizden dolayı şimdiden teşekkürler.

  • Ösym ile yerleşmemişseniz veya hazırlık dahil eğitime başladığınız yıl okul ösys klavuzunda yoksa hakkınızda sınav kararı çıkmıştır. Bu karar “Kurul Sonrası İşlemler” birimince tarafınıza tebliğ edilecektir.

   • Merhabalar benim denklik sorgulamamda HAKKINIZDAKİ KARAR YÜRÜTME KURULU TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR YAZIYOR DEVAMINDA ARŞİV TESLİM EDİLECEKTİR yazıyor ne anlama gelmektedir teşekkür ederim

 16. Merhaba, benim denklik durumum Arşiv(teslim edilecek) yazıyor fakat Son Dosya Durumu Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır diye yazıyor bu ne anlama gelir? Başvurduğum evraklar mı geri teslim edilecek yoksa denklik mi? Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Teslim edilecek demek iki şekilde karşımıza çıkar. Ya denklik verilecektir. Ya da reddedilecektir. Eğitiminiz hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz halinde daha sağlıklı şekilde sonucunuz tahmin edilebilir.

   • Bulgaristan’da Ulusal ve uluslararası ekonomi üniversitesinden mezunum. Lise ve üniversite eğitimimi Bulgaristan’da gördüm.

     • Teşekkür ederim. Peki ya uzaktan eğitim ise, sadece üniversite değil de bütün eğitimimi-ilk okul, orta okul ve liseyi, Bulgaristan’da gördüm. Bunu da belirterek. Ne anlamına geliyor bu yazı. Hiçbir e-mail yok. Durum 1 aydır böyle.

  • Merhaba eşim İngilterede psikoloji okudu ve denklik için başvuruyu 7 ay önce yapmıştı cevabı bugün geldi ve kurul sonrası işlemler ” lisans tamamlama tebligat yazısı gönderildi” yazıyor aradığımızda ise 4 dersi Türkiye’de devlet okulunda almanız gerekiyor dediler ne anlama geliyor acaba itiraz durumumuz varmı ve itiraz sonucunda ne çıkar acaba şimdiden tşk ederim…

   • Merhabalar, bu karara itiraz hakkınız var ancak önermem 4 dersi bulunduğunuz şehirdeki üniversitede tamamlamanız daha işlevsel olacaktır.

 17. yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır yazıyor benim son dosya durumunda.

  bu ne anlama geliyor ?

  bundan sonraki aşamalar nelerir ?

  ve ne kadar süreceği konusunda bir fikir beyan edebilir misiniz ?

  • Sorduğunuz ibare herkes için aynı anda yazmaktadır. Bu sistemsel bir hatadır. Başvurunuz hakkındaki ayrıntıları paylaşırsanız daha iyi şekilde değerlendirebiliriz.

   • Ben mart ayinda basvuru yaptim.
    Calismak icin gittigim taylandda bangkok universitesinde mba yaptim.
    Yaklasik 5 ay ilkili konsolugumuz okulla yazisma halinde gibi birsey yaziyordu tam hatirlayamamakla birlikte.
    Bu ibareden sonra yurtdisinda kalis sureniz hesaplanmistir ibaresi geldi simdilik hala beklemedeyim.
    Cok uzun surdugunu dusunuyorum. Sizce gidisat ne durumda. En fazla ne kadar bekleyegim bir ust limiti var mi ?

    • Marttan bu yana geçen süre düşünüldüğünde normal şartlarda sizin dosyanız ile ilgili kararın alınmış ve dosyanızın tebligat yapılmak üzere “kurul sonrası işlemler” biriminde olması gerekiyordu. Ancak öyle bir duruma gelindi ki insanlar artık haklarında bir karar çıksında olumlu ya da olumsuz farketmez gibi bir duruma gelmiştir. Devlet işi yavaş ve aksak yürür. İdare hukuku da bu yüzden ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan idarenin yani YÖK’ün işlemlerini kanuni sürelere riayet ederek ve hukuka uygun yapması için zorlamak gerekmektedir. Yine diğer müvekkillerimize dediğimiz gibi sık sık YÖK’e gidin hakkınızı arayın ararkende hukuki yolları kullanın. Sonuç olarak siz dış işleri teyidi alınıp alınmadığının sorulması ile başlayabilirsiniz. Teyit gelmişse dosyanız esastan inceleme safhasına geçecek demektir.

     • merhaba,

      dosya durumu ile ilgili cimer üzerinde yök ile yazıştığımda tekit yazısının gözden kaçtığı ve 9 aydır dosyanın boşta kaldığı tespit edildi.

      ardından gelen mailde ise ” diploma denklik belgeniz düzenlenmiş olup adresinize teslim almanız gerektiği hakkında yazılı tebligat gönderilecektir” diye bir yazı geldi.

      bu yazı ne kadar süre sonra gönderilir bir bilginiz var mı ?
      ikinci sorum ise bu denkliğimin çıktığı anlamına mı geliyor ?

      teşekkür ederim

     • Denkliğiniz çıkmış düzenlendikten sonra 15 güne kadar tebligatın gelmesi gerekiyor.Toplamda 1 ayı bulur.

 18. Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır şeklinde e-devletimde görünüyor. sormak istediğim şu: şuan diplomam hangi aşamada bulunduğum ülke ile teyit yazışması işlemi bitti mi? yani dosyam Ankarada mı?

  • Daha önceki yorumlara da yazdığımız gibi bu ibare hata sonucu herkesin e-devletine yazılmıştır. Önceki ibarelerde ne yazdığı yada başvurunuz hakkındaki ayrıntıları yazarsanız sağlıklı şekilde değerlendirilebilir.

 19. Merhaba. Denklik icin basvuru yaptiktan 2 ay sonra E devlet te teyit yazismasinin sonucu bekleniyor yazdi ilk olarak sonra ilk 1000 üniversite tarzi bir bilgi vardi tam hatirlamiyorum simdi de dosyanin bulunduğu birim:kurul sonrasi islemler Son dosya durumu: hakkinizdaki karar yurutme kurulu tarafindan onaylanmistir yaziyor yaklasik 1 aydir bu sekilde yaziyor e devlette telefonla aradigimda net birsey diyemiyorlar bir karar verildi ise 1 ay dir hala neden ulaşmıyor bana bu bilgi baska bir süreç varmi bu karar dan sonra peki ?

  • Merhabalar,
   Hakkınızda alınan kararlar onaylandıktan sonra sistemden “Kurul Sonrası İşlemler” birimine devredilse de fiziki dosyanız devredilmemişse tebliğ yazınız yazılmaz. Denklik maalesef yavaş işleyen bir birim olduğundan her aşamasıyla bizzat ilgilenmenizde fayda var. Yazılmış olsa bile posta vs durumları en az 1 haftayı alabilmektedir.

 20. Merhaba
  Dosyanın bulundugu birim: Alt komisyon
  Dosyanın son durumu :Akts yeterli
  Bunlar ne demek oluyor anlamadım bundan sonra süreç ne olur daha uzar mı?Neredeyse senesi dolacak.

  • Dosyanız sizin alandan akademisyenlerin bulunduğu Alt Komisyonca incelenip rapor yazılacak. 1 ay içinde söz konusu rapor hazırlandıktan sonra Komisyon’a gönderilir. Ardından Yürütme Kurulu rapor doğrultusunda hazırlanan kararı onayınca size tebliğ edilir. Süreler değişmekle birlikte Alt Komisyon’dan size tebliğe kadar 1buçuk ay civarında süre geçeceğini tahmin edebiliriz. Bunun için diğer müvekkillerimiz için yaptığımız durumu size de tavsiye edelim. Her hafta YÖK’e gidin. Hakkınızı arayın. Kararı hızlı çıkarın. Yanlış karar çıkmışsa itiraz edin ve hakkınızı her platformda arayacağınızı onlara gösterin. Aksi takdirde “takdir yetkisi” adı altında daha çok bekletilirsiniz.

   • Merhaba Akademik Hukuk,
    Benim durumumda ayni sekilde.
    Dosyanin bulundugu birim: Alt komisyon
    Doyanin son durumu: AKTS yeterli.

    Lakin ben Danimarka’ya geri döndüm islerimden dolayi. Süreci hizlandirmak icin ben sahsen ne yapabilirim? Telefonla sürekli YÖK”u ararsam bir sonuc elde edebilirmiyim?

    Saygilar.

    • Denklikteki işleri hızlandırmak için YÖK’e sıkça gidip gelecek birine vekalet vermeniz ve o kişinin bizzat takip etmesi gerekir. Zira telefonla her zaman ulaşamazsınız, ulaşsanız bile çağrı merkezi denklik işlemlerinde bihaber olduğu için aradığınız cevapları alamazsınız.

  • Öğrenim gördüğünüz ülkedeki kalış süresi hesaplanmıştır … Dosyanın bulunduğu birim .. komisyon bu ne demek bilgisi olan var mı

 21. Merhaba iyi gunler. 2012 de debrecen universitesinde fizik tedavi ve reh. bolumune basladim ve 2017 haziranda mezun oldum. Ağustos 11 de denklik basvurusu yaptim. Dosya durumlarim sirasiyla

  1.On inceleme – Basvurunuz basariyla alinmistir.

  2. Inceleme- Basvurunuz basariyla alinmistir.

  3.Komisyon- Yurt disinda kalis sureniz hesaplanmistir (Gecen hafta cuma)

  4.Kurum sonrasi islemler – 

  Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. (cuma gunu geldi .Dün) 

  2 ay 24 gunde şuan ki duruma gelmesi çok hizli degil mi ? Benden onceki 2 kisi direk denklik aldi. 

  *Ortalama yada tahmini olarak kac gun veya kac hafta sonra denkligimi alabilirim? 

  *Bundan sonraki aşamalar nelerdir ? 

  *Tebliğ edilecek demissiniz diger soru soranlardan gordum. teblig nasil ediliyor? mektup mu yollayacaklar adrese ? 

  Simdiden tesekkurler

  Sincerely Pt. Serkan Yildirimer 

  • Eğitim almış olduğunuz okulu araştırmamakla birlikte şunlar söylenebilir; YÖK okulunuz mezunlarına doğrudan denklik veriyorsa ve dosyanız hakkında Yürütme Kurulu kararı onamışsa dosyanız “Kurul Sonrası İşlemler” birimine geçecek ve size “Başvurunuz sonuçlanmıştır vs vs..” şeklinde posta gönderilecek. Eğerki e-posta adresinizi doğru ve kullanılabilir şekilde sistemlerine kayıt etmişlerse mail de atılacaktır. Ancak yüksek oranda ptt den bir posta beklemelisiniz.

 22. kırgızıtstan matematik mezunuyun dosyamın bulundugu birim komisyon son dosya durumu:dosya kpss kararlarıalınmak üzere komisyona sevk edildi bu tam olarak ne demek oluyor yardımcı olursanız sevinirim

 23. 11 ay önce denklik başvurusunda bulunmuştum matematik bölümünden ülke kırgızıstan bugün itibari ile dosyanın bulunduğu birim komisyon yazıyor son dosya durumunda ise dosya kpss kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi yazıyor sizin sayfanızda sadece sts kararını gördüm kpss kararı ne demek oluyor açıklayabilir misiniz ?benden bi sene önce aynı ülke farklı devlet üniversitesin bi arkadaşım kpss yada herhangi bi sınava girmeden aldı bu durumda ben ne yapmalıyım sizce yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • STS kararlarının içine sınav olduğu için Kpss de girmektedir. Öğretmenlikten denklik isteyenlere genel olarak kpss’ye girmeleri yönünde karar çıkmaktadır. Ayrı bir STS sınavı veya ders tamamlama yaptırmak yerine işin kolayına kaçarak böyle bir çözüm bulunulmuştur. Sizin durumda eğitim fakültesinden akademisyenler dosyanızı incelemiş ve kpss ye girmeniz yönünde rapor hazırlamışlar. Bu raporu “Komisyon” birimine yollamışlar. Komisyonda aynen onayladıktan sonra asıl karar veren Yürütme Kuruluna girecek ve bu kurul da aynen onaylayacak. Sonrasında dosyanız “Kurul Sonrası İşlemler” birimine gideek ve bu birim kpss’ye girmeniz gerektiği tebligatını yapacak size. Size farklı karar vermelerinin ise bir kaç sebebi olabilir. Aldığınız dersler farklı olabilir, diğer kişiler eğitim fakültesi mezunu olupta siz fen-edebiyat mezunu iseniz olabilir yada YÖK hukuka aykırı olarak yeni karar almış yada görüş değiştirmiş olabilir.

 24. hukuka aykırı bi karar alınmış ise bu durumda ne tür bi dilekçe yazıp nereye başvurmam gerek sizce

 25. benden bi sene önce bitiren arkadaşımda fen edebiyat mezunu idi ona matematik bölümü adı altında denklik direk verildi bende bu durumda almak istesem emsal gösterip nereye ve nasıl bi dilekçe yazıp göndermem lazım sizce teşekkürler

  • Hukuki alt yapıda bir dilekçe hazırlayıp emsalleri ve ilgili mevzuatı göstererek YÖK’e verebilirsiniz.

 26. Merhaba ben ukrayna Sumy devlet universite mezunuyum. üniversite ilk 1000 görünüyordu denklik için işlemlerimi verdim şuan teyit yazısı beklenmektedir diyor tamamlamamı çıkar yoksa ilk 1000de diye direk denklik verilebilir mi=

  • Öncelikle yönetmeliğin 6. maddesi çerçevesinde değerlendirilir. Bu maddeye uyuyorsa ve ilk 1000’de ise doğrudan denklik verilir. Bu kapsamda değerlendirilmez ise bölümünüze göre sts, tamamlama yada sts+tamamlama/staj kararı çıkabilir.

   • Peki bu teyit yazısı uzun sürüyor mu? 20.10.2016 tarihinde yazı yazılmış konsolosluğa. ve Dış işleri bakanlığı ile görüşmemde bana bakanlığımıza yazı yazılmıyor direk konsolosluğa yazılıyor dendi. süreç uzar mı bu bi dahaki döneme yetişme ihtimali var mı?

    • Şimdiye kadar teyidin gelmiş olması gerekiyordu. YÖK Dışişleri Bakanlığına yazıyor, Bakanlıkta konsolosluğa yazıyor. Aynı süreçle geri YÖK’e geliyor. YÖK ile bizzat irtibata geçip yazılıp yazılmadığını, ne zaman yazıldığını, neden geç yazıldığını sorgulayın

 27. Hocam Azerbaycan Tıp Üniv Diş Hekimliği fak. Giriş yılında ösym klavuzunda yer alıyor şuana kadar ösym klavuzunda olan yıllara yöksüz kayıt yaptıranlara direk denklik verildi. Şimdi ise sts ve staj kararı alınmak kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi yazısı çıktı kesin sts ve staj kararı verldi anlamına geliyor

  • Üniversiteye girdiğiniz sene yada eğitim aldığınız yıllardan birinde ösys klavuzunda yer alıyorsa doğrudan alırsınız. Ancak YÖK, mevzuat değiştirme çalışmalarında halihazırdaki uygulamaları da değiştiriyor. Sizin durumunuzda ise önce sts den başarılı olmanız sonrasında bir üniversitede staj yapmanız gerektiği kararı alınmış ve size tebliğ edilecek.

 28. Merhabalar,
  Ben Temmuz 2017’de İngiltere University of Nottingham’da Work and Organisational alanında tamamladığım yüksek lisans derecem için denklik başvurusunda bulundum. Şuanda KOMİSYON’da ve son dosya durumum ‘Emsal alan işlemi yapıldı’ şeklinde yazıyor. Bu ne anlama geliyor ve tahmini geriye kalan işlemler nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Yazıdaki işlemlerin çoğu sizin içinde geçerli. Ancak İngiltere ve Yüksek Lisans olduğu için sizinki hızlı çıkacaktır. 2 aya kadar hazırlanır diye tahmin edebiliriz.

 29. merhaba ben batıvirjinya abd’de bulunan marshall üniversitesi’nin mba bölümünü bitirdim. yök’e denklik ve tanıma başvurusunda bulundum. fakat marshall dünya sıralamasında ilk 950 üniversite içinde yer almıyormuş sanırım. başvuruda teslim ettiğim diplomamın üzerindeki üniversite ambleminde kabartması bulunmuyor. e-devlet hesabımda en son işlem olarak kurul sonrası işlemlerde “Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır” diye bir ibare var. sts veya sybs gibi ek ifadeler yer almıyor. “belgelerde eksiklik var” veya “diplomada kabartma olmadığı için diploma orijinal görünmüyor” diyerek başvurumun reddedilme olasılığı var mı? reddedilirse sil baştan mı başvurmak gerekiyor? ancak mezuniyet belgesi ve transkript gibi diğer tüm belgelerimde mezun olduğum apaçık ortada. teşekkürler.

  • Verdiğiniz diplomanın orijinalinde kabartma bulunmuyorsa sorun olmayacaktır. Eksik belge olsaydı şimdiye kadar bu size bildirilirdi. Zaten eksik olduğu gerekçesiyle reddedilmiyor. Ancak orijinali istenen belge orijinal değilse ve bu sizden istenmesine rağmen götürmemişseniz bu şekilde reddedilebilir. Red durumunda, red nedenine göre yeniden başvurulabilir. Ancak açıktan öğretim vb. nedenle red ise başvurulamaz. Anladığımız kadarıyla sizinkinde bu sorunların hiç biri yok. Zaten Yürüte Kurulu karar almış ve yakında size tebliğ edilecektir. Aksi bir durumda hukuki yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   • Okulunuzun Bulunduğu Ülke: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
    Mezun Olduğunuz Okul (Üniversite): Marshall University {West Virginia}
    Öğrenim Düzeyi: YÜKSEK LİSANS
    Dosyanın Bulunduğu Birim: ARŞİV (Teslim Edilecek)
    Son Dosya Durumu: Başvurunuz sonuçlandırılmış olup, denklik belgeniz hazırlanmıştır. Kurulumuzdan teslim alabilirsiniz.

    Ayrıyetten eve postayla karar tebligatı gönderdiler, bugün elime ulaştı. o kadar zahmet edip evime mektup göndereceklerine belgelerin tamamını yollasınlar di mi. şimdi benim sorum şu: ben sadece denklik belgesine değil hem tanıma belgesi hem de denklik belgesine başvurmuştum. sadece denklik için 150 TL, hem tanıma hem denklik için ise 300 TL istiyorlar. hazır başvurma imkanı varken her ikisine de başvurayım dedim. yalnız bana gönderdikleri kararda tanıma belgesi ile ilgili bir şey yazmıyor, sadece denklik belgesi çıktı diyor. ben şimdi YÖK’e evrakları teslim almaya gidince tanıma belgesi çıkarmamışlarsa ne yapmalıyım? o kadar para ödedik. bir de tanıma belgesini nerde kullanabiliriz? teşekkürler.

    • Denklik belgesi, tanima belgesini kapsar desem doğru anlatmis olurum sanirim. Taninmayan, tanima belgesi verilmeyecek bir okuldan mezun olunca zaten denklik verilmiyor. Tanima belgesinin amaci, denklim belgesinin çıkması uzun sürdüğü için hızlıca alıp bazı mağduriyetleri gidermektir. Kısaca denklik verdikleri başvuru için tanıma belgesi ayrıca vermezler. Artık onu almanın bir anlamı kalmamıştır. Zira Yök işlemleri zamanında yapsaydı anlamli olacaktı.

