Yurt dışında kalış süresinden dolayı red kararlarının değerlendirmesi konusundaki önceki makalemizde yönetmelik maddeleri ve yargı kararları nezdinde bu kararların hukuka aykırı olduğu ortaya konulmuştu. (Önceki makale için denklik makaleleri kısmına bakınız)

Bu makalede ise ret kararına dayanak olan 2017 denklik yönetmeliği 7-6/d maddesinde “d) Öğrenim süresince kullanılan pasaportun/pasaportların ve il emniyet müdürlüğünden alınan giriş-çıkış dökümünün incelenmesi sonucunda her bir eğitim-öğretim dönemi için öğrenim görülen ülkedeki bulunma süresinde eksiklik tespit edilenlerin başvuruları reddedilir. Öğrenime devam süresinin tespitinde Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınır.” Şeklinde yer alan madde değerlendirilecek ve şimdiye kadar bu konuda verilen yargı kararlarından gün bazında örnekler verilecektir.

Yukarıda bahsi geçen yönetmelik maddesine göre öğrenime devam süresinin tespitinde Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınacaktır. Türkiye’deki ana yükseköğretim mevzuatı ise 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’dur. Öğrenime davam süresi Üniversitelerce çıkarılan yönetmeliklerin ve alınan kararların dayanak maddesi Yükseköğretim Kanunu yapılarak alınmaktadır. Başka bir değişle Yükseköğretim Kanunu öğrenim süresine ilişkin düzenