Son zamanlarda jüri üyelerin keyfi nedenlerle doçent adaylarını etiğe sevk etmeleri, asgari koşuldan bırakmaları ve gerekçesiz şekilde rapor hazırlamalarının ve buna hatalı ve gerçeğe aykırı bilgi yazmalarının nedenlerinden en önemlisi ÜAK’ın şeffaflıktan uzak gizli bir yapıya sahip olması ve jürilere herhangi bir yaptırım olmamasıdır.

Bilindiği üzere ÜAK, Etik Komisyon Üyelerini, Doçentlik Komisyonu Üyelerini, Bilirkişi İsimlerini hatta ve hatta toplantı tarihlerini gizli tutmaktadır. ÜAK’ın avukatları tarafından ekte sunulan savunmasında dosya yoğunluğu ve komisyonlardaki üyelerin baskıyı kaldıramayacağı gerekçesiyle isimleri gizlemesi kabul edilebilir bir gerekçe değildir. Bu durum giderek büyük bir sıkıntı haline gelmektedir. Yaptıkları açıklamanın hukuki hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Zira mahkemelerde dahi inceleme yapan hakim ve bilirkişilerin isimleri açık ve net bir şekilde ortadadır. Bu bakımdan idari incelemelerde yer alan kişilerin de isimleri açık olmalıdır. Zira aday ile husumetli kişilerin komisyonlarda yer alması ve bilirkişi olarak belirlenmesi çokça karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum adayların bağımsız olarak bir incelemeye tabi tutulması konusunda en önemli engeldir.

Türkiye’de hiçbir kurum ve kuruluşta yer alan kişilerin isimleri gizlenmemekte sadece ÜAK’ta gizlenmektedir. ÜAK’ın İsimleri Gizlemesine İlişkin Akıl Dışı Savunmasını ekte paylaşıyoruz. Yazılan savunmanın hiçbir dayanağı olmadığını ifade ediyor konuyu siz değerli akademisyen hocalarımızın takdirine bırakıyoruz.

Savunma için tıklayınız: ÜAK’ın İsimleri Gizlemesine İlişkin Savunması

Henüz Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×