     • Denklik belgesini verdiler fakat tanıma belgesini hazırlamamışlar. “Gözden kaçmış, adresinize postalayacağız” dediler. Denklik belgesinde ise bana göre alan ismi hatalı yazılmış. Ben MBA yaptım, denkliğe sadece “İşletme” diye yazmışlar. Halbuki MBA’in Türkçe’deki karşılığı “İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı”dır. İşletme ise “Management” diye geçer İngilizce’de. Bankodaki adam beni Amerika masasıyla telefonda konuşturdu, telefondaki kadın “Türkiye’de MBA de Management da hepsi ‘işletme’ diye kabul ediliyor” diye üsteliyor. Ne yapmalıyım? İtiraz için 150 TL daha istiyorlar. Halbuki kendi hataları olduğu için ücret almamaları lazım. Yol gösterirseniz sevinirim.

     • Denklik Belgesini Türkiye’de kullanabilmek için Türk mevzuatlarına göre tanımlanmış olan alanlarda hazırlanmış bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Türkiye’de MBA adında bir alan olmadığından MBA yazan bir belgeyi Türkiye’de kullanamayabilirsiniz. Ancak buna rağmen yine de işletme yerine MBA yazdırmak isterseniz maalesef 150 TL yi yatırmalısınız. Aksi halde ücret yatırılmadığı için geri yollayacaklardır. Biraz bastırırsanız MBA yazan belgeyi alabilrsiniz. Zira uğraşmadan gidip gelmeden işleri halletmek zor olabiliyor.

     • Almanya’dan Makina Mühendisligi mezunuyum. Ayni olay benim de basima geldi.
      13 Ayda denklik aldim. Denklik belgemi elden teslim almaya gittigimde, ”Tanima Belgesi” vermediler ücertini daha önce ödedigim halde. Ben de israrla istedim. Dilekce yazdirdilar bana hemen orada bu durumu kisaca anlatan. Akabinde de bana Postayla Tanima Belgesini yollayacaklarini söylediler. 3 ay gecti halen daha göndermediler.

 30. Hocam sts kararını hangi komisyon belirliyor? Direk denklik alacak biri için denklik işlemleri e devlette hangi aşamalardan geçiyor acaba ?

  • STS kararını Alt Komisyon alıyor. Doğrudan denklik alacakların süreci ön inceleme, inceleme, Yürütme Kurulu kararı ve Kurul sonrası işlemlerden geçmektedir.

 31. Ben Hollanda Vrije Üniversiteit mezunuyum. Lisans tamamlama karari sonrasinda 2017 haziran ayında PDR bölümü lisans denklik belgemi aldım. Ağustos 2017 de yüksek lisans başvurusu yaptım psikoloji bölümü. Önce emsal alan işlemi yapıldı sonrasındaHakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır” diye yazıldı. Bunlar ne anlama geliyor? Denkligim verilir mi?

  • Hollanda ve yüksek lisans söz konusu olduğu için büyük ihtimalle doğrudan denklik alacaksınız. Yürütme Kurulu kararı onaylanmışsa sırada kararın size tebliği hususu vardır.

 32. Adı Soyadı
  xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx
  E-Posta Adresi
  xxxxxxxxxxxxxxxx
  Okulunuzun Bulunduğu Ülke
  AZERBAYCAN
  Mezun Olduğunuz Okul (Üniversite)
  Ganja State University
  Öğrenim Düzeyi
  LİSANS
  Dosyanın Bulunduğu Birim
  KOMİSYON
  Son Dosya Durumu
  Dosya KPSS ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi

  E-Devletten Yukarıda görüldüğü şekilde bir yazı var. Acaba ne anlama geliyor? Önceden teşekkürler……

  • Bu karari sizinle ayni bolumden olan akademisyenlerden olusan Alt komisyon almaktadir. Bu rapor once komisyona sonrada Yurutme kuruluna gidecek ve aynen onaylanip size teblig edilecek. Anlami ise “once kpss ye gir yeterli puani alirsan sana bir universitede ders tamamlaticaz” demektir. Bunun icin pss yi beklemenizgerekiyor. Zaten kararin size tebligi bikac ayi bulur.

 33. Merhaba. , Bimer uzerinden yok e mesaj attim . Kurul sonrasi islemler biriminde oldugunu , yurutme kurulunun onay verdigini ve denkligimin hangi asamada oldugunu sordum cevap ise bu oldu ;

  Sayın İlgili,

  Diploma Denklik Belgeniz düzenlenmiş olup, imzaya sunulmuştur.  

  Hazır olduğunda adresinize elden teslim almanız gerektiği hakkında yazılı tebligat gönderilecektir.

  Belgelerinizi kendiniz elden veya yetkili makamlarca düzenlenen resmî vekaletname verdiğiniz vekiliniz imza karşılığında elden teslim alabilir.

  size sorum ise ;

  14 Kasimda bu cevabi aldim. Denklik belgem ne zaman hazir olur ? bu mesajin anlami direk denklik aldim mi demek ? Imza isleri cok uzun surer mi ? Tskler..

 34. Merhaba, ben Bulgaristanda hemsirelik bolumunden mezun oldum liseyide orda bitirdim ndan sonra Turkiye gelini ve vatandasi oldum 🙂 .Mart ayinda diploma denklik basvurusunda bulundum dosya son durum soyle: Komisyon, sts ve staj karari alinmak uzere komisyona sevk edildi. Nekadar surer bu kararin
  sonuclanmasi ve sts sinavina stajdan once mi girilmesi gerekiyo? Tesekkurler

  • Alt komisyondan sts ve staja girmeniz yönündeki rapor Komisyona sunulmuş, daha sonra bu rapor aynen gecerek Yurutme Kuruluna sunulacaktir. Once sts’ye girmeniz ve yeterli puani almaniz halinde staj yapmaniz istenecektir. Komisyondan çıkıp karar halinde size tebliğ edilmesi 1 ayı bulacaktir.

 35. Merhaba, dosya durumunda degisiklik var ve ne anlama geldigini soylebilirmisiniz: “Egitim gorulen ulke tarafindan yayinlanan liste uzerinden teyid yapildi”. Bundan once sts ve staj karari alinmak uzere komisyona sevk edildi yaziyordu. Tesekkurler

  • Merhabalar,
   Bazı ülke teyitleri bazen o ülkeden gönderilen toplu liste üzerinden yapıldığı için size bu şekilde görünmektedir. Denklik Dairesinde bir karmaşa olduğu için herkes farklı zamanlarda habersiz şekilde sisteme bilgi işleyebiliyor. Ancak sizin için önemli olan sts+staj ile ilgili karardır. Hemşireler için önceden doğrudan denklik verilirken sonradan sırasıyla sts ve sonra sts+staj çıkmaya başlamıştır. Bu şekildeki hemşirelik mezunu müvekkillerimiz için yapmış olduğumuz girişimler sonucu sts’nin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek sadece 6 ay staj yapmaları yönünde karar çıkarmayı başardık. Bununla ilgili bir durumda sitedeki iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

 36. Iyi Akşamlar
  Benim dosyam daha önce dosya yeni sisteme aktarıldı
  Bulunduğu birim ise KOMİSYON
  ve daha sonra
  Yurtdışında kalış süresi hesaplanmaktadir yazısı geldi ve bugün Ön inceleme ye girmiş tekrar yurtdışında kalış sureniz sistem tarafından hesaplanmıştir aynen değişmemiş
  Ancak 6 ay önce yök ü aradım teyit yazısını bekliyoruz demişlerdi gelmiş midir acaba ?
  Teşekkürler Hayırlı Akşamlar

  • Bazı ülkelerde teyit yazıları o ülkeden kaynaklı olarak geç gelebilmekte bazen de idare işlemleri geç ve kötü yaptığı için gecikmektedir. Bu hususta bizzat ve sıkı sık yöke giderek temasta bulunmanız tavsiye olunmaktadır. Zira 6 ay içinde teyit yazısının gelmesi ve dosyanızın en azından Alt Komisyona girmesi gerekirdi.

    • Eksik evraklarınız varsa, onları sizden istemek için ön incelemeye gitmiş olabilir.

     • Iyi Akşamlar
      Tekit yazısının cevabı bekleniyor ne demek oluyor tekit ile teyit arasında ne fark var nasıl bir yol izlemem lazım
      Teşekkürler

     • Tekit: Dosyanizin yürümesi için bir yerden belge istenmiş (ki bu belge teyit belgesi büyük ihtimalle) ve bu belgenin gelmemesi üzerine ‘belge gelmedi, ivedilikle yollayin’ demektir.
      Teyit: yurt dişindaki temsilciliklerden o kisinin gercekten o okulda okuyup okumadığının teyit edilmesidir.
      Sizin olayda dis temsilcilige yazi yazilmis ve istenilen belge gelmeyince yeniden yazilmis olabilir. Yani tekit edilmiş olabilir. Bu yaziyi da ön inceleme birimi yazmaktadir. Yani teyit beklemeye yeniden baslayacaksiniz. Surec bastan baslamis gibi olacak.

 37. Ben Makedonyada okudum.E devlette teyid yazısı bekleniyor diyor.9 ay oldu teyid yazısı gelmedi bu normal mi bi şey ?ve Arkadaslarimdan once denklik basvuru yapmistim .Aynı üniversitede ,bölüm de okuyan arkadaşlarımın teyid cevabı geldi ,ulkeki kalış suresi ve alt komisyona girdi bile ,benim hala aynı teyid cevabı bekleniyor diyor .Konsolosluga mail attım. diyor; hala yazışma yapıyoruz ve cevabı bekleniyor ?

  • İki sebepten geç kalmış olabilir. İlki Makedon makamları ile yapılan yazışmalarda aksaklıklar olduğunu biliyoruz. Bu sebepten uzun sürebilir. İkincisi ise yökün teyit yazısını geç yazmış olmasıdır. Bu iki ihtimal için %50 diyebiliriz. Bundan dolayı sıkça yöke gidip takip etmekte fayda var. Beklenen bir gün bile boşa gitmiş demektir.

 38. Merhabalar,
  Dosyanın bulunduğu birim: Alt komisyon
  Dosyanın son durumu :Akts yeterli
  Bundan sonraki aşamalar neler ? Başvuru yapalı 1 sene oldu.

  • Eksik belge vs. ortaya çıkmazsa Alt komisyondan raporunuz cikacak ve Komisyona sunulacak. Komisyondan %90 ihtimalle aynen gecip Yürutme Kurulunun onayina sunulacak. %90 ordan da aynen gecince “Kurul Sonrasi Islemler” birimi cikan karari size teblig edecek. Sure olarak ne olacagi bilinmiyor ama 1 aydan fazla surecegine emin olabilirsiniz. Bu konuda muvekklilerimize yaptiklarimizi size onerebiliriz. Sıkca yöke gidin, hakkinizi sert bir sekilde arayin, kamu hizmetinin gec ve kotu islemesini sorgulayin. Gerekirse idari ve hukuki yollara basvurun.

 39. Merhaba,

  Almanya’da Elektrik/Elektronik Müh. okudum 2015 mezunuyum. On hafta önce denklik için YÖK başvurdum.

  Öğrenim düzeyi: Lisans
  Dosyanın bulunduğu birim: Alt komisyon
  Son dosya durumu: AKTS yeterli.

  Bundan sonraki süreç nasıl, ve ne kadar sürecektir yaklaşık?
  Saygılar!

  • Merhaba,
   Almanya Üniversiteleri YÖK’çe kaliteli kabul edildiğinden Alt Komisyondan denklik almanız yönünde karar çıkacaktır diye düşünüyoru. Sonrada sırasıyla Komisyona ve Yürütme Kuruluna gidecek ve Kurul onayladıktan sonra “Kurul Sonrası İşlemler” birimi size çıkan bu kararın tebliğini icra edecek. Bu işlemler ise 1-1buçuk aydan kısa sürmez diye tahmin ediyorum.

 40. Merhaba benim eşim aZeri vatandaşı hemde evlilikten dolayı Türk vatandaşı oldu.Azerbaycan Bakü devlet üniversitesi Coğrafya Öğretmeni mezunu.Nisan da denklik için başvuru yaptık Şuan e devlet denklik sorgulamasında ilgili elçilikle teyit sonucu bekleniliyor diye yazıyor .Sizce direk denklik verilir mi? Yada denklik için herhangi bir sınava girme durumu olabilir mi?Saygılar

  • Direkt denklik verilmez. Kpss ye girmesi istenir ve sonucunda oğretmenlikten denklik düzenlenir. 8 ayda elcilikten cevap gelmemisse sorun olabilir. Sıkça gidip girişimlerde bulunmanizi tavsiye ederiz. Zira 8 ay teyit icin uzun bir süre.

   • Eşim üniversitesinde zaten eğitim fakültesi yani pedagojik öğretmenlik olarak bitirmiş tekrardan KPSS girme durumu olabilir mi?

   • Merhaba ben ukranya devlet tip universiteso mezunuyum.edevlette denklik basvuru sorgulamada Son dosya durumu Öğrenim gördüğününüz alanın ve seviyesinin tespiti için BAD Komisyon görüşü beklenmektedir yazıyor. Bulunduğu birim olarakta KURUL SONRASI İŞLEMLER. Bu ne anlama geliyor?

  • Eşim üniversitesinde zaten eğitim fakültesi yani pedagojik öğretmenlik olarak bitirmiş tekrardan KPSS girme durumu olabilir mi?

   • Evet oyle olsa bile genellikle kpss sarti ariyolar. Lizbon’a gore inceleme yapsalar aslinda gerek olmayabilir ancak ögretmenlik görünce dogrudan ayni karar aliniyor.

 41. Merhaba ben bulgaristan vatandaşıyım liseyi ve üniversiteyi orda bitirdim ve Türk vatandaşı biriyle evlilik yaptım.hemsire bölümünden mezunum turkiyede direkt denklik alabilirmiyim sonuçta kendi ülkemin unuversiteler inden mezunum 1 ay öncede yok e basvuru yaptım.

  • Hemşirelik için bir kaç ay öncesine kadar direkt denklik alınabiliyordu. Ancak daha sonra eğitimi yeterli olanlara uyum ve adaptasyon için staj, eğitimini yeterli görmediklerine ise sts+staj kararı verilmeye başlandı. Hemşirelik mezunu müvekkillerimize de sts + staj çıktı ancak itirazlarımız ve girişimlerimiz sonucu sadece staj kararı almayı başardık. Tabiki bu kesin olmamakla birlikte sadece stajın çıkması olumlu bir durumdur. Sonuç olarak size de bu iki durumdan biri çıkacaktır.

 42. Merhabalar,
  2014 Şubat Budapeşte Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2015 Aralıkta denklik başvurusunda bulundum. Önce STS kararı verildi. Daha sonra dilekçe verdim okulum ilk bin üniversite kapsamında olduğu için. Şu an dosya durumum ”yurt dışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır” olarak 2 aydır bekliyor. 2016 şubat ayında çıkarılan karar sonucu ilk bin üniversite doğrudan ya da koşullu (stajla) kabul ediliyor diye biliyorum. Hakkımda çıkacak olan olası kararlar nelerdir, ne kadar sürede denklik durumum belli olur? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Hakkımı mahkeme yoluyla arama imkanım var mıdır,süreç nasıl ilerler? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • İlk 1000’de olan üniversiteler için Yök’ün iki türlü uygulaması söz konusudur. Kendince kaliteli gördüğü ülkelerin ilk 1000’de olan okullarına doğrudan denklik verirken, bu şekikde görmediği ülkerin ilk 1000’deki okullarına 5.ve 6. maddeleri gerekçe göstererek farklı uygulamalara gitmektedir. Zira 7.maddede eğer alınan eğitim 5.ve 6. maddelere uygun ise ilk 1000’dekilere doğrudan denklik verilir denmektedir. Macaristandan gelenleri genelde kaliteli olarak kabul ettiklerinden sts yönünde verilen karardan dönme ihtimalleri bulunmaktadır. Ancak bu hususun ALt Komisyonda veya Komisyonda görüşülmesi 2 aydan çok daha önce olmalıydı ve sonuçlanması gerekirdi. Bu bağlamda sizin YÖK ile irtibata geçerek yapması gereken kamu hizmetini geç ve kötü işletmesinden dolayı hukuki sorumluluğu olduğu belirtilerek bir an önce komisyonda ilk 1000’de olduğu ve bu yönde karar alınması gerektiği hususları net ve sağlam biçimde ileri sürülmelidir. Bu girişimlerde bulunmazsanız bekleme durumunuz devam edebilir. Hakkınızda iki karar çıkabilir. Ya doğrudan denklik yada sts. Red veya tamamlama kararı çıkacağını düşünmüyorum. Şuandan itibaren Komisyona alınmış olsa bile net kararın size ulaşması da 1,5 ay civarı bir süre alır. Dosyanızı inceleme durumunuz olursa mahkeme yoluyla neler yapılabileceği konusunda da konuşabiliriz. Vekalet çıkarabilirseniz dosyanızı inceledikten sonra neler yapılabilir hususunda yol haritası belirlenebilir.

   • Merhabalar,
    Verdiğiniz cevaba istinaden BİMER üzerinden tekrar yazdım ve verilen cevap ” En kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir” oldu. Ben söylediğiniz gibi hukuki sınırlar içinde yasal süre dahilinde ne zaman sonuçlanır diye sordum daha detaylı bir şekilde ve aldığım cevap bu. Şimdi tekrar yazmak istiyorum ve sizden yardım rica ediyorum. Ne yapmalıyım?

    • Bimer ve Cimer’den yazmaktan ziyade bizzat takip etmenizde yarar vardır. Zira bu yazılara inceleme yapılmadan otomatik olarak bu cevaplar verilmektedir. Bizzat görüşerek bahsettiğimiz hususlar aktarılmalı ve kararlı olunmalıdır.

 43. Merhaba,
  Öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.
  Ben yüksek lisansımı Güney Kore’de yaptım.
  Denklik için başvuralı neredeyse 1 yıl oldu.
  E-devlet üzerinde şu an şöyle yazıyor:
  Dosyanın bulunduğu birim: “ARŞİV(Teslim edilecek)”
  Son dosya durumu: “Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır”
  Yukarıda denklik posta yoluyla gönderilmez denmiş. Teslim edilecek diye yazıyor.
  Bu ne anlama geliyor? Denklik belgesi şu an hazır ve gidip almam mı gerekiyor?
  Bilgi verirseniz memnun olurum.
  Teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  • Arşiv teslim edilecek demek 2 şekilde yorumlanır. İlki red edilmiş ve evrak asıllarınız verilecek demektir. İkincisi denkliğiniz hazır ve almanızı bekliyor demektir. Ancak sizinki G.Kore ve YL olduğu için ikinci ihtimal gerçekleşmiştir diye düşünüyorum. Belge yollanmıyor. Bizzat yada vekiliniz aracılığı ile alabilirsiniz.

 44. Merhaba ,
  Ben Kazakistan da yabancı diller ve mesleki kariyer üniversitesinde turizm ve otelcilik bölümü okudum (, daha önce bu üniversiteden başvuru yapan 2 arkadaşım denklik aldı bölümleri işletmeyi ) 11 ay önce denklik için başvuru yaptım şu andaki son durum komisyon da emsal alan işlemi yapıldı olarak yazıyor , bu süreçten sonra neler bekliyor beni , bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Muhammet Bey;
   Başvurduğunuz alan ile ilgili denklik almanız yönünde komisyon kararı alınıp bu karar Yürütme Kuruluna gönderilecek ve alınan bu karar Kurulca onaylanacaktır. Bu süreç bir kaç ay sürebilmektedir.

   İyi günler…

 45. Merhaba ingiliz dili filolojisi mezunuyum , 11 ay olacak diploma hala komisyonda , 11 ayda diplomanin üzerinde arkeolojik çalışma mi oluyor fosil kalıntıları mi aranıyor ? Yoksa hesap makinesiyle manuel mi hesaplıyorlar Daha ne kadar beklerim ? Diploma kpss kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi yazıyor… Altı üstü bi diploma beyaz önlük giyip mercek altına mi aldılar savaş çıksa bu kadar uzun sürmez bugunun teknolojik imkanlarıyla. Seferber olalım YOK’E teknolojik aletler götürelim , kuş tüyü kalem mürekkeple çalışma prensibi galiba…yani bu kadar bekliyorsak demekki çok büyük bi iş yapılıyor…insanlik tarihine altın harflerle yazılır inşallah

  • Merhaba Gökhan Bey;
   Komisyonda başvuru yaptığınız alan itibarıyla hakkınızda yabancı dil sınavı ile KPSS’ye girmeniz yönünde karar alınacak olup, bu sınavları geçmeniz halinde denklik belgesinin düzenleneceği bilgisi size tebliğ edilecektir. Bu aşamadan sonra sürecinizin bir iki ay civarında süreceğini öngörüyoruz.

   İyi günler…

 46. Merhaba Viyana Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunuyum, Ekim ayında YÖK’e denklik için başvurmuştum.Bugün YÖK’ü aradım ve dosyanız kurul sonrası işlemler biriminde gözüküyor cevabını aldım ? Daha fazla detaylı bilgi vermediler, durumum nedir sizce ? Fark dersleri belirlenmiş midir ? Yök’e başvuru yaparken fark dersi verme durumumda gidebileceğim 3 Hukuk fakültesi tercihi yapmıştım ( İstanbul, Galatasaray, Marmara ) Hangi üniversitede hangi dersleri vereceğim bilgisi netleşmiş midir ? Ayrıca bu süreç tahminen ne kadar sürer ( denklik belgemi almam )

 47. Ayrıca denklik için fark derslerini vermem gerekecek, bu aşamada üniversite seçiminde İstanbul Hukuk ve Galatasaray Hukuk arasında kararsız kaldım, hem kariyer hemde dersleri nispeten daha kolay geçmek açısından hangi okulu önerirsiniz ? Bilginiz var mı ?

  Teşekkürler

  • Merhabalar;
   Telefonda ayrıntılı olarak tarafınıza bilgi verilmiştir.
   İyi çalışmalar…

 48. Merhaba;

  Almanya Mimarlik bölümü mezunuyum. Diplomanin denkligine basvurdum ve
  bir kac hafta önce dosya durumu AKTS yeterli ve dosyanin alt komisyonda bulundugu yaziyordu. Fakat söyle garip bir durum varki gecen haftadan beri dosyanin ders tamamlama karari alinmak üzere komisyona sevk edildigi yaziyor. Bu durumumda sizce AKTS yeterli olup sonrasinda eksik ders olma ihitmali nasil bir olasilik?

  • derslerinizde eksiklik tespit edilmiş, teredddüt hasıl olmuş ve bu derslerin mimarlıkta seviye tespit sınavıyla değil de başka yollarla tamamlanması ve tereddütlerin giderilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çıkarılan dersleri tamamladıktan sonra denklik verilecektir.

  • Merhaba dersleriniz eksik mi veya kredi mi tutmuyor. Mesela mimari tasarım dersinin kredisini mi baz alıyor ösym?

  • Merhabalar;

   YÖK’e denklik başvurusu yapıldığında, Başkanlık tarafından diplomanızın teyidi amacıyla Dış İşleri Bakanlığı aracılığıyla okuduğunuz ülkenin yetkili birimleri ile yazışmalar yapılıyor. Bu yazışmanın cevabı geciktiğinde YÖK tarafından tekit yazılıyor. Bu süre bir kaç ay daha sürer diye düşünüyorum.

   İyi günler…

 49. Merhabalar;

  Ürdün’de Finans ve bankacılık bölümünden 2015 yılında mezun oldum. Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce evraklarımı YÖK’e teslim ettim. Bundan 1 ay öncesinde E-devlette “Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır” yazıyordu. Şu an ise kurul sonrası işlemler ” Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır” ibaresi yazmaktadır. Bu ne anlama gelmektedir. Teşekkürler.

  • Kalış süresi hesaplanmıştır kısmı standart otomatik yazılmaktadır. Karar onaylanmışsa sonuçlanmış ve size tebliğ edilecek aşamaya gelmiştir. Alanınız için düşünüldüğünde ya doğrudan denklik düzenlenmiştir yada ders tamamlama verilmiştir. Ancak büyük ihtimal doğrudan denklik denilebilir.

 50. Merhabalar,

  Ben Kanada’da York Universitesi Ekonomi bolumu mezunuyum, ilk once belgemin eksik oldugunu soylediler ve belgemi tamamladim, suanda Komisyon’da ve ‘Emsal alan işlemi yapıldı.’ seklinde e-devlette yaziyor. Bolumum ve universitem icin tahmini denklik islemleri ne kadar surer?
  Iyi calismalar

  • Bölümünüz ve ülke açısından değerlendirildiğinde 2 aya kadar doğrudan denklik alacağınızı tahmin edebiliriz.

 51. “Dosya KPSS ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi” e Devlet denklik sorgulamada böyle yazıyor ne anlama geliyor ve hangi aşamada

  • Alt Komisyonda hakkınızda rapor hazırlanmış ve komisyona sevkedilmiştir. %99 oranıyla komisyondan ve Yürütme Kurulundan aynen geçip size tebliğ edecektir. Ders tamamlama çıkmışssa işleri hızlandırıp dersleri tamamlayıp kpss ye hazırlanmanızı öneririz. Hızlandırmak için ise bizat Yök’e gitmeniz yararlı olacaktır.

 52. Merhabalar
  Yabancı uyrukluyum , filistinliyim
  Tıpta doktorluk denkliği için 2016 de başvurdum
  2017 nisan ayında sts, yds, türkçe kursunu halletmiş oldum
  Teyit belgesi ya da mektubu gelmiş, teyit yapıldı
  Şu an 3 aydır evraklarım alt komisyon biriminde ve şöyle diyorlar bana her aradığımda
  AKTS yeterli gözüküyor
  Emsal yeterli bulunmuş
  Gördüğün eğitim öğretim yeterli bulunmuş
  Krediler yeterli bulunmuş
  Bunların maanasını ne demek olduğunu 100% olarak anlayamadım
  Ve ankaraya gittiğimde YÖK te benden staj talebi istediler !
  Şimdi dosyam alt komisyona girmeden önce bu talebi istediler ! Neden ?
  Şimdi arıyorum diyorlar ki telefonda staj için zorunluluk diye bi şey yok bu sadece alt komisyondan çıkıyor ve çıkarsa gelib taleb edeceksiniz !!!
  Şimdi bu bilgilere göre durum çok dağınık oldu
  Ve onlara sorduğumda net bi cevap vermiyorlar !
  Emsal nedemek diye sordum net bi ifade alamadım !
  Bana anlatabilir misiniz?

  • Olayın özü şu. Tıp için STS + Staj kararı veriliyor. Siz sts’yi geçmişseniz staj için sizden 3 üniversite ismi isteyecekler. Bir dilekçe ile 3 üniversite ismi verin. Dilekçeniz görüşüldükten sonra ilk sıradaki üniversite belirlenecek ve hem size hemde o üniversiteye yazı yazılacak. Yazı size ulaşınca yazı ile birlikte üniversiteye gidip stajı tamamlamanız gerekmektedir.

   • merhaba, ben Azerbeycan vatandasiyim. mailden bana gelen cevap :Dosyanız komisyonda olup kararın onaylanması beklenmektedir. onayimin tamamen gelmesi icin kac ay sure gerekebilir?

 53. ATKS YETERLİ dosya durumu yazdı e Devlet im de simdi” şimdi dosya KPSS ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi” yazıyor. Bu nedek ben 25 temmuz 2016 da yok e denklik için başvurdum yasal süre ne kadar ben dosyam ile ilgilenilmedigini düşünüyorumhemem hemen iki sene olacak ama hala sonuç alamadım.

  • Yasal süre 60 gündür. En azından Teyit geldikten sonra 60 gün içinde icrai karar verilmesi gerekmektedir. YÖK’ün Yasal ve hukuki sorumluluğu için yardımcı olabiliriz.

 54. E Devlette ”Dosya ders tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sev edildi ” İbaresi yer alıyor. Bu ne demektir. Diğer arkadaşlara verilen cevaplardan anladığım kadarıyla eksik olan derslerimi tamamlayacağım. Benim sorum. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Ders tamamlandıktan sonra herhangi bir sınava girmem gerekir mi ? Yoksa direk denklik mi verilecek ?

 55. Okulunuzun Bulunduğu Ülke
  UKRAYNA
  Mezun Olduğunuz Okul (Üniversite)
  Sumy State University
  Öğrenim Düzeyi
  LİSANS
  Dosyanın Bulunduğu Birim
  ALT KOMİSYON
  Son Dosya Durumu
  AKTS yeterli.
  mevcut durum bundan ibarettir acaba bundan sonraki süreç ne olur ne kadar zamana yayılır tahmini. Hukuk fakültesi olduğu için ve tamamlama çıkarsa ikinci dönem kayıt yapabilir miyim?

  • Ortalama 1 buçuk aya kadar karar çıkacağı söylenebilir. Seçeceğiniz okulun akademik takvimine uyarsa kayıt yaptırabilirsiniz. Karar çıktığında okullarla görüşüp o şekilde tercihte bulunmanızı tavsiye ederiz.

   • bugün dosya ders tamamlama karari alinmak üzere komisyona gönderildi yazmakta. ve tercih için ankaraya mi gitmem gerekecek mi ? nasil tercihleri verecem ?

    • Öncesinde size bununla ilgili yazı tebliğ edilecek.O yazı gelince bizzat giderek yada posta ile seçim yapabilirsiniz.

 56. Hocam yukarıda da sormuştum ama cevaplamadınız. ”Dosya ders tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sev edildi ” ne demek ? İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum sınava girmeme gerek kalır mı ?
  cevaplarınız için teşekkürler.

  • Dil mezunlarından dil sınavına girmeleri istenmektedir. YÖK-Dil yada YDS kararı alınabilir.

 57. İyi günler, emsal alan işlem uygulandıktan sonra dosya sts kararı alınmak üzere komisyona sevkedildi yazıyor ancak hukuk mezunuyum ve eksik derslerim var ders tamamlama emsal olarak alan arkdaşlar var şimdi bu yazı sonradan ders tamamlamaya dönermi

  • Tanınmayan bir okuldan mezunsanız ders tamamlamanın yanında sts kararı da alınmaktadır. Bu karar hukuka aykırıdır. Sitemizdeki bununla ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

 58. dosyanız kurul sonrası işlemlerde olup hakkınızda verilecek olan karar tarafınıza tebliğat ile bildirilecektir.
  Bu ne anlama geliyor. karar kabul edilib ya yok

  • Karar alınmış size tebliğ edilecek duruma gelmiş, zira kurul sonrası işlemler alınan kararların tebliğ edildiği birimdir.

 59. Merhabalar,

  benim işlemler son bir alt komisyondaydı, cevap geldi ki dosyanız kurul sonrası işlem biriminde, ve alınacak karar tarafınıza tebliğat yapılacak.şuan benim karar çıkmış mı yoksa çıkacak mı yardımcı ola bilir misiniz?

  • Karar alınmış size tebliğ edilecek duruma gelmiş, zira kurul sonrası işlemler alınan kararların tebliğ edildiği birimdir.

 60. Merhabalar,

  YOK den mail geldi .dosyanız kurul sonrası işlemler biriminde, karar açıklandığında tarafınıza tebliğat yapılacak.
  şuan benim karar çıkmış mı yoksa çıkacak mı? yardımcı olabilir misiniz.

  • Karar alınmış size tebliğ edilecek duruma gelmiş, zira kurul sonrası işlemler alınan kararların tebliğ edildiği birimdir.

   • Rusyadan mezun olmuştum. 1985 yılında mezun oldum. 35 senelik doktorluk tecrübem var. bana da staj kararı çıka bilir mi?

    • Staj kararı çıkar. Ayrıca bunun yanında sts kararı çıkma ihtimali de var.

 61. Egitima baslama yilini gosterir belge istenirse bu belgeyi nerden temin edicez? Posta yoluyla YÖK’e gondersek oluyor mu?

 62. MERHABALAR HAKKINIZDAKİ KARAR ONAYLANMIŞTIR YAZISINDAN NE KADAR ZAMAN SONRA DENKLİK BELGESİ HAZIRLANIP VERİLİYOR BİR BİLGİNİZ VARMIDIR ACABA ?

 63. Merhaba,

  Sayın İlgili,
  Yapılan inceleme sonucu hakkınızda KPSS kararı alınmıştır. Yazısı “git KPSS ye gir 85 al sonra bakarız” anlamına mı geliyor. Düşük aldığımız takdir de ne olur veya yüksek alınırsa aşamalar nasıl olacak, denklik kaç ay içerisinde verilebilir?
  Tesekkür ederim

  • Kpss sts yerine geçiyor ve eğitim bilimlerinden 40 almanız isteniyor. Sınav sonucundan sonra 2-3 ay içinde düzenlenir.

 64. dosya kpss ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi yazıyor. Aradan bir buçuk ay geçti cevap gelmedi. Sizce ne yapmalıyım.İşlemi hızlandırmak için. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Hızlandırmak için bizzat gidip ilgilenmeniz gerekmektedir. Komisyondan sonra 2 aya kadar kadar tebliğ ediliyor genelde. Ancak sizde halen komisyonda görülmesi aleyhinize bir durumdur. Şuan dosyanızın en azından kurul sonrası işlemlerde olması gerekirdi.

 65. Merhaba,
  Viyana mezunuyum. yüksek lisans dekliği için yaklaşık bir ay önce YÖK’e başvurdum. E-devletten süreci takip ediyorum. Dosyanın bulunduğu birim: Kurul Sonrası İşlemler Birimi. Dosya durumu: Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır, şeklinde… burdan ne anlamalıyım?

  • Hakkınızda nihai karar çıkmış ve size tebliğ edilecek 1-3 hafta civarında tebliğ edilir. Denkliğinizin çıktığı tahminini yapabiliriz. Kendiniz yada vekaletinizi vereceğiniz birinin tebliğ sonrası bizzat oradan alması gerekir.

    • Fatma hanım Merhaba. Son durumunuz nedir. Kurul nasıl bir karar almış? Aynı şey şu anda bizim de başımızda. Bu karardan sonra neler yaptınız? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 66. Merhabalar,
  Fransa’da mimarlık lisansını bitirdim ve Yüksek lisans okumaktayım. Çifte vatandaşım.

  E-devlette son durumum:
  “Dosya ders tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi”

  Bu derslerin hangi okulda, ne zaman ve ne kadar süreceği hakkında nasıl hızlı bilgi alabilirim.
  Birde, Türkiye’de daha önce stajlar yaptım yani uyum açısından bir zorluk yaşamadım. Acaba bu durum kararı değiştirme yönünde etkili olur mu ?
  Geçici denklik verildiğini okudum. Üzerinde çalıştığım ve imzalamam gereken bir proje var. Bu konudada bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

  • Geçici denklik müessesesi kaldırıldı. Daha önce Türkiye’de staj yapmış olmanız YÖK’ün kararını etkilemeyecektir. Komisyon sonrasında Yürütme Kurulu karar aldıktan sonra üniversite seçimlerini yapacaksınız. Bu kararın size tebliği en az 1 ay sürebilir.

 67. Merhabalar,

  Yurt Dışında Yapılan Uzmanlık Eğitiminin Denkliği hakkında sorum olacaktı.

  Yurt dışında uzmanlık eğitimi veren ve Kurulun yayımlayıp güncellediği tanınmışlık
  listesinde yer alan kurumlar hangileridir. yardımcı olabilir misiniz.

  • YÖK’ün bu şekilde bir listesi bulunmamaktadır. YÖK Denklik ön lisans, lisans ve yüksek lisans, Üniversitelerarası Kurul ise doktoranın denkliği ile ilgilenmektedir. Uzmanlık konusunu mesleğiniz ile ilgili bakanlığa yada ilgili kuruma sormalısınız.

 68. Bütün ugaşlarım ve bilgilendirmeniz sayeniz de sonunda Ukrayna sumy devlet üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olup ders tamamlama kararını aldım.
  şimdi üniversite tercihi için gidip tercih verdim ve malumunuz ikinci yarıyıl başlamak üzere bu tercihler ne kadar sürede belli olur nasıl takibini yapabiliriz yada hızlandırma için nasıl bir yol izlemeyim
  teşekkürler

 69. KURUL SONRASI İŞLEMLERSon Dosya DurumuHakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor e devlette e mail e gelen ise kalış süreniz hesaplanmıştır şeklinde lisans uluslararası iktisat bölüm denklik durumum ne anlama geliyor

  • Önceki durumda SBYS yazıyorsa ders tamamlama, yazmıyorsa doğrudan denklik

 70. Merhabalar

  Okulunuzun Bulunduğu Ülke
  AZERBAYCAN
  Mezun Olduğunuz Okul (Üniversite)
  Baku Slavic University
  Öğrenim Düzeyi
  LİSANS
  Dosyanın Bulunduğu Birim
  KURUL SONRASI İŞLEMLER
  Son Dosya Durumu
  Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır

  tahminen ne kadar süre beklemeliyim bir an önce askere gitmek istiyorum bilgilendirebilirseniz tesekkur ederim

 71. Merhabalar,

  yurtdışın da tıp alanında uzmanlık yapan yabancı. Türkiye ye geldiği zaman sağlık bakanlığında uzmanlık belgesini tanıtsa olur mu. yoksa nasıl prosedurler ? sadeceuzmanlık belgesini tanısta ve denklik alsa olurmu. yoksa denklik için YOKe başvurmalımı

  • Sağlık Bakanlığı uzmanlığınızı saymak için denklik almanızı isteyebilir Sağlık Bakanlığına sormalısınız.

 72. İyi günler .Makedonyadan Psikoloji mezunuyum.1 yıl gecmesine ragmen teyidcevabım daha gelmedi şuan tekit cevabı bekleniyor diyor .Acaba ne yapmam gerekir okudugum ülkeye gidip işlemleri hızlandırmam mümkün mü acaba ?ne kadar sürer böyle? 2.)Psikoloji mezunlarına direk denklik veriliyor mu acaba?Kılavuzda STS sınavlara giren bölümlerde Psikoloji bölümü yoktur.Ders tamamlama veya STS mi çıkar tecrübelerinizi almak istiyorum.Ukrayna ,Rusya ve diger ülkelerden direk denklik alanlar var ama benim egitimim 3 yıllık ve kredi sayısı 180 kredi.Tesekkurler .Böyle konularda bizi bilgilendirdiginiz için.Allah herkesin gönlüne göre tez zamanda denkligi verir insallah.

  • 1 yıla kadar gelmesi gerekirdi önce YÖK ile sonra da Makedonya’daki dış temsilcilik ile görüşmelisiniz. AKTSniz yetersiz olduğu için hakkınızda ders tamamlama kararı çıkabilir.

 73. Merhaba iyi günler .
  Benim denklik durumum şuan
  ALT KOMİSYON:Akts yeterli
  KOMISYON: dosya kpss ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi
  KURUL SONRASI ISLEMLER:Hakkinizdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştir diyor.
  Ama daha tebligat gelmedi bu duruma göre denkligimin onaylamama gibi ihtimali olurmu.
  Aynı ülkeden mezun olan arkadaşlar için böyle bir durum söz konusu olmamıştı
  Sadece YDS. KPDS .TOEFL.SAT gibi sinavlarla denklikleri kabul edilmişti.benden şimdi ders tamamlama istiyorlar ne yapmam gerekiyor.

  • Bu farklılığın nedenini YÖK’e sorduktan sonra hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 74. Merhaba nasılsınız ben makedonyada üsküp te kiril metody universitesinde okudum. Okul ilk bin içinde yok benimde bir sorum olacak benim diplomada şuan e devlet üzerinden baktığımda şunlar yazıyor…
  Dosyanın Bulunduğu Birim KURUL SONRASI İŞLEMLER
  Son Dosya Durumu Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. Acaba bundan sonra hangi adımları bekliyeceğim.

 75. Merhaba hocam , Kazakistan vetandaşiyim , matematik bölümun bitirdim , 1 sene önce 2017 Mart ayında denklike başvurdum ama hala sonuç yok , son durum : at komsiyon , STS girip girmiceginize karar alınacak diyorlar , zaten çok zahmet ettirdi , evrakların eksik dedi ama kendilerinden cikdi öyle çok oyaladilar , şimdi işlemi hızlandırmak için ne yapmalıyım ? Lütfen bana yardımcı olur musunuz ? Öncelik ilginiz için teşekkür ederim . Saygılarımla !

  • Bizzat YÖK’e giderek ilgilenmeniz gerekiyor. Ancak zaman ve yer açısından sınırlı iseniz bu konuda Akademik Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak profesyonel şekilde sürecinizi takip edip ilgilenebiliriz.

 76. YOKgorevlisinden sordum.
  Karar onaylanmış: ama içeriğin gormuren ve basım birimine gonderilmiş.
  Bu ne anlama geliyo

 77. Merhaba, elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum. Program, lisans-yüksek lisans birleşik eğitimdi. Dikkatimi çeken bir nokta, öğrenim düzeyi lisans olarak gözükmesine rağmen şimdi birleşik eğitim olarak değiştirilmiş. Denklik belgesinde birleşik eğitim olarak mı ifade edilecektir? Ayrıca şu anda dosyanın son durumu “Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır” olarak görünmekte. Yaklaşık 2-3 haftadır böyle ve daha tebligat gelmedi. Bana tebligat gelmemesine rağmen süreç normal şekilde devam ediyor mu?

  • Merhabalar,
   Denklik belgesinde birleşik eğitim olarak yer almaktadır. Yürütme Kurulu karar vermişse alınan karar ortalama 1 ay içinde tebliğ edilmektedir. Yani süreç durmuş, sadece size tebliği kalmıştır. Devamında sts vb. karar alınmışsa sts vb. kararlar yerine getirilince tekrar başlayıp bitecektir.

   • Kısa sürede geri dönüş yaptığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 78. yok emailde evrakların kurul sonrası işlemlerde oluduğunu bildirmiş, 20 gun keçmiş, fakat resmi haber yok. Yokun kurul sonrası işlemlerinde de zaman sınırlaması yokmu, aceba

   • Diş hekimliği mezunuyum. İşlemlerim komisyondan Alt komisyona geçti ve BAD komisyon görüşü beklenmektedir diyor. Buradan gelecek karar ne olabilir? Bad komisyonundan Red gelebilir mi?

 79. Tıp mezunuyum. geçen yıl başvurdum

  Alt komisyon

  emsal alan işlemi yapıldı diyor. ben hiçbirşey anlamadım edirne de oturuyorum. Ankaraya yöke gitmem iyi sonuç verir mi? tşkler

  • YÖK’e göre eksik ders ve pratiğiniz yoksa sadece staj, varsa sts+staj kararı çıkacaktır. Şimdilik gitmenize gerek yoktur.

 80. Merhaba Makedonya 2012 inş müh mezunuyumE Devlet Sorgulamadında Hakkınızdakı Karar Yürütme Kurulu Tarafından Onaylanmıştır yazıyordu yaklaşık 3 haftadır bugün ise Arşiv ( Teslim Edilecek) yazıyor sizce be anlama gelir?

 81. Merhaba benim diplomada hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır. Yaziyor bundan sonra çıkacak karar nedir sizce sts mi denklik mi yoksa red mi edildi yazacak çünkü yukardaki sıralamada böyle yaziyor bu arada ben fizik tedavi okudum

 82. Yukardaki yorumda okudumda kurul sonrasi işlemlerde yök bize posta yoluyla mi bildiriyor sonuçlari yoksa e devlet üzerinden mi bakacaz dosya durumuna

 83. Merhaba, balkan ülkesinde hukuk mezunuyum.ilk etapta dosya sts kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi yazıyordu.bir kaç hafta sonra hakkınızdaki karar kurul tarafından onaylanmıştır.arşiv(teslim edilecek yazıyor ) bu ne anlama geliyor sizce

  • Teslim edilecek demesi ya doğrudan denklik almanıza ya da red olmasına işarettir. Kalış üresi yetersizliği, açık öğretim vb. durumları varsa red edilmiş olabilir. Daha doğru yorum yapmak için dosyayı görmek gerekmektedir.

 84. Merhabalar,
  Ben 31.05.2016 yılında denklik başvurusunda bulundum.
  Belçika 2011 uzman pediatri hemşirelik mezunuyum.
  Geçen sene mart ayında eksik evrak var diye yökten mail geldi, onları tamamlayıp 15 gün içerisinde teslim ettim, eksik evraklarınız tamamlanmıştır diye tekrar mail geldi.
  E-devletten takip ediyorum, ill başta alt komisyonda akts yeterli yazıyordu, son 3 aydır dosyam komisyonda ve yurt dışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır yazıyor. Neredeyse 2 sene olacak ben başvuralı, yök’ü arıyorum şikayetimi belirtmek için, onlar bilgi veremeyiz e-devletten takip edin deyip kapatıyorlar. Dosyamın bu kadar çok yavaş işlemesi normal mi? Bu durumda ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim

  • 2 sene bu bakımdan uzun bir süre. Özellikle Belçika’dan mezun olmanız diğer ülkelere göre YÖK’ün biraz daha olumlu olduğu düşünürse hukuki idari yollarla hakkınızı aramanızı öneriririz.

   • Peki eğer olumlu olarak bir cevap gelirse, benden kpss veya staj isteme olanakları var mı yoksa hemen mi kabul ederler?

 85. Merhaba,

  Makedonya University American College Yazılım Mühendisi mezunuyum ve evraklarım yökte Alt komisyon ve Emsal alan işlemi yapıldı yazısı gözükmekte. Denklik alabilme durumum varmıdır ? Ayrıca daha önce okulumdaki bölümümden mezun olan türk vatandaşı yok, bu konudada hiç bir bilgi edinemedim.

 86. Merhaba,

  Makedonya University American College Yazılım bölümü bitirmiştim ve yöke başvurdum ve şuan dosyam alt komisyon emsa alan işlemi yapıldı olarak gözükmekte. Denklik alabilme durumum nedir? Ayrıca daha önce bölümümden ve okulumdan mezun olan türk vatandaşı yok. Buda insanı oldukça düşündürüyor.

  • Mühendislik mezunları için genelde sts kararı çıkmaktadır. Ancak bu bölümden daha önce başvuran olmamışsa tek kişi için sınav açmazlar ve farklı bir uygulama yapabilirler. Sürecinizin uzaması ve hukuka aykırı herhangi bir işleme rastlamanız durumunda ise girişimlerde bulunabilir, idari ve adli yollarla takip edebiliriz.

 87. Merhaba, Ukrayna’da hukuk okuyorum. Türkiye’de çalıştığım için kısa kısa her ay 10 gün kalıp geri dönüyorum. Yani toplamda 1 yılda 110 gün 120 gün bir süre kalacağım. Bundan dolayı YÖK devamsızlığı problem edermi ? Yada ortalama dönem başına kaç gün yada yılda kaç gün kalmam gerekiyor bilgisi olan var mı ?

  • Bu durum yök için problem olmaktadır. Her dönem için en az 70 gün aramaktadır.

    • Tek alternatif mahkemelerin de ortaya koyduğu gibi sırf kalma süresi azlığından dolayı başvuruların dorudan reddedilemeyeceği ve alternatiflerin belirlenmesi gerektiği yönünde karar almak dava açıp.

     • Ben burada sigortalı olarak çalışıyorum kişinin okuma ve çalışma hakkı göz önüne alınırsa bu durumu lehimize çevirebilirmiyiz?

     • O açıdan değil de mahkemelerin verdiği emsal kararlardan yola çıkılarak lehe çevrilme ihtimali bulunmaktadır. Malesef yök mahkeme kararından başka şeyleri pek önemsemiyor.

 88. Merhaba

  Ben Güney Kore’de dünya sıralamasi 500 un icinde olan bir universitede 4 yıllık cocuk ve aile bolumunden mezun oldum. Cocuk ve Aile Bolumu Turkiye’de olmadıgı icin Okul Oncesi Ogretmenligi Bolumuyle denklik başvurusu yaptım.

  Dosyanın Bulunduğu Birim. KURUL SONRASI İŞLEMLER
  Son Dosya Durumu. Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır

  Bu islemden once herhangi bir staj veya sınav yazısı görmedim. acikcasi bu biraz beni korkuttu, sizce reddedilme olasiligi bulunuyor mu?

  • Derslerin büyük kısmı uyuşmuyorsa ve eğitim bilimleri dersleri de almamışsanız reddedilme olasılığı var. Reddedilmese bile sizden en az kpss ye girmeniz istenecek. Süreç boyunca kpss gibi bir yazı görmemişseniz reddedilmiş olabilir.

    • Red gerekçesine göre hareket etmek gerekmektedir. Kalış süresinin yetersizliği, açıköğretim olması gibi bir red durumlarında farklı şekilde savunma yapılmaktadır. Önemli olan red gerekçesidir. Buna göre öncelikle YÖK ile olmazsa dava ile bir yol izlenebilir.

     • Bugün böyle bir mail aldım.

      “Başvurunuz sonuçlandırılmış olup, denklik belgeniz hazırlanmıştır. Kurulumuzdan teslim alabilirsiniz”

      Yani red almadığım anlamına mı geliyor?

      Ayrıca yardımlarınız için çok teşekkür ederim

     • Evet, alanınızda denklik almış olabilirsiniz Türkiye’de o bölüm olmadığı için. Tebrik ederiz 🙂

 89. Yani 2018 yılı itibari ile ay farketmeksizin ben aralığa kadar 140 gün kalsam yeterli mi

   • Ay ya da dönem farketmez değil mi mesela şubatta 8 gün kaldım martta 15 kaldım haziranda 3 kaldım temnuzda 20 kaldım ağustosda 7 kaldım gibi kalıp toplamda en az 140 olsun yeterli olurmu bu şekilde… Ayrıca okulum ilk 500 de faydası olurmu ?

 90. Ay ya da dönem farketmez değil mi mesela şubatta 8 gün kaldım martta 15 kaldım haziranda 3 kaldım temnuzda 20 kaldım ağustosda 7 kaldım gibi kalıp toplamda en az 140 olsun yeterli olurmu bu şekilde… Ayrıca okulum ilk 500 de faydası olurmu ?

 91. Merhaba,
  Pleven Medical üniversitesi Türkiye sıralamasında kaçıncı sırada olduğu hususunda bilginiz var mı ? Ayrıca e devletten yaptığımız kontrolde büyükelçiliğimiz üniversitenizle yapılan teyit yazışmasının cevabı beklenmektedir yazıyor ve 3 ay doldu , bu kadar uzun sürebilir mi ?
  Teşekkürler

  • Bu üniversite YÖK’ün kabul ettiği sıralamalarda yok ancak diğer sıralamalarda 7binlerde. 3 ay sürebiliyor ülkeden ülkeye değişebiliyor. Ancak idare hukuku bakımından 3 ay uzun bir süre ve bu konuda YÖK’ü sıkıştırmanızda yeniden yazı yazdırmanızda fayda bulunmaktadır.

 92. Merhaba,
  Temmuz 2017 tarihinde ABD Naval Postgraduate School yüksek eğitim kurumunda National Security Affairs bölümü -Regional Security (bölgesel güvenlik çalışmalarında) mezun olduğum yüksek lisans eğitimim için başvuruda bulundum (devlet tarafından gönderilen bir yüksek lisans programı). Şu an edevlette ARŞİV (Teslim Edilecek), Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor. Bu ne demek acaba, red mi onay mı?
  Teşekkürler

  • Bu ibare ya reddedilmiş evraklarınız teslim edilecek ya da denklik çıkmış denklik teslim edilecek demektir. Süreçte öncesinde denklik hazırlanacağı yönünde bir durum yazmışsa denklik çıkmıştır. Bu bilgilerle yorum yapılamaz. Ancak ABD ve YL olması dolayısı ile yüzde 90 denkliğiniz çıkmıştır.

 93. Merhaba,

  Fransa’da hukuk lisansimi tamamladim ve denklik basvurumu yaptim. Hukuk alaninda STS yapilacagi yaziyor. STS’ye girerek denklik icin gerekli olan eksik ders tamamlama kosulunu yerine getirebilir miyim?
  Universitede mi yoksa STS’yle mi eksik ders tamamlayacagima YOK mu karar veriyor tercihe mi bagli?

  Bu konuda bilginiz varsa aydinlatirsaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

  • Merhabalar,
   Eğitiminiz yetersiz görüldüğü için STS kararı alınmış. STS’yi geçtiğinizde dersleri tamamlamış olmayacaksınız. Avukatlık kanunu vb. kanunlardaki özel şart nedeniyle dersleri alıp tamamlamanız gerekmektedir. Bu süreçle ile ilgili kararları YÖK vermektedir. Sonuç olarak STS’yi geçmeniz sonrasında avukatlık vb meslekler için ders tamamlama yapmanız gerekecektir.

   • Yanitiniz icin cok tesekkurler. Henuz basvurumu yeni yaptim, surecin basindayim. STS karari alinmadi. Yanitinizdan STS’nin ders tamamlamanin yerine gecmedigini anliyorum. STS’yi gecsem de gecmesem de her halukarda ders tamamlama yapmam gerekecek oyleyse.
    Iyi gunler dilerim.

 94. Dosya alt komisyona girdiğinde illaki staj, lisans ders tamamlama veya STS kararı cikmak zorundamidir ? Dosyalarimiz alt komisyona girdiğinde direk denklik alabilme şansımız kalmıyor mu?

  • Dosyalar alt komisyona girdiğinde Denklik, Red ve SYBS(STS, Ders Tamamlama, Staj vb.) kararları alınmaktadır. Eğitim aldınız okul kapsamında bu kararlar değişmektedir.

 95. Merhaba
  Ben 2017 başı Ürdün Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2017 yılının 5. ayında denkliğe başvurdum. Dosyamın son durumu kurul sonrası işlemler ve hakkınızdaki karar onaylamıştır diye yazmakta. Bundan öncesinde akts yeterliydi. Bu durumda daha ne kadar beklemem lazım ve denklik almamda herhangi bir sorun çıkar mı? Alınan karar ne olabilir? Teşekkürler.

 96. Merhaba,

  Ben Turkiye’de hukuk disinda bir lisans egitiminden sonra, Amerika’da temel hukuk diplomasi aldim. Amerika’da temel hukuk egitimi sadece yuksek lisans (juris doctor) seviyesinde veriliyor, ancak bu Turkiye’deki lisans egitimine karsilik geliyor. Bu durumda YOK’un denklik basvurusunda ogrenim turunu “lisans” olarak isaretlemem karisiklik yaratir mi? Aksi takdirde, “birlesik egitim” ya da “yuksek lisans” seceneklerinden birini isaretlemek, “lisans” denkligi istemek bakimindan sorun yaratabilir mi?

  Cok tesekkurler..

 97. Merhaba hocam. Uluslararasi travnikte 2. Sinifta hukuk okuyorum. Taninirlik kalkti. Gecis yapacagiz. Denklik asamasinda fark dersleri alabilecegimiz bi okul oneriniz var mi. Donusunuz icin simdiden tesekkurler..

  • Bunun için tanınan bir okula geçmeniz ve toplam derslerin %70ini almanız yeterlidir. Okul açısından tanınıyor olması yeterlidir, hangi ülke olduğu önemli olmadığından onlarca okuldan birini tercih edebilirsiniz.

   • Adalet önlisans mezunu olduğumuzda %70 olan dilime tükiyede okuduğumuz iki yıl dahil oluyormu ? Teşekkürler

 98. Merhabalar, ben makedonyada hukuk bitirip yöke başvuru yaptım ve dosyam şuan komisyonda, dosya sts kararı alınmak üzere komisyon sevk edildi yazıyor, yani bu yazı sts sınavına gireceğimi mi işaret ediyor, bilgi verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

 99. Merhaba ben irak vatandasiyim ve azerbaycan diş hekimliği mezunuyum benimle ayni yil ve anyi unverstemden mezun olan turk vatandasi arkadaslarim denkliklerini sinavsiz direk aldilar ama bana sts karari cikti fakat ben turkle evliyim ve bir yil sonra turk vatandasi olucam peki vatandas olduktan sonra benimde denkliyimi sinavsiz alma şansım varmı acaba ? Lütfen cvp verin , teşekkürler..

  • Diğerlerinin doğrudan alıp sizin almamanız vatandaşlık durumu ile ilgili olmayıp başkaca farklar vardır. Konunun tam olarak anlaşılması için sizin ve arkadaşlarınızın dosyalarının incelenerek sürecin yürütülmesi ve arada ne gibi farklar bulunuyor bakılması gerekir.

 100. Merhabalar.
  Yükseköğretim yurutme kurulu benim 7 ay klinik pratik almağım için 3 universite tercihi istemiş.
  YOK-a 3 universite ismini gonderdim, 1 aydan artık keçiyo, ama heç bir cavab yok.
  YOK gorevlisi evraakların komisyondaa olduğunu sölüyor.
  Bu ne anlama geliyor?
  Tekrar yeni karar almak istiyorlar ya 3 universiteden birinin seçimi komisyon tarafından yapılır mı acaba?

  • Evet 3 üniversiteden birini komisyon seçip seçilen üniversite ve size yazı yollanacak. Genellikle ilk tercihiniz seçilir.

 101. Merhaba iyi çalışmalar. Baştan sona kadar okudum tüm yorumları ve cevaplarınızı.

  Ben Ukrayna Ulusal teknik üniversitesinde ( Kiev Polytechnic) Elektronik mühendisliği son sınıftayım. Ama ben 3. Sınıftan başladım eğitime, daha önce önlisans bitirmiştim Türkiye de. Burda Türkiye deki diplomamın denkliğini aldım. Not ortalamam da şu an 3 dönem için 4.01, 5 üzerinden. Türkiye de ki GNO 2.34 2 yıl için.

  Diploma Temmuz sonunda hazır olacak ama ben Haziran da geçiçi mezuniyet gibi bir belge alıp konsolosluğu bilgilendirip o belge yi YÖK e sunacağım. Çünkü subaylık sınavlarına girmek istiyorum ve KPSS. Bu işlemler devam ederken KPSS lisans a girebilir miyim ? Ve subaylık sınavlarına ?

  Denklik işlemleri için ve hızlı olabilmesi için tavsiyeleriniz nelerdir ? Ve daha önceki araştırmalarımda Üniversitem ilk 1000 de yer alıyordu. Sizin sisteminizde almadığını belirtmişsiniz. Burdan nasıl bir sonuç çıkarabilirim ? Son olarak da YÖK ne kadar kalınması gerektiğini kabul ediyor yıl olarak ?

  Çok teşekkür ederim , iyi çalışmalar.

  • Merhabalar,
   Not ortalamanız denklik işlemleri için önem arz etmemektedir. Sınav konuları için sınavı yapan kuruma başvurmanız gerekmekle birlikte YÖK kalış süresi olarak dönem başına 70 gün aramaktadır. Diğer hususlar ve ayrıntılar için mail attık.

 102. Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Hemşirelik lisans diploma denkliği için (4600 klinik ve teori) ders ve saat eksiği olmadan sadece adaptasyon için çıkan staj kararın ve yasal ve hukuki boyutu var mı?
  Çünkü hemşirelik denklik müfredatında adaptasyon için staj maddesi olmamakla birlikte 6 ay bir süreç neredeyse 1200 saat oluyor ve eksik ders ve saat olmayan bir kişi için kendi eğitimi dahil (4600+1200 saat)=5800 saat oluyor. Hukuki boyuttan takip edilirse sonuç ne olur? Konu hakkında bilgilendirirsesniz sevinirim.
  Teşekkürler

  • Hemşireler için çıkan uyum sürecine yönelik en az 6 aylık eğitimin dayanağı 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Denklik Yönetmeliğidir. Bu konuda mevzuat YÖK’e yetki vermiştir.

 103. Merhaba, YÖK’ten denkliğimi aldım. Çalıştığım kuruma vermeden önce e-devlet üzerinden Yükseköğretim Mezun Sorgulama / Doğrulama Sistemi kısmından diplomamı doğrulamam gerekiyor. Orda geçen Barkod numarası nedir acaba? Yada yurt dışı mezunlarının edevlet üzerinden böyle bi belge almaları mümkün mü?
  Teşekkür ederim.

  • Bildiğimiz kadarıyla yurt dışı mezunları e-devletten herhangi bir belge almamaktadır. Ancak sağlıklı bilgi için YÖK Eğitim-Öğretim Dairesine sormanızı tavsiye ederiz.

 104. iyi gunler. ben azeri vatandaşiyim. kurul sonrasi islemler son aşamami? bana tebligat gelecek diye bir mail geldi. lutfen cevap verebilirmisiniz…

 105. Merhaba ,
  ben inşaat mühendisliği okudum .
  Dosyamın Bulunduğu Birim ( KOMİSYON) ve Son Dosya Durumu( Dosya STS kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi) , STS kararı çıkacağını kesin midir? karar çıkmadan yada tarafıma tebliğ olmadan STS sınava gerebiliyormuyum?

  • STS çıkacağı kesin hakkınızda karar çıktıktan sonra sınava başvuracaksınız.

 106. Merhaba.
  Bulgaristan, Sofya Teknik Üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümü okudum.
  Yaklaşık 3 yıldır denklik bekliyoruz. Uzun bir süredir bir kıpırtı yoktu. Bizim girdiğimiz zamanda direk giriş olduğu için ve birçok direk denklik olan emsali olduğu için YÖK ü mahkemeye verdik 2015 yılında.
  Mahkeme de uzun bir süredir sürüyor. Mahkeme tarafından denkliğimiz onaylandı fakat dosya danıştaya taşındı. Araya 15 temmuz olayları felan girdi derken dosya hala danıştayda beklemekte.
  Uzun bir aradan sonra
  Bugün ilk kez denklik sistemi üzerinden mailler aldim.
  2 mail aldım, ikisindede şöyle yazıyordu.
  1:Öğrenim gördüğünüz ülkedeki kalış süreniz hesaplanmıştır.
  2:Eğitim görülen ülke tarafından yayınlanan liste üzerinden teyit yapıldı .
  Acaba bana STS çıkarımı. Mahkeme tarafından denkliğimin onaylanmasına rağmen.
  Yorumlar bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  • 2006’dan sonra girişli iseniz hakkınızda sts kararı çıkacaktır. Ayrıca mahkeme denkliğinizi onaylamaz sadece YÖK’ün işlemini iptal eder. Ancak emsaller varsa doğrudan alan açılan ilk davanın konusuna bakılarak YÖK’e idari başvuru yada yeni bir dava ile ileri sürülebilir.

 107. Merhaba,
  Eşim Ukrayna’da state pedagoji üniversitesi “İngilizce va almanca öğretmenliği” mezunu. Bize en son bilgilendirme “ders tamamlama ve YDS sınavı” oldu. Şu anda Dosyanın bulunduğu birim “SYBS”. Benim asıl merak ettiğim YDS sınavı İngilizce mi, almanca mı, herhangi biri mi yoksa ikisi beraber mi gerekli olacak?
  İkincisi sadece ingilizce öğretmenliği yapacağımızı beyan edersek bu yönde işlem yürütülebilir mi?

  • Tam olarak hangi sınavlara girilmesi gerektiğini ve kaç puan alınması gerektiğini tebliğ edecekler size. Diller için yds, öğretmenlik için kpss istenmektedir. O şekildeki yazılı beyanınız üzerine sadece ingilizceden işlem yürütebilirler.

 108. merhaba
  Ben Kazakistan 2013 yüksek lisan mezunuyum.2015 te denklik başvuru yaptım. edevlette ARŞİV (Teslim Edilecek) Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır. diye yazıyor. benimle aynı durumda olan arkadaş 2014 yılında aldı. bilgilendireblir misiniz?

  • “Arşiv(teslim edilecek)” ibaresi denkliğinizin çıktığı ve yaklaşık 1 ay içerisinde size tebliğ edileceği anlamına gelmektedir. iyi günler…

 109. Merhaba, ben kahire üniversitesi tıp fakültesi mezunuyum. Son sts sınavına girip ve kazandım. Şu an dosyamın bulunduğu birim ALT KOMİSYON, sona dosya durumuysa EMSAL ALAN İŞLEMİ YAPILDI diye yazıyor. Bu ne anlama geliyor?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

   • Peki ben urdunde 1 senelik staj yaptim, ve benim universite ilk 500 univesite içinde, bu bana hiç avantaj saglamazmi en azindan sureyi kisaltmak için? Ve duyduğum kadarıyla aylık parada ödüyormuşuz staj için doğrumudur? son olarakta bu süreçte TUSa girimemiz mümkün mü yoksa staj suresinin bitmesimi gerek?

 110. Merhabalar, Belçika Vrije Universiteit Brussel lisans ve yüksek lisans psikoloji mezunuyum. yaklaşık 1 ay önce lisans ve yüksek lisans denkligi için başvurdum şimdiye kadar dosya durumunda dosyanin bulundugu birim: ön inceleme ”online basvuru tamamlandi” ibaresi vardi, iki hafta önce dosyanin bulundugu birim: inceleme ”Yurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır” olarak degişti. Dosyanin bulundugu birim incemele ise, ”teyit yazışması yapilmismi oluyor (ön inceleme birimi). Cevabiniz için Teşekkür ederim.

  • Belçikadan teyit istenmiyor, sizinki diğerlerine göre daha hızlı sonuçlanacaktır.Herkeste teyit yazmasına rağmen teyit sadece Avrupa kıtası için konuşulacak olursa balkanlar ve bikaç avrupa ülkesi için istenmektedir.

   • Geçen hafta bulunduğu birim: Komisyon. Son dosya durumu: emsal alan işlemi yapıldı yazıyordu. Bugün itibariyle son dosya durumum’da :ilgili büyükelçiliğimizin aracılığıyla üniversitenizden yapılan teyit yazışmasının cevabi beklenmektedir yazıyordu. Belçika için teyit yazışması gereklimi değilmi emin olmak istiyorum. Cevabınız için teşekkür ederim

 111. Merhaba , ben Azerbaycan’da tıp okumak istiyorum, şuan da yürürlükte olan yasalara göre denklik almamda herhangi bir sorun sıkıntı çıkarmı? Denklik verir mi YÖK şuan ki sistem yasalara göre

 112. iyi günler 2018-2019 yılları arasında hukuk eğitimi için makedonyaya gitmeyi planlıyorum. Açıköğretim Adalet mezunuyum. Okulu aradığımda derslerimin çoğunluğunun sayılacağını ve 3. sınıftan başlayacağım söylendi. Bu durumda yök denklikte bir sorun çıkarır mı ?

  • Tr’de açıköğretim okuyupta yurt dışında hukuk tamamlayanlarla ilgili YÖK’ün çalışması vardı. Bu şekilde gelenlerin reddedilmesi yönünde. Balkanlar haricinde, tanınan ve mümkün ise ilk 1000de olan üniversitelere gitmenizi tavsiye ederiz.

 113. Mrb fizik tedavi mezunuyum evraklar komisyon dan sonra kurul sonrası işlemlerde ve hakinizdaki karar yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır diyor bu süreçte sts veya ders tamamlama hiç yazmadı bundan ne anlamam gerekiyor

  • Ayrıca YOK u aradigmada akts yeterli demişlerdi ama tam karar hakında bilgi veremiyoz dediler

   • FTR için tanınmayan bir üniversite değilse, alınan eğitimin süresi 4 yıldan az değil ise, ilk 1000’deki üniversitelerden biri değilse yada ösym ile yerleşilmemiş ise sınav kararı çıkmaktadır. İlk ihtimale red, ikinci ihtimale ön lisans diğer iki ihtimale ise doğrudan denklik verilmektedir. AKTS yeterli yazması formalitedir. İşlemler uzun sürüyor algısı yaratmak için inceleme safhasında bir basamak olarak gösterilmektedir. Zira basit ve zaman almayan bir işlemdir.

 114. Merhaba
  Bulgaristan Tıp mezunuyum. Bugün turkiye.gov.tr de denklik başvurum durumunda;
  “Dosya STS ve staj kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi” yazmaktadır.
  Bu durum sınav ve staj yapacağım anlamına mı gelmektedir?
  stajlarımı ve intörnlüğümü Türkiye de yaptım. Sizden ricam bu durumu bana açıklar mısınız?

  • Tıp eğitiminiz kapsamında staj yapmış olsanız bile bu karara göre yapacaksınız. STS’yi geçmeniz halinde staj için üniversite seçeceksiniz.

 115. Merhaba ben bundan 9 ay once denklik basvurusu yapmistim,bugun e devletten baktigimda
  Son dosya durumu: Hakkinizdaki Karar Yurutme Kurulu Tarafindan Onaylanmistir
  Dosyanin Bulundugu Birim:Kurul Sonrasi Islemler
  yaziyordu bundan ne anlamaliyim acaba yardimci olur musunuz?

  • Sonuç olarak karar çıkmış size tebliğ edilecek Kurul sonrası işlemler tarafından. Tebligat bekleyin

   • merhaba bugun tekrar mail aldim
    Son dosya durumu: Hakkinizdaki Karar Yurutme Kurulu Tarafindan Onaylanmistir
    Dosyanin Bulundugu Birim : SYBS diyor acaba bundan ne anlamaliyim?

    • Bölmünüze göre sts, ders tamamlama yada staj kararı çıkmış, bunlardan birkaçı birlikte de çıkmış olabilir.

 116. Merhaba, 03.11.2018 tarihli yapmış olduğum denklik başvurusunda; Dosyanın Bulunduğu Birim EKSIK EVRAK
  Son Dosya Durumu İlgili Büyükelçiliğimiz aracılığı Üniversitenizle yapılan teyit yazışmasının cevabı beklenmektedir. Yaklaşık 1 aydır bu şekilde tarafımca yapılması gereken birşey varmıdır? Bu ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz.

  • Gerçekten yurt dışında okuyup okumadığınızı oradaki Türk Dış Temsilciliğinden sormuşlar.Tablonun 2.sırasında da yer almaktadır

 117. merhaba. 6 ay önce denklik başvurusu yapmıştım. başvuru sorgulamamda
  KOMİSYON, Dosya STS kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi
  yazıyor. ne anlama geldiğini anlayamadım. sınava mı gireceğim ? Telekomünikasyon mühendisliği mezunuyum

 118. Merhaba! Ben nahcıcan dövlet üni diş hekimlipi böl okuyorum bu yıl bitiryrn inş. Denklıik sınavına girmek istyrm Eylül de gecici mezuniyet belgesi ile başvuru yapıcam haziran da yökten karar mı cıkması lazım sts te girmem için yoksa kararı beklemıyıp girebilirmiyim.?

   • 1.2 STS’ye, yurt dışında lisans düzeyinde eğitimlerini tamamlayarak Yükseköğretim Kuruluna Diploma Denklik Belgesi almak üzere başvuran ve Seviye Tespit Sınavı’na girmesine karar verilen adaylar ile Yükseköğretim Kuruluna Diploma Denklik Belgesi almak üzere başvuran ancak sınava girebileceğine dair Yükseköğretim Kurulu kararı bulunmayan adaylar sınava talepleri dâhilinde başvuru yapabilirler. Bence siz yanlış milleti yönlendiryosuz 2018 sts klavuzda yazır

  • Her dönem için en az 70 gün kalacak şekilde tüm eğitim yılınıza bakılacak.

   • Oluyor deılmi cünkü sadece. Bu dönemin ikinci dönminde 73 gün kalmş olcm dier seneler hep 90+90 kaldım

    • İyi günler gözde hanım, Nahçıvan devlet üniversitesinde diş hekimliği eğitimi aldığınizi beyan ettiniz, mümkünu varsa sizden bilgi alabilir miyim? Bende Azerbaycan da okumak istiyorum,Kullandığınız herhangi bir sosyal medya adresiniz varsa ordan temasa geçip sizden bilgi almak isterim izininiz olursa, iyi günler..

 119. Merhaba ben Özbekistan da ingiliz dili bölümünü bitirdim hem filoloji hemde pedogoji derslerini aldım bu bölümden mezun olan o ülkede ister tercumanlık ister öğretmenlik yapabiliyor ben de 2 buçuk sene öğretmenlik yaptım şu an Turkiye de turk vatandaşı olmak üzereyim ve ingilizce öğretmenliği bölümünde yüksek lisans yapıyorum YÖK E denklik için başvuru yaptım sizce bana denkliği ingilizce öğretmenliği olarak verırler mi?
  cevaplarsanız çok sevinirim

  • Eğitim bilimleri derslerini aldıysanız Alt Komisyon bu bakımdan inceleyerek ona göre karar alır. Öğretmenlik için YDS’nin yanında bir de KPSS’den puan almanızı isteyecekler.

   • cevabınız için teşekkür ederim…YDS puanım vardı başvuru yaparken, bir önceki görülen durum ”YDS kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi” ve şu anda ”Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır” diyor. Bu yazıdan sonra KPSS isteyebilirler mi? ya da durum ne olabilir?

 120. Iyi günler ,bana yökten böyle mail geldi acaba direk denklik çıktı mı yoksa?sonucunu mu tebligatla mi bildirecekler?(sts,Ders tamamlama,yoksa direk denklik mi ,arşiv teslim mi edilecek yazacak ?

 121. Iyi günler ,bana yökten böyle mail geldi acaba direk denklik çıktı mı yoksa?sonucunu mu tebligatla mi bildirecekler?(sts,Ders tamamlama,yoksa direk denklik mi ,arşiv teslim mi edilecek yazacak ?Dosyanızın Komisyon süreci tamamlanmış olup denklik başvurunuz sonuçlandırılmıştır ve Denklik Belgeniz dökülmek üzere Kurul Sonrası İşlemler Grubumuza devredilmiştir.
  Belgeniz hazır olduğunda adresinize elden teslim almanız gerektiği hakkında yazılı tebligat gönderilecektir.

  • Denklik belgeniz kurul sonrası işlemlerden sonra kaç günde bu aşamaya geldi ? teslim aldınız mı belgenizi ?

 122. Merhabalar,
  UKRAYNA
  Mezun Olduğunuz Okul (Üniversite)
  National Aviation University
  Öğrenim Düzeyi
  BİRLEŞİK EĞİTİM
  Dosyanın Bulunduğu Birim
  ALT KOMİSYON
  Son Dosya Durumu
  AKTS yeterli.

  Ukrayna vatandaşıyım, Haziran 2017 YÖK’e denklik için başvurdum, bu yazı Şubatın başından beri değişmiyor. Daha önceki okuduğum yorumlara göre, alt komisyon 1-1,5 ay sürebilir, ben 3 ay bekliyorum… Tahmini denkliğimi ne zaman alabilirim? Sonraki aşama hangi olabilir? Cevabıniz için önceden teşekkür ederim.

  • Gidip bizzat ilgilenmenizi tavsiye ederiz. Karar ile ilgili olarak da mühendisik mezunuysanız sts çıkacaktır(doğrudan verilen durumlar hariç). Bu durumda kararın çıkıp size ulaşması ortalama 1-2 ay civarında olacaktır.

 123. Oluyor deıl mi şimdi zaten dier seneler her dönem 90 +90 kaldım sadece bu dönemin ikinci döneminde 73 gün kalmıl olucam sorun olmaz deıl mi kabul edilir

 124. Merhabalar.
  Ben Rusya St.petersburg sehrı herzen state pedagogical university nde psıkolojı bıtırdım.
  Denklık dosya durumum son 2 aydır alt komısyon akts yeterlıdır ıdı. Dun baktıgımda ıse kurul sonrası ıslemler / Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır durumunu gordum. bu tam olarak ne anlama gelır denklık verıldı mı sızce? uzun bekleyecek mıyım? sınav asamasını falan atladım mı? vs.

  • Yazanların ne anlama geldiği tabloda yer almakla birlikte doğrudan denklik alacağınızı düşünmüyoruz. Ders tamamlama, ilmi hüviyet veya staj kararı çıkması olası görünüyor.

 125. Merhaba tip bitirdim. 2 hafta once emsal alab islemi yapildi diyorsu. Simdi ise ilgili buyukelciligimiz araciligi universitenizle yapilan teyit yazismasinin cevabi gelmistir diyor. Ne anlam teskil ediyor bu. Ve bundan sonra beni bekleyen nedir. Direk denklik alabilirmiyim.

  • Teyit’in ne anlama geldiği yukarıdaki tabloda yer almakla birlikte tıp için hakkınızda STS + Staj çıkma olasılığı yüksek görünüyor.

 126. Merhaba kolay gelsin The First Private University European University – Republic of Macedonia üniversitesinde hukuk okudu bir arkadaşım ama diplomasını kendi gidip onaylattı teyit yazısı 6 aydır gelmedi bunun için ne yapılabilir yardımcı olurmusunuz teyit yazısını okul göndermiyor tüm sınıf arkadaşlarına geldi.

  • Yazıyı alması için YÖK’e başvuru yapmalısınız. YÖK yazmamışsa teyit yazısı yazması, daha önce yazmışsa tekit yazısı yazması istenmelidir.

 127. Ben de ingilizce mezunuyum ve hakkımda sınav kararı çıktı, fakat ben daha önceki bir tarihte Yökdil Sinavindan 80 almıştım. Kabul edilir mi? Tekrar sınav isterler mi?

 128. Merhaba
  Sofia Tıp Üniversitesi Mezunuyum,
  “Emsal alan işlemi yapıldı” diyor

  Tıp mezunlarına sanıyorum direk denklik kararı çıkmıyor.
  Ne karar çıkacak bilginiz varmı?

 129. Merhaba esim yabanci uyruklu suan turk vatandasi kendisi tip unv.mezunu ayrica uzman doktor.94 mezunu.biz denklik icin basvurduk yaklasik 5 ay oldu suan e detlette sts ve staj kararlari alinmak icin komisyona sevk edildi yazisi var.bunun cikma ihtimali ne yada hukuken ne yapabiliriz?eski mezun suan arabistanda uzman doktor olarak calisiyor .direk denklik cikma ihtimali yok anladigim kadariyla.yeni mezun olsa anlardim tskler

  • Merhabalar,
   Eşinize de sts+staj kararı çıkacaktır. Eşinizin eğitim aldığı yıllar, tecrübesi, denkliğe başvurduğu tarihler ve diğer emsaller baz alınarak dava açılabilir.

   • Peki suan esim zaten calisiyor uan doktor olarak ve bunun 12 yili arabistanda 6 yilida azerbaycanda.dava acilirsa kazanma sansimiz ne kadar ?ve masraf ne kadar olur.esimin ayrica bir suru yabanci sertifikalarida var amerikadan ozel bir kurumdan denklik benzeri belgeside var.bunlari nasil ibraz edebiliriz?etkisi olurmu?bizden ek evrak hic birsey istenmedi yeni mezun olsa anlardim sonucta eski mezun.dava da kazabma sansimiz varsa dava acariz sizin sirketle en azindan butur konulari biliyorsunuz.

   • Biz 27/12/2017 tarihinde bas vurduk yazmistim zaten 94 te bitirdi 1 yilda staj ayrica oda yok teki belgelerdr

 130. Ben 75 gün kaldım bu dönem ama yarı dönemde 90 kaldım bi sorun olurmu cünkü bize hep 90 dediler sizde 70 diosunuz Suan bn 75. Gün cıkış yapmalıyım problem olmaz demi

  • Eğitim aldığınız toplam yarıyılı 70 ile çarpın. Kaldığınız süre çarpımdan bulduğunuz süreden fazla ise sorun olmaz.

 131. Bugün yök ile iletişime geçtim ve denkliğim 19 nisan perşembe günü çıktığını ve o gün baskıya gönderildiğini söylediler.
  Bu baskı kaç gün sürüyor? çok uzun sürer mi?

 132. Tekrardan merhabalar. Hakkımda YDS/YÖKDİL kararı alınmıştı. Sinav sonuc belgem dilekçe ekinde 26 Nisan 2018 tarihinde YÖK e ulaştı. Benim sınav sonucum için komisyon tekrar toplanacakmış. Tekrar kurulun toplanıp karara varması ortalama ne kadar sürer?

 133. Merhaba iyi günler ben bulgaristan mezunuyum hemsirelik bölümünden dosyamın bulunduğu birim Alt komisyon son dosya durumu Emsal alan işlemi yapildi bu ne anlama geliyo sınav yada staj çıkma ihtimali varımdır şimdiden teşekkür ederim

  • Hemşirelik için 6-7 ay öncesine kadar direkt denklik alınabiliyordu. Ancak daha sonra eğitimi yeterli olanlara uyum ve adaptasyon için staj, eğitimini yeterli görmediklerine ise sts+staj kararı verilmeye başlandı. Hemşirelik mezunu müvekkillerimize de sts + staj çıktı ancak itirazlarımız ve girişimlerimiz sonucu sadece staj kararı almayı başardık. Tabiki bu kesin olmamakla birlikte sadece stajın çıkması olumlu bir durumdur. Sonuç olarak size de bu iki durumdan biri çıkacaktır.

 134. hocam selam benim evraklar suan akts yeterli alt komisyonda diyor sts+staj karari bekliyorum da simdi normalde giriliyor diye biliyorum sinava karar cikmadan, bu forumu gordum kafam karisti sinava az kaldi su mevcut durumda sinava girebiliyor muyuzz giremiyor muyuz

 135. Merhabalar. Bir şeyi merak ediyorum, YÖK, Sıralama kriterin ilk 1000 olarak değiştirdi biliyorsunuz. Benim okulum QS Rank’de ilk 700’de ( 2012’de hatta ilk 600’e de girmiş ) , Times Rank’de 800 ile 1000 arasında ancak URAP ve CWTS’de 1200. sırada felan çıkıyor. Şimdi yök hangisini baz alacak? Sadece bir tanesinde ilk 1000’de olması yetiyormu?

  Birde okuduğum bölüm Fundemental Computer Science and Information technology diye geçiyor. ( Rusyada okuyorum ). Yök’e dilekçe attığım zaman okulumun tanındığını öğrendim. Hatta burdan daha önce mezun olan 3 tane Türk ile görüştüm hepsi denklik almış ancak farklı bölümleri. Benim bölümden mezun olan hiç yok. Şimdi, benim bölümün direk karşılığı Bilgisayar Mühendisliği diye düşünüyorum. Tr deki bölümlere bakıyorum temel dersler tutuyor . Bu arada 4 senelik okul ve 240 ECTS’ye sahip. Ayrıca, Bologna sürecinede dahil edilmiş, ERIC NARIC sitesinden kontrol ettiğim zamanda okulum çıkıyor.

  • sıralama kuruluşlarından herhangi birinde ilk 1000’de yer alması yeterlidir. Bölüm olarak da Bilgisayar Mühendisliği olarak değerlendirilir büyük ihtimalle.

 136. KKTC’de YDÜ DAÜ LAÜ gibi kurumlara ösym ile yerleşmeyen şahısların başvurusunda AKTS yeterli yazısından Komisyon’a sevkinden sonra
  “Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır.” aşamasından olumlu bir şey çıktığını düşünebilir miyiz ? Bundan sonra teslim alabilme süremiz sizce ne kadar olacaktır ? Diğer ülkelere göre daha hızlı mı işlemekte ?

  • Kıbrıs’ta genel olarak sorun çıkmamaktadır. YYK onayladıktan sonra 1-1bucuk aya tamamlanmış olur

    • aziz selam ne kadar sürede aldın denkliği, bende kktc hukuk mezunuyum ve stajımı başlatamıyorumda merak ettim

 137. Sınav sonucumu gönderdim, ve arşive teslim edilecek dendi, fakat kararı bildirmiyorlar. Arşive gitmesi, denkliğin verilmeyeceği anlamına mı gelir? Dava açsak ne kadar vakitte sonuçlanır?

  • Bu aşamada dava açmaya gerek yoktur, sınavı geçtiyseniz denklik düzenlenecektir. Arşiv yazdıktan sonra ortalama 1 ay sürmektedir. Denkliğin basımı, imzası, basıldığına dair üst yazının yazılması vs. hızlı olan işler değil. Arşiv teslim edilecek yazmışsa sadece üst yazının yazılması kalmıştır. O da 10 günü bulur.

 138. 2011 – YDÜ – Hemşirelik Bölümü
  Dosya Durumu: ARŞİV ( Teslim Edilecek )
  Hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır.
  Bundan sonrası ??

  • Tabloda da yer aldığı üzere kurul sonrası işlemler birimi alınan kararı size tebliğ edecek, akabinde YÖK’e gitmeniz istenecek.

   • KKTC üniversitesi olduğu için sınav veya staj kararının bu aşamadan sonra çıkma olasılığı var mı ?

 139. ‘Basvuru sahıplerının dosya bılgılerının guncellenmesı talebı alındı’ Bu ne anlama gelıyor olabılır? Benden talep edilen bir şey mi vardır acaba yoks akendi içlerindeki bir durum mu? YL*Hollanda*birkaç günlük yeni başvuru

  • Normalde o yazının sizin talebiniz sonucu çıkması lazım ancak sistemlerinde bazen yanlışlık olabiliyor. YL ve Hollanda ise sorun olmayacaktır.

   • cevabiniz icin cok tesekkurler. bugun icinde 3 kez degisti edevletteki durumum. Ilk basta Inceleme- kalis sureniz hesaplanmistir, sonrasinda Komisyon-AKTS yeterli yazdi. simdi de komisyon – teyit yazisinin cevabi bekleniyor yaziyor. Gercekten adimlar rastgele ilerliyor gibi. sonradan bakacak arkadaslara bilgilendirme olsun diye yazdim biraz da.

 140. KKTC – YDÜ – Hemşirelik Bölümü
  Dosya Durumu: ARŞİV ( Teslim Edilecek )
  Hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır.
  KKTC üniversitesi olduğu için sınav veya staj kararının bu aşamadan sonra çıkma olasılığı var mı ?

  • Arşiv Teslim edilecek yazmışsa ya red ya da denklik belgesi çıktığı anlamına gelir. Kıbrıs olduğu göz önüne alındığında denkliğiniz çıkmış diyebiliriz.

 141. Merhaba,
  Belarus devlet üniversitesin de applied information technologies okudum. Dosya durumu önce alt komisyon – akts yeterli idi -sonra komisyon – akts yeterli oldu. Bende arayıp sordum bana alt komisyon sınav kararı almamış komisyona gönderilmiş yurtdışı kalış süreleri yeterli imiş akts de öyle.

  Sonra – kurul sonrası işlemler oldu ve son durum : hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor.
  Ben ne anlamalıyım bundan?

  Teşekkürler

  • Eğitim aldığınız ülkemizde mühendisliğe denk geliyorsa sts çıkma ihtimali yüksektir. Yurutme kurulunun onaylamış olması hakkınızda nihai kararin alindığını göstermektedir. Akts yeterli yazmasi bir sts yada dogrudan denklik verilecegi anlamlarina gelmez. Eğitim aldiginiz ülke ve bölümünüz bağlanminda sts çıkması muhtemeldir.

 142. Denklik belgeniz imzalanmıştır tebligat gönderilecek demek ne demek? Yani denkliğim kesin olarak çıkmış değil mi?

 143. Edevlette denklik belgesi imzalandı. Kişiye tebligat gönerildi, diye yazıyor
  Bu ne anlama geliyor?
  YÖK’e gidiyim mi?
  Bir de ben başka bir adrese taşındım bu yüzden geldiği tebligat alamam

   • Yazı çıkmış ne demek oluyor? Denklik belgesi düzenlendiği anlamına mı geliyor?

    Benimde şuan bu durumda.

    Dosyanın Bulunduğu Birim : ARŞİV (Teslim Edilecek)
    Son Dosya Durumu : Denklik belgesi imzalandı. Kişiye tebligat gönderildi.

 144. İyi günler hukuk mezunuyum karar olarak sts çıktı ve dün açıklanan sonuca göre de sts sınavından başarılı oldum bundan sonraki işlemler nedir acaba direk diplomamaı lacağım yoksa ders tamamlama gibi bir uygulamamı söz konusu.
  Birde denklik diplomamaı aldığım zaman şöyle bir engel vardı avukat olamaıyosunuz diye bu doğrumudur.
  Denklik sts aldığım için staj kabul olmuyomuş noksan dersleri almam gerekli gibi bi durum varmı .
  Yoksa direk staj başlangıcı yapabilirimyiim.

  • YÖK’ün bu konudaki genel uygulaması tanınırlığı kaldırılan okullardan mezun olanlar için sınavdan sonra ders alınması, tanınan okullardan mezun olanlar için ise ders alınması yönündedir. YÖK bu konuda yakın zamanda yeni bir karar almadıysa bu şekildedir. Nedeni ise Avukatlık, Noterlik ve Hakim Savcılık kanunlarından kaynaklanmaktadır.

 145. merhaba
  Ben Kazakistan 2013 yüksek lisans mezunuyum.2015 te denklik başvuru yaptım. edevlette
  Dosyanın Bulunduğu BirimARŞİV (Teslim Edilecek)
  Son Dosya DurumuYurtdışında kalış süreniz sistem tarafından hesaplanmıştır.
  diye yazıyor. benimle aynı durumda olan arkadaş 2014 yılında aldı. bilgilendireblir misiniz?

 146. slmlar efendim mart 2018 de yök e evraklarımı teslim ettim yaklasık 2 aydır AKTS yeterli diyor dosyanın bulundugu birim olarak ALT KOMİSYON
  yazıyor.emsal olarak arkadasım var psikoloji mezunuyuz ikimizde o denkligini aldı ve su an askerde bende bekliyorum su anda lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Aynı okul ve bölüm mezunu arkadaşınız doğrudan denklik almışsa size de doğrudan verirler. Alt komisyondan sonra komisyon ve yürütme kuruluna girecek sonrasında size tebliğ edilecektir. En hızlı durumda bu işlemler 5-6 ay civarında sürdüğünden biraz daha beklemeniz gerekecektir.

 147. Merhaba,
  Ben birlesik krallik biyomedikal bilimlerj icin basvuru yaptum. E devlette iki hafta boyunca kurul sonrasi islemler hakkinizdaki karar yurutme kurulu tarafindan onaylanmistir yazdi son bir haftadir da arsiv teslim edilecek hakkinizdaki karar onaylanmistir yaziyor. Denklik belgesi cikti diye birsey yazmiyor. Bu red aldim demek mi acaba?

  • Açıköğretim, uzaktan eğitim veya kalış suresi yetersiz vb bir durum yoksa denklik çıkmıştır.Zira arşiv demek ya denklik çıktı yada red oldu demektir.

 148. Dosyanın Bulunduğu Birim : ARŞİV (Teslim Edilecek)
  Son Dosya Durumu : Denklik belgesi imzalandı. Kişiye tebligat gönderildi.

  E-Devlette bu şekilde yazıyor. Denklik belgesi çıktığı ve gidip alabileceğim anlamına mı geliyor?

  • Denkliğinizin çıktığına dair üst yazının çıktığı anlamına geliyor. Gidip alabilirsiniz.

 149. Merhaba, ben yabancı uyruklu vatandaşım, Türk vatandaşlığım yok. Belge durumum için “dosya kpss ve ders tamamlama kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi” yazıyor. Ben bu sınava katılacak mıyım demek?

  • Evet sınav için uyruğa bakılmamakta, sınav kararı çıkmışsa sınava girip yeterli puanı almanız gerekmektedir.

 150. Merhaba,
  Ben Balkan ülkesinde bulunan bir üniversitenin hukuk bölümünden mezunum, 1 yıl önce denklik başvurusunda bulundum şuan dosyam kurul sonrası işlemler ve hakkınızda ki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor bu durumdan dönce dosya sts ve ders tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi ibaresi yer alıyordu. Diğer arkadaşlarım da ise sadece sts kararı alınmak üzere yazıyordu bu duruma bana sadece ders tamamlama kararı çıkması gibi bir durum olabilir mi Ve tebliğ elime ne zaman geçer ?
  Teşekkürler

 151. İranda ilahiyat lisans mezunu olarak denklik birimine temmuz 2017de başvurdum. Yaklaşık 1.5 aydır Diploma işlemleri Komisyon’da ve ‘Emsal alan işlemi yapıldı.’ seklinde e-devlet sistemi üzerinden gözükmekteydi. Sonra ise Diploma Ön İnceleme’de ve ‘Emsal alan işlemi yapıldı.’ Seklinde e-devlet sistemi üzerinden görüldü. Fakat söyle garip bir durum olduki işlem komisyonda iken tekrar ön incelemeye geçmiş olmasıdır. Sonrası incilemeye geçti ve Öğrenim gördüğünüz ülkedeki kalış süreniz hesaplanmıştır. şeklinde görüldü… işin aksi yani bu süre içerisinde, Teyit yazışmalari olsun öğrenim süresi olsun Sonra Kredi yeterliliği olsun hepsi yapılmıştı. en son inceleme oldu tekrar Öğrenim gördüğünüz ülkedeki kalış süreniz hesaplanmıştır diyor. bu durum nedir ne anlamalıyım bilgilendirirseniz sevinirim çok teşekürler.

  • Sistemleri bazen öncelik sonralık sırasını karıştırabilmektedir. Eksik belgeniz yoksa normal şekilde ilerleyecektir. İlahiyatlar genelde sorunsuz çözülmektedir. Bir kaç ay içinde nihai karar size tebliğ edilecektir.

 152. İyi günler. Geçen haftaya kadar AKTS yeterlidir yazısı vardı ve iki ay süreyle böyle kaldı ve şimdi hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır yazısı var ve kurul sonrası işlemler de gözüküyor. Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture üniversitesinde Mimarlık mezunuyum.

  • Merhabalar,
   Mimarlık için genelde ders tamamlama bazende sınav kararı verilmekle birlikte sizin için tamamlama olacağını düşünüyorum.

   • Dosyanın Bulunduğu Birim ARŞİV (Teslim Edilecek) yazısı yazıyor şu anda , peki bu nedir ? Karar ise hala aynı .

 153. Kolay gelsin. Diploma denklik durumu e-devlet sistemi üzerinden Dosyanın Bulunduğu Birim; KURUL SONRASI İŞLEMLER Son Dosya Durumu; Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır. şeklinde görülmekte bunu nasıl analamalıyım ve kalan süreç nelerden oluşmakta ne kadar sürer. ilgi ve alakanız için teşekürler.

 154. Merhaba, Makedonya Hukuk mezunuyum. E devlet üzerinden denklik durumumda yaklaşık 3 haftadır Alt komisyon AKTS yeterli olarak görünmektedir. Bu süreç ne kadar devam etmektedir. Ders tamamlamak için üniversiteye ne zaman kayıt yaptırabilirim. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Teyidiniz gelmişse 1 aya kadar karar çıkar, gelmemişse bir süre tahmininde bulunulamaz. Okulunuz tanınıyorsa ders tamamlama çıkar, tanınmıyorsa STS çıkacaktır. Ders tamamlama ancak YÖK’ün bu konudaki kararı akabinde yapılabilir.

  • Evet Teyit yazışma cevabım geldi. Okulum YÖK tarafından tanınıyor. Bu minvalde sanırım 1 – 2 hafta daha beklemem gerekicek.

 155. KKTC , YDÜ , psikoloji mezunuyum
  Dosya bulunduğu birim: inceleme
  Son dosya durumu: Dosya hakkında genel bilgilendirme yapıldı
  Ne anlama geldiğini bilmiyorum , bu bana geldi e devlette , yardımcı olabilirmisiniz , teşekkür ederim .

  • Kıbrıs mezunları için denklik süreci kolaydır. Aldığınız egitim örgun ve baskaca sorun yoksa denklik cikar. Aldiginiz dersler komisyonca inceleniyor bu birimde.

 156. Merhabalar. Ben Endonezyadan ingilizce öğretmenliği mezunuyum. Bildigim kadariyla YDS ve KPSS ye girmem gerekiyor. Bu sinavlardan basari li olursam kesin denklik alabiliyormuyum? sinavda basarili olamazsam ikinci veya 3. Kez girme imkanim varmi? Birde herhangi bir sebepten denklik vermezlerse mahkeme yoluyla denklik alabilirmiyim? Simdiden tesekkurler.

  • Sınavları geçerseniz denklik alırsınız ve sınava girme sınırı yoktur. Açıköğretim veya yurtdışında kalış süresi yetersizliği vb. durumlar yoksa denklik alırsınız. Aksi takdirde dava geriye kalan tek yoldur.

 157. Merhaba,
  Ben Almanya da Elektrik-Elektronik mühendisligini bitirdim ancak bazi dersleri gene Almanya”da baska bir üniversitede gecmistim. Okudugum kadariyla baska üniversiteden saydirilan dersleri de gösteren bir belge gerekliymis. Maalesef, o derslerin kaydi eski okulumda zaman asimina ugradigindan o belgeyi alman mümkün gözükmüyor. Bu durumda diplomam ve bütün derslerim son üniversitemden tescilli olmasina ragmen, denklik alamaz miyim?
  Böyle bir siteyle insanlara tecrübenizle yardimci oldugunuz icin simdiden tesekkürler.

  • Merhabalar. Transfer dersler varsa bunları gösteren belge başvuruda sunulması gereken belgelerden olduğundan ve eksik belge olunca başvuru almadıklarından durum biraz zor görünüyor. Ancak Dersleri aldığınız okuldan durumunuza ilişkin olarak tutulan kaydın zamanaşımına uğradığı ve verilemeyeceği tarzında belge alıp YÖK ile bizzat görüşürseniz kabul ettirme olanağınız var. Zira Almanya’ya bakan masa bu konuda ılımlı. Ayrıca asıl okulunuzdan aldığınız belgede başka okuldan alınan dersleri gösteren kısmın Türkçe onaylı çevirisinin açıkça görünür olduğunu da ortaya koymalısınız.

 158. İyi günler,
  E devlet den denklik işlemlerin takip ediyorum ve ilk 1000 üniversite işlemi yapıldı ibaresi belirdi bunun anlamı nedir, ve alt komisyonun aldığı bu karar dan sonra neler olabilir,
  Cevaplarsanız memnun olurum
  Teşekkürler

  • Eğitim aldığınız okulun ilk 1000’de olup olmadığının kontrolüdür. Bundan sonraki işlemlerde çizelgede sırasıyla aşağıya doğru gösterilmektedir.

   • Anladım, teşekkürler, bu etapdan sonra hangi işlemler olacak ? Bahsetmediniz… Aşağıya doğru gösterilmektedir diyerek…
    Tahmini neticelendirilmesi ne kadar sürer acaba

 159. Başvuru sahibinin dosya bilgilerinin güncellenmesi talebi alındı
  ön inceleme de ne demek? eksik belgem var acaba? sadece bir hafta önce beni aradılar ve evraklarımın yüksek kalitede istediler ve ben mail olarak gönderdim. şimdi bu yukarıdaki mesaj e-devlette bana gelmiş.

 160. merhaba
  benim e-devletimde bu mesaj yazılmış : Başvuru sahibinin dosya bilgilerinin güncellenmesi talebi alındı ne demek? bir eksiklik belgem mi var?

 161. Selamlar,
  YÖK e telefonla ulaştığımda 8 Ağustosta denklik basım birimine gönderildiğini söylediler.
  Lakin e-devlette hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır ibaresi bulunmakta.
  Bu denklik aldığım anlamına mı gelmektedir. Henüz bir tebligat mektubu elime ulaşmadı tahmini olarak tebligatın ulaşma süresi nedir?

  Teşekkürler..

  • Denklik Basımda ise denklik kararı çıktığını ancak henüz basım ve imza olmadığını gösterir. Bu süreç ortalama 1 ay sürer bizzat gidip bilgi edinmenizi öneririz.

   • Selamlar,
    Lisans denkliği başvurusna ön lisans denkliği çıkma ihtimali var mıdır peki?

    Teşekkürler..

    • Öyle bir ihtimal var. Özellikle akts az ise veya Tr’de 4 yıllık bölüm 3 yılda okunmuşsa ön lisans verdiklerini gördük. Örnek olarak bazı FTR’lere ön lisans veriliyor.

 162. Selamlar,
  YÖK e telefonla ulaştım denklik belgeniz basima gönderilmiş dediler. bu tam olarak ne demek ?
  Lakin e-devlet üzerinden baktigimda hakkinizdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylandı yazmakta .

  Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

 163. Merhaba,
  İngiltere Sussex Üniversitesinde yüksek lisansı yapıp geçen gün yök’e denklik başvurusunda bulundum. Yukarıda yaptığınız yorumlara istinaden ve okulun QS sıralamasında ilk 200’de olduğunu dikkate alarak direk denklik alacağım kanaatinde bulundum. Umarım yanılmıyorumdur?
  Ayrıca yüksek lisans denkliğe başvurduktan hemen sonra aynı gün e-devlette “Dosyanın Bulunduğu Birim: ön inceleme” “Son Dosya Durumu:Dosyadaki eksik evrakın tamamlanması için işlem başlatıldı” yazıyor.. evrakları teslim ederken hiçbir sıkıntı olmamıştı ama hemen aynı gün bi evrakın eksik olduğunu o kadar yoğunlukta tespit etmeleri kafamda soru işareti oluşturdu. Sebebi ne olabilir acaba?
  Saygılar,

  • Öncelikle ilk 200’de olması genellikle doğrudan denklik anlamına gelmekle birlikte her zaman doğrudan olacağı anlamına gelmemektedir. Eksik belge ibaresi için ise denklik yönetmeliğinde yüksek lisans için aranan belgelerden biri eksik olabilir.Örnek olarak yüksek lisansın tezli olduğunu gösterir belge. Yada belge tam olmakla birlikte aynı belgenin ıslak imzalı hali istenebilir.

 164. Merhaba, 2017 Makedonya Hukuk Mezunuyum, 2018 Mart ayında denklik için başvuruda bulundum. Dosyam şuan Alt komisyonda AKTS yeterli olarak görünmektedir. Telefon ile irtibata geçtiğimde dosyanız en son 01.08.2018 tarihinde komisyon tarafından incelendiğini, öğrenim sürelerinin tam olduğunu, kredilerin tam olduğunu herhangi bir sorun olmadığını söylüyorlar. Neredeyse 2 ay oldu bu zamana kadar komisyon hiç mi toplanmadı veyahut komisyon neye göre toplanıyor. Komisyonun toplanıp evraklar üzerinden karar vermeleri çok zor bir şey mi ? Ola ki komisyon toplanıp karar verdikten sonraki aşama nedir ? Hukuk alanında genellikle lisans tamamlama kararı çıkmaktadır. Ne kadar bir sürede fark derslerimizi verebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

  • Alt Komisyondan ne karar çıkarsa komisyonda onu genellikle onaylamaktadır. Okulunuz tanınıyorsa ders tamamlama kararı çıkacaktır. Komisyondan sonra yürütme kurulu onaylayacak ve kurul sonrası işlemler size alınan kararı tebliğ edecek.

   • Peki ders tamamlama kararı çıkması ortalama ne kadar sürer bu aşamadan itibaren ? Teşekkürler

   • Merhaba, bugün telefondan öğrendiğime göre hakkımda STS + Ders Tamamlama Kararı alındığını söylediler ancak dosyam şuan komisyonda olup, “Alt Komisyon işlemlere tamamlandı” yazımaktadır. Hukuk alanında okul tanınması halinde ders tamamlama kararı çıkmakta idi. Neden bana sts+ders tamamlama kararı çıktı. Bu konuda emsal gösterip yöke bir dilekçe ile başvuru yapıp sts kararının kaldırılmasını sadece ders tamamlama kararı alınması yönünde başvuru yapmam sonucu değiştirir mi ? Sonuç değişmez ise Bu sts sınavı yılda kaç kez ve hangi dönemlerde yapılıyor. Teşekkürler.

 165. Merhaba,
  Denklik başvurum 1 ekimden beri kurul sonrası işlemlerde görünüyor, onaylandığını söylüyorlar. Denklik belgemi almam ne kadar sürer?

  • Denklik kararı çıkmışsa Yürütme kurulu onayladıktan sonra normal şartlarda imza, denklik basım, tebligat vs. 1 ay-1,5 ay sürer.

 166. Merhaba. Ben Rusya’dan mezunum. Yabancı diller fakültesinde dil bilimi okudum. Üniversitem ilk 500 içinde. Denklik başvurusunda bulundum. Ve 1 aya yakındır dosyam alt komisyonda ve akts yeterli diyor. Sizce bundan sonra ne olacak? Direk denklik ihtimali var mı?

  • Öğretmenlik denklik belgesi için kpss kararı çıkma ihtimali var. Fen-edb denkliği ise 2 aya kadar çıkabilir.

   • Merhaba bugün tekrar baktığımda alt komisyon işlemleri tamamlandı yazısını gördüm. Sizce bundan sonra ne olacak?

 167. Merhaba, telefondan öğrendiğime göre hakkımda STS + Ders Tamamlama Kararı alındığını söylediler ancak dosyam şuan komisyonda olup, “Alt Komisyon işlemlere tamamlandı” yazmaktadır. Hukuk alanında okul tanınması halinde ders tamamlama kararı çıkmakta idi. Neden sts+ders tamamlama kararı çıktı. Bu konuda emsal gösterip yöke bir dilekçe ile başvuru yapıp sts kararının kaldırılmasını sadece ders tamamlama kararı alınması yönünde başvuru yapmam sonucu değiştirir mi ? Sonuç değişmez ise Bu sts sınavı yılda kaç kez ve hangi dönemlerde yapılıyor. Teşekkürler.

  • Okulunuz tanınıyorsa sadece ders tamamlama çıkması gerek muhakkak itiraz edin sınava razı olmayın

 168. Merhabalar,
  Benim kayıt olduğum sene ilk 500 sıralamasında yer alan, Pakistandan Tıp fakültesinden mezunum. Fakat Pakistanın eğitim sistemi 5 sene olup, intörnlük bu eğitimin dışında. Dolayısıyla elde ettiğim bu diploma ile denklik için başvurusunda bulundum. Bana hep olumlu bir şekilde cevap veren YÖK yetkilileri birden intörnlüğümün olmadığını ve eksik kredi saatimin olduğunu sözle söylediler ( istenilen 5500, sahip olduğum 4680), ama e-devlet de AKTS yetersiz diye bir ifade görmedim. Beni sürekli 3 ay boyunca Eksik Evrak yazısı ile oyaladılar. Sonrasında bir dilekçe ile benimle aynı durumda olan 2015 başvurusu olan birisinin 2016 yılında STS 1. ve 2. aşama kararının stajsız olarak çıktığını paylaşdım ve geçen 10 aylık bir bekleme sürecinin sona ermesini rica ettim. Şimdi ise Kurul sonrası işlemler ve hakkınızdaki karar kurul tarafından onaylanmıştır yazısını gördüm. Bu ne demektir?

  • Hakkınızda nihai karar çıkmış tebliğ edilme aşamasında şuan. YÖK’e gidip öğrenebilirsiniz yada tebligatın gelmesini bekleyebilirsiniz.

 169. Merhabalar. .Men STS sınavını yaptrım. Klinik pratik yaptım. Yok 22.11.2018-ci yıldan karar onaylanmıştır diyor. 3 haftaddır evraklar kurul sonrası işlemlerdedir.Bu söylenenden ne kadar zaman sonra denklik belgesi hazırlanıp veriliyor? Ben ne yapmalıyım?

 170. Hocam iyi gunler dosyanin bulundugu birim on inceleme eksik evrak yazisi basvuru sahibine gonderildi bu ne anlama gelmektedir cevaplarsaniz sevinirim

  • Başvuru evraklarında bir eksiklik olması durumunda veya komisyonun ayrıca bir evrak istemesi durumunda bu şekilde yazılır. Söz konusu evrakı gönderene kadar dosyanız bekletilir.

 171. Merhaba. Ben Rusya’dan mezunum. Yabancı diller fakültesinde dil bilimi okudum. Üniversitem ilk 500 içinde. Denklik başvurusunda bulundum. Ve 2 aya yakındır dosyam alt komisyonda ve akts yeterli diyordu. Bugün tekrar baktığımda alt komisyon işlemleri tamamlandı yazısını gördüm. Sizce bundan sonra ne olacak ?

 172. merhaba. Bakü Devlet Üniversıtesi hukuk mezunuyum, 2 ay once evraklarimi denklık ıçın gönderdım şu an teyıt yazişmasinin cevabi gelmiş ve incelemede diyor. ünıversıtem tanınıyor fakat fark derslerı vermem gerekecek muhtemelen, sonraki aşamada benı neler beklıyor aydınlatıranız sevınırım. TC vatandasıyla evlıyım vatandaslık aldıktan sonra hukuk ıstıkametınde çalışmayı pilanlıyorum.

 173. Meraba ben Bulgaristan diş hekimliğinden mezunm evraklarmı 5 ay önce verdim her aşamam sırayla gerçkleşti teyit geldi ve AKTS yeterli yazıyor direk denklik ihitmali var mı bulgaristanda diş hekimliği hazırlık harici 6 yıl ders ve staj sayımz baya iyi etkisi olur mu ?

 174. İyi gunler ben Azerbaycan devlet pedagoji üniversitesi işitme engelliler öğretmenliği mezunuyum Azerbaycan uyrukluyum ancak turk vatandaşı oldum denklik icin basvuru yaptik ancak fark ders cikacagini soylediler fakat benim esim turk uyruklu turk vatandasi ve ayni üniversitede okuduk ayni dersleri aldik o osymyle yerlesmis ve denkligini aldi. Bana fark dersler cikar dedi oradaki bende esime cikmadi bana neden ciksin dedigimde sen sonradan vatandaslik almissin o zaman liseden eksik ders cikar dedi boyle birşey olabilir mi? Birde kpss 40 puan alma sarti isteyebilirler mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Ösym ile yerleşenlerle aynı dönemde eğitim aldıysanız hem yönetmeliğe hem de YYK kararlarına göre doğrudan denklik alabilirsiniz. Eğitim aldığınız dönemde ÖSYM yerleştirmesi yapılmıyorsa farklı uygulamalar ortaya çıkabilir. Bunun en güzel örneği de öğretmenlik için kpss kararı vermeleridir.

 175. merhabalar ben Bulgaristan Ruse Angel Kınçev üniversitesinden Kinezitarapi Bölümünden mezun oldum )4yıllık) ancak 2.sınıfta Denkliği kaldırdılar.Bunun üzerine okulu bitirdim türkiye ye dönüş yaptığımda yöke denklik için müracat ettim neticede 1 senin sonunda hakkımda STS sınavı çıktı.Sınava girdim lakin başarılı olamadım.Bu sene yöke gidip 2 senelik ön lisans diploma için müracat edebilirmiyim?Ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim…

  • Ön lisans için müracaat edebilirsiniz. Bunun için üreci anlatıp talebinizi yazdığınız dilekçe ile ekine 50 tl yatırıldığına dair dekontu YÖK’e yollayabilirsiniz.

 176. Merhaba,

  Makaleniz için teşekkür ederim. Ben başvuru belgelerimi teslim ettikten bir gün sonra e-devlet üzerinden kontrol ettiğimde başvurumun eksik dosyalar biriminde olduğunu gördüm. Belgeleri teslim ettikten bir gün sonra bu birimde olması normal mi yoksa sistem hatası olabilir mi?

  Eğer sistem hatası değilse ve benden başka bir belge isteyeceklerse bunu posta yolu ile gönderebilir miyim? Yoksa tekrardan YÖK’e gidip kişisel olarak teslim etmem mi gerekiyor?

  Şimdiden teşekkürler.

 177. Merhaba ben rusya federasyonu dilbilimi bölümünden mezun oldum işlemler sırasıyla kalış süreniz hesaplanmıştır, büyükelçilikle ilgili teyitler yapılmıştır ondan sonra ise alt komisyon akts yeterli diyordu. Sonra komisyona çıkıp alt komisyon işlemleri tamamlandı diyordu en son olarak ise hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır diyor. Sizce ne olacak?

  • Fen-edb ise denklik çıkar öğretmenlik başvurusu ise kpss kararı çıkar.

   • Şimdilik fen edebiyat de kişiliği çıksa mesela sonra kpssye girsem öğretmenlik denkliği de verilir mi?

 178. Merhaba, Hukuk mezunuyum ve Okulum YÖK tarafından tanınmaktadır. E Devletteki dosya durumumda dosyanın bulunduğu birim KOMİSYON Son dosya durumu olarak da ALT KOMİSYON İŞLEMLERİ TAMAMLANDI olarak görünmekte idi. Dosyamın STS ve Ders Tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sunulduğunu öğrendim. Okulumun tanınması nedeniyle STS kararının haksız olduğunu bu nedenle STS kararının kaldırılarak sadece DERS TAMAMLAMA kararı alınması yönünde dilekçe verdim. aradan 10 gün geçtikten sonra tekrar E Devletten kontrol ettiğimde Dosyanın bulunduğu birim ALT KOMİSYON olarak görünmeye başladı. Verdiğim dilekçeye istinaden mi dosyamı geri ALT Komisyona gönderildi. Ve verilen dilekçede netice olarak STS’yi iptal etme gibi bir durumları olur mu yoksa aynı karar üzerinden tekrar komisyona mı yollanır. Teşekkürler.

  • Dilekçe üzerine karar değiştirmiyorlar genelde acak bir hata yapıldığını farketmişlerse alt komisyonda karar değiştirilir.

 179. Merhabalar; Benim Bulgaristanda doğdu ve Tüm öğrenim hayatını orada geçti. Türkiye’ye benim ile evlenmesi sonucu geldi. Bulgaristan’da Gıda Mühendisliğini bitirdi. Yök’e henüz Türk vatandaşlığı yokken başvurduk. Bu süreçler devam ederken Türk vatandaşı da oldu o belgeleri de yök’e ilettik. Şimdi eşime normal Tr’den Bulgaristana gidenler gibi mi işlem yaparlar? Yada tüm hayatı orada geçmiş bir kişi için işlemler farklı mı? Şuan e-devlette alt komisyon da ve akts yeterli olarak gözüküyor. Denklik direk mi verilir? Sts kararı mı çıkar?

  • STS kararı çıkma ihtimali yüksektir. Ancak hangi tarihte eğitime başladığı önemlidir. 2006 ve öncesinde başlamışsa direkt çıkabilir. Sonuçta vatandaşlık almış olması nihai işlemi değiştirmez.

 180. Ben Nahcıvan dövlet üniversitesinde diş hekimliği okudum denklik belgem suan yök de eksik evrak yazısı var ne olabilirki

 181. Merhabalar denklik için bana kpss kararı çıktı sınava girdim başarılı oldum evrakları yök’e verdim ama iki ay geçti bana tebligat gelmedi ve e-devleten dosya ön incelemede teyit yazısını beklediğini yazıyor nekadar beklemem lazım

  • Bizzat yÖK’e gidip durumunuzu kontrol edin gerekirse görevli memuru uyarın kamu hizmetini gereği gibi yerine getirmediği için yoksa bu süre uzayacaktır.

 182. Merhaba. Ben bu sene ağustos ayında denklik başvurusunda bulunmuştum. Rusya Federasyonu Dan mezun oldum. Bölümüm dilbilimi ingilizce öğretmenliği denkliği başvurusunda bulundum. Geçen baktığımda akts yeterli diyordu şimdi ise hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır (kurul sonrası işlemler) olarak geçiyor. Benim aklıma şu geldi acaba İngiliz Dili edebiyatı denkliği verip öğretmenlik için kpss kararı mı verecekler (şerhli denklik olma ihtimali var mı)? Şimdiden teşekkürler

  • Dil mezunları için öncelikle dil yeterliliğini ölçerler. Yds yada yökdilden 80 almanız sonrasında denklik çıkacak, bölümünüz öğretmenlik ise ayrıca kpss kararı da çıkacaktır.

 183. Merhaba ben 12 ekim’de 2018 denklik için başvurdum.Rusya Federasyon Volgodonsk tip koleji bitirdim paramedik 4 yıl okudum. Şu an ön incelemede yazıyor. Şimdiken çok meraklıyım denklik çıkar mı? Ve ne kadar bekliyacam?

  • Sağlıklıla ilgili bölümlere genelde doğrudan denklik çıkmamaktadır. Staj yada sınav sonucu denklik düzenlenmesi yönünde bir karar çıkacağını düşünüyorum. Başvuru tarihiniz göz önüne alındığında söz konusu karar 1-2 ay içinde çıkacaktır.

 184. son dosya durumum icin BAD KOMISYON ISLEMLERI TAMAMLANDI yazisi cikiyor bu ne anlama gelmektedir?

 185. Iyi günler
  Ben Almanya Münih Teknik Üniversitesi Makine Mühendisligi lisans bölümü mezunuyum. Aralik’ta denklik icin basvurdum, Bilim alani danisma komisyon islemleri tamamlandi gözüküyor. Fakat Almanya’da lisans programlari 3 yillik (180 AKTS) oldugundan denklik alamam diye endiseleniyorum. Almanyada lisans bitirenlerin bu yüzden sinava mi girmesi gerekiyor bilginiz var mi. Tesekkür ederim.

  • Normalde Avrupanın (YÖK’e göre) iyi üniversitelerinden gelenlere denklik verilmekteydi. AKTS Türkiyedekinden az olanlara ön lisans vb denklik verilmektedir. Ancak Almanya olduğu için bu seçeneğin yanında sınav kararının çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Karar çıktığında yine paylaşırsanız yine yardımcı olabiliriz.

   • AKTS Türkiye’dekinden az oldugu halde dogrudan Lisans denkligi verdiler. Belki ayni durumda olan vardir diye bilgi amacli paylasayim.

 186. Ben İranda islam azad universitesinde lisans ve yüksek lisans yapmışım. ve denklik baş vurusunda bulunmuşum.8 ay oldu hala alt komsyonda gözüküyor. bu universiteden inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinden alınan diplomaları onaylanıyormu yoksa STS ya bir başka iileme tabi tutuluyor????

   • Selamlar
    STS veya ilmi hüviyet sınav larından hangisi daha kolay ve mantıklı? kaç sefer sınav hakkımız vardır?

 187. Merhaba. Benim denklik belgem imzalanmıs ve arsive teslim edilmek uzere verilmiş. Denklik için başvuru yaptığımda yabancı kimlik numarası ile başvurmuştum ve soyadım farklıydı. Şimdi Turkiye vatandaşı oldum, soyadim da değiştı. Yeni kimliğimle belgelerimi alabilecek miyim? Ve ya birisine vekalet vermek istersem belgemi almak için yeni ve eski kimlik bilgilerimin beraber mi yazılmasi gerekir?

  • Yeni kimliğinizle alabilirsiniz. Yine de eski soy adınızı gösteren bir belge ile birlikte gidin.

   • Merhaba hocam ; Gün süreleri bakimindan bir donemde 70 iş gunumu(hafta sonlari haric) kalmamiz gerekiyor yoksa 1 donemde sadece 70 gun mu kalmak gerekiyor.Bilgi verirseniz cok tesekkur ederim.

    • Bu konuda hiç bir düzenleme bulunamamasına rağmen haricen hafta sonları hariç 70 günün %70i 49 iş günü aranmaktadır.

 188. Ben de denklik belgemi beklemekdeyim.dosyamin son durumu Akts yeterli yazıyo.Bu işlemden sonra beni ne bekliyor ve daha cok zaman sürecekmi denklik almam?

  • Hangi işlemlerin olduğu çizelgede belirtilmiştir. Doğrudan alacaksanız bu aşamadan sonra 2 aya kadar alırsınız

 189. Merhaba
  Ben 10 ay önce lisans denkliğine başvuru yaptım. Şimdi e-devletten kontrol edince son durumu ”STS birimi tarafından oluşturulan tebligat yazısı gönderildi” yazıyor ve dosyanın bulunduğu birimi SYBS. Be ne anlma geliyor? Bana ne posta ve ne e-mail gönderilmiş.
  Teşekkğrler

  • “j) Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemi (SYBS): Mezun olunan programla ilgili temel kazanımlar, eğitim-öğretimin dili, programın niteliği, teorik ve uygulamalı dersler, stajlar ve projeler yönünden eksiklik tespit edildiğinde ve/veya tereddüt oluştuğunda, söz konusu programın niteliğine göre ders tamamlama, staj tamamlama, proje yapma veya sınava tabi tutma gibi uygulamalardan birinin, birkaçının veya tamamının kullanılarak kazanımların elde edilme düzeyini ölçme, değerlendirme ve belirlemeye yönelik işlemler bütününü,”

   alanınıza göre bunlardan birine yönelik karar çıkacaktır.

 190. Selamlar
  STS veya ilmi hüviyet sınav larından hangisi daha kolay ve mantıklı? kaç sefer sınav hakkımız vardır?

  • Girme sınırlaması yok ancak zorluk alandan alana göre değişmektedir. Düşüncemiz ise sts nin daha kolay olduğu yönünde.

 191. Merhaba. Ben 2017 yılında Bulgaristan Medical University Sofia dan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. Yöke evraklarımı teslim ettikten sonra dosyanın bulunduğu birim ARŞİV (teslim edilecek) Son Dosya Durumu Hakkınızdaki karar Yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor. Bu ne anlama geliyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 192. Merhaba ben 2015 yılında ingilterede Hertfordshire üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden mezun oldum ve yakın bir zamanda denklik için YÖK’e başvurdum. E-devlette Dosyanın Bulunduğu Birim: ALT Komisyon ve Son Dosya Durumu: AKTS Yeterli yazıyor… Bu tam olarak ne anlama geliyor?? Benimle aynı bölümden mezun sınıf arkadaşıma direk denklik vermiştiler. Okumuş olduğumuz üniversite ilk 1000 üniversite arasında bulunuyor. Sizce benim dosya sürecim nasıl devam eder ve nasıl sonuçlanır?? (Dipnot: Lise’yide ingilterede okudum)

 193. MERHABA ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ CEVAPLARDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.. BEN 2009 YILINDA AZERBAYCAN KAFKAS ÜNİVERSİTESİ MEZUNUYUM KENDİM AZERİYİM BİZ BİLMEYİZ FETÖ FELAN TÜRK ÜNİVERSİTESİ DİYE GİTTİK OKUDUK MEZUN OLDUK SONRASINDA TÜKİYEDEN BİRİ İLE EVLENDİM VE TÜRK VATANDAŞI OLDUM.. Y.Ö.K TE 2014 YILINDAN İTİBAREN DENKLİĞİMİ BEKLEMEKTEYİM İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ. 2016 DA BENDEN İSTENİLEN YDS SINAVINA GİRDİM 85 PUAN ALDIM ŞİMDİ BEN DENLİK NE ZAMAN ALIRIM SİZCE.. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  • Merhabalar, maalesef Kafkas üniversitesinin tanınırlığını kaldırdıkları için bu üniversite mezunlarının denklik işlemlerini iptal ettiler. Söz konusu olaylar olmadan önce eğitim aldığınız, mezun olduğunuz hatta başvuru yaptığınız ortada olmasına rağmen bunu geçmişe yürüttüler. Kafkas üniversitesi el değiştirdikten sonra eğitime başlayanlara denklik veriliyor şuan için.

 194. Merhaba
  Bölümüm psikoloji
  Benim Hakkı’mda ders eksikliği lisans tamamlama kararı çıkmıştı.
  Dersleri verdim şuan sistemde STS birimi tarafından oluşturulan tebligat yazısı gönderildi. Yazısı var. Derslerden sonra STS ye mi tabi tutulacam. Bu konuda bir bilginiz varmı?
  Teşekkürler

  • Birim olarak o yazılması sts ye tabi tutulacağınız anlamına gelmez. Aynı birim birden çok işi yapabiliyor. Tamamlama sonrası sts çıkacağını düşünmüyorum sizin için

 195. merhabalar ben haziranda denklik başvurusunda bulunmuşum. arkadaşımın tayit yazışmasıda benden daha sonra gelmiş. yaklaşık bir ay benden sonra. ona STS KARARI ÇIKMIŞ. benim ortalamam ondan daha çok. ve bir aydır hiç cevab yok telfon açtığımda diyorlar alt komsiyonda. kararlarımız farklı ola bilir? neden gecike bilir? aynı ulke aynı okul aynı dönem. 3 aydır yaziıyor akts yeterli alt komsiyonda…saygılar

 196. Merhabalar bun 22 yıldır Rusya’da yaşamaktayım 2002 yılında Moskova MEPHI (National Research Nuclear Universitey) üniversitesi bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum. Bu bölümde okuyan arkadaşlar 2010 yılında başvuru yaptılar ve sınavsız denklik aldılar.Bende 27 Mayıs 2018 tarihinde denkliğe başvurdum dosyanın bulunduğu birim Alt komisyon AKTS yeterli diyor .Tam 9 ay oldu , daha bekliyecek miyim ? birde sonucun olumlu yada olumsuz olma ihtimali nedir ?

  • Onlar doğrudan almışsa sizde doğrudan alırsınız. Ancak hukuka aykırı olarak sts kararı verilme ihtimalini de göz ardı etmemek gerek.

   • Merhabalar 10 gün evvel dosyamın bulunduğu bölüm alt komisyondan komisyona geçmişti,bugün 16.03.2019 baktığımda ise dosyamın bulunduğu bölümde incelemede yazıyor.Ne anlama gelmektedir bunuda aydınlatırsanız sevinirim .Saygılarımla

    • Merhabalar dosyamın bulunduğu birim ön incelemeye geçmiş bu konudaki yorumunuzu alabilirmiyim

 197. MERHABALAR BEN 9 AYDIR DENKLIK ALMAYA ÇALIŞIYORUM. ŞUAN KURUL SONRASI İŞLEMLERİ BEKLİYORUM.DİPLOMAM NE KADAR SÜREDE BASIM AŞAMASINA GEÇER YADA KURUL SONRASI İŞLEMLER VE GERİ KALAN İŞLEMLER NE KADAR SÜREDE TAMAMLANIR ? TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Kurul sonrası işlemler birimi size hakkınızda çıkan kararı tebliğ edecek. Denklik kararı çıkmışsa e devlette basıldığına dair yazıyı görüp gidip alabilirsiniz. Bu işlemler 1 ay sürecektir.

 198. erhabalar ben haziranda denklik başvurusunda bulunmuşum. arkadaşımın teyit yazışmasıda benden daha sonra gelmiş. yaklaşık bir ay benden sonra. ona STS KARARI ÇIKMIŞ. benim ortalamam ondan daha yüksek. ve 40 gündür hiç cevab yok telfon açtığımda diyorlar alt komsiyonda. kararlarımız farklı ola bilirmi? neden gecike bilir? aynı ulke aynı okul aynı dönem. 3 aydır yaziıyor akts yeterli alt komsiyonda…CİMERE yazim mi? saygılar

  • Dosyalar belli bir düzene göre yürütülmüyor sırayla olacağını beklemek hata olur. Ona sts çıkmışsa size de aynısı çıkacaktır.

 199. Merhaba
  Ben Naser Veteriner Hekimliği diplomam için başvuru yaptım. Benim diplomada hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır. Yaziyor bundan sonra çıkacak karar nedir sizce sts mi denklik mi yoksa red mi edildi

 200. Merhabalar yaklasik bir ay once kpss kararlari alinmak uzere komisyona sevkedildi yaziyordu. Iki haftadirda kurul sonrasi islemler , hakkinizdaki karar yurutme kurulu tarafindan onaylandi yaziyor. Bundan sonraki surec ne olacaktir kararin ne oldugu ne zaman belli olacak yardimci olurmusunuz bana bir bildirim gelecekmi yoksa ben mi bisey yapmaliyim. tesekkurler

  • Size tebligat gelecektir. Yazan bölüme göre değerlendirirsek 10 gün içinde gelir.

 201. merhaba

  Yabancı urukluyum. TC vatandaşı oldum. Denklik başvurusu yaptım
  Bacholor of Science in Information Technology mezunuyum. Bilgisayar Mühendisliği denkliği verilir mi? Örnek var mıdır.

   • evet okulum tanınmakta. şuan akts yeterli yazmakta e devlette. sınav türkçe , türkçe yapamam . sınavsız verilmez mi .

 202. Merhabalar ben Makedonya da hukuk okudum sts kararı çıktı. Sınavdan sonra direk denklik alır mıyım yoksa ders tamamlama da yapacak mıyım?

 203. merhaba

  Yabancı (filipinli) urukluyum. TC vatandaşı oldum. Denklik başvurusu yaptım.
  Bacholor of Science in Information Technology mezunuyum. okulum tanınmakta. şu an AKTS yeterli yazmakta. Bilgisayar Mühendisliği denkliği verilir mi? Örnek var mıdır. yada hangi bölüm denkliği verilir. sts cıkarsa yapamam. sınav tükçe.

 204. Merhabalar sizin yukarıdaki vermiş olduğunuz tabloyu göre bir yorum yapmak istiyorum acaba doğrumu anlamışım cevap verirseniz sevinirim.Dosyamın bulunduğu birimler sırası ile ön inceleme, inceleme, alt komisyon, komisyon ve en son olarak kurul sonrası işlemlere geldi ve hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır yazıyor ve buraya kadar sizin yukarıda ki vermiş olduğunuz tabloda belirtildiği üzere hiç bir sts veya sbsy çıkmadı .Sizin yukarıda ki tabloda (Hakkınızda alınan kararları bildirilir. Yazılan sıralamalar arasında “Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi.” veya “SBYS” yazmıyorsa direk onay yada red) yazıyor bu durumda benim dosyam ya ok yada red mi olucak yoksa STS çıkabilirmi.
  Saygılarımla

  • Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi.” veya “SBYS” vb durumlar yazmıyorssa genellikle denklik ya da ret oluyor. Ancak sistemde görülenler her zaman sağlıklı sonuç vermeyebilir okulunuza, bölümünüze, başlama tarihinize göre değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 205. meraba hakkımda snav+ staj kararı çıktı sınavda başarlı oldum ve hangi ünide staj yapıcağımda belli oldu ama hala kurul sonrası işlemler yazıyor staj yapıcağım okula ve bana bir kağıt gelmesi gerekiyormş 15 gün oldu hala gelmedi kurul sonrası işlemlerde yazıyor e devlette bu süre nekadr devam eder

 206. Merhabalar 4 Şubat 2019 tarihinde başvurumu yaptım ve 22 Mart 2019 tarihinde e-devlette, “İlgili Büyükelçiliğimiz aracılığı Üniversitenizle yapılan teyit yazışmasının cevabı gelmiştir.” şeklinde güncelleme geldi, dosya İnceleme Bölümünde bekliyor ve hala aynı mesaj duruyor.. Okulum “Rusya Federasyonu Moskova Devlet uluslararası İlişkiler Enstitüsü Üniversitesi (MGIMO)” programım Uluslararası İlişkiler alanında Tezli Yüksek Lisans, eğitim sürem 2 yıl ve 2012-2014 yılları arasındaydı. Daha önce bu bölümden denklik almış arkadaşlar da var ve sürecin daha kısa sürdüğünü belirttiler. Bu durum normal midir? Sizce ne kadarlık bir süre beklemem gerekir?

  • Önce lisans sonra YL inceleniyor, süreç normaldir. Bölümünüzde genelde sorun çıkmamaktadır.

 207. Merhaba,
  Bende denklik için başvuru yaptım. Şu an e devlette “İlgili Büyükelçiliğimiz aracılığı Üniversitenizle yapılan teyit yazışmasının cevabı beklenmektedir.” yazıyor. Konsoloslukla görüştüğümde 21 Mart 2019 da üniversiteye gönderilmiş evrak. Üniversite Taras Shevchenko National University of Kyiv, Bölüm Kamu Yönetimi ve İdaresi. Denklik almam ne kadar sürer ? Ve eğer üniversiteye bizzat kendim gitsem evrağı almaya , süreci hızlandırabilir miyim ?

  • Merhaba,
   Aynı sırayı takip ederek evrak üniversiteden konsolosluğa oaradan dışişleri aracılığı ile YÖK’e gönderilecek. Üniversite ve konsolosluğun yazıyı hızlı çıkarmasını sağlarsanız hızlanır. YÖK elden getirmenizi istemiyor makamlar aracılığı ile istiyor. Tahminen 1buçuk-2 aya sonuçlanır. İİBF bölümlerinde genelde sorun çıkmamaktadır.

   • Öncelikle çok teşekkürler , “Üniversite ve konsolosluğun yazıyı hızlı çıkarmasını sağlarsanız hızlanır.” demişsiniz. Bunu nasıl yapabileceğime dair bir bilginiz var mı peki ?

 208. Dosya ders tamamlama kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi e devlet sisteminde böle yazıyor acaba ne zaman sonuclarnı 1 hafta oldu

 209. Merhabalar, Almanya Mimarlık (180ECTS) lisans mezuniyeti ile denklik Kasım 2018 de denklik başvurusunda bulunduk. süreç içerisinde konu alt komisyon tarafından ders tamamlama kararı alınmak üzere yürütme kuruluna aktarıldıktan sonra hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır ibaresi ile karşılaştık. Telefon ile aldığımız bilgi de 60 kredilik ders tamamlama kararının yürütme kurulunda olduğu yönünde idi. Bugün ise e-devlet üzerindeki durumu şu şekilde : Dosyanın bulunduğu birim ” Arşiv (Teslim edilecek) , Son Dosya durumu ise ” Denklik belgesi imzalandı. Kişiye tebligat gönderildi.” şeklinde. Bu durumda karar yürütme kurulu tarafından değiştirilip denklik verilmiş olabilir mi ? Eğer öyle ise dosyanın bu durumunda gidip belgeyi , tebligatı teslim alabilir miyiz ? Hem durumumuzu merak ettiğimizden hem de ileriki dönemde bu başvuru gibi bir başvuruya sahip olacak arkadaşların bilgi sahibi olması açısından foruma yazma ihtiyacı duydum. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

  • Merhabalar, komisyonun karar değiştirerek doğrudan denklik verme ihtimali vardır. Denklik belgesi imzalandı yazıyorsa gidip alabilirsiniz. Normal şartlarda ders tamamlama kararı çıkması gerekirdi ancak Almanya olduğu için değiştirmiş olabilirler.

 210. Merhaba, ben de Yakın Doğu psikoloji mezunuyum . Denklik çıktımı ne kadar süre de aldınız?

  • Bölümünüz gereği sınava yada ders tamamlamaya tabi tutulma ihtimaliniz var. Kıbrıs için süreç 4-5 ay sürebiliyor.

 211. Merhaba, çift uyrukluyum. Türkiye ve Kıbrıs vatandaşıyım. Ösym ile yerleşmedim okulun yapmış olduğu sınav ile okula başladım. Yakın Doğu psikoloji mezunuyum. Dosya bir ay inceleme de kaldıktan sonra şuan dosya durumu (komisyon da )yazıyor. Çift uyruklu olduğum için sorun yaşarmıyim ? Denklik kolayca çıkar mı?

  • Merhabalar,

   Çift uyruklu olduğunuz için sorun yaşamazsınız. Ancak denklik belgesi hiç bir zaman kolayca çıkmaz. Bölümünüz gereği sınava yada ders tamamlamaya tabi tutulma ihtimaliniz var. Dosyanız komsiyonda ise bir kaç ay içinde karar size tebliğ edilir.

 212. Merhaba. İsmim abu bakar. Malezyalıyım. Ürdün’den tıp doktorluğu mezunuyum. STS 2018 Şubatta girip kazandım ama hâla YÖK’te dosyam Alt komisyonda. Peki, işlemler çok uzun sürerse sts’ye tekrar mı girmem lazım? 8aydır dosyam alt komisyondadır genelde kaç süre olacak? Teşekkürler.

  • Tekrar girmeniz gerekmez ayrıca başka hususlar istenmişse staj gibi onu tamamlarsınız.

 213. Merhaba, öncelikle bize böle bir imkan tanıyıp sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi mezunuyum denklik işlemlerine başladım fakat ben üniversiteye sınavsız kaydolmuştum tercih doğrultusunda yerleşen arkadaşlarımız doğrudan denklik alabiliyor acaba aynı şekilde bizde doğrudan denkliğimizi alabilirmiyiz ?

  • Merhabalar, ösym ile yerleşenlerle aynı yıl başlayıp aynı diplomayı sunarsanız doğrudan alabiliyorsunuz.

   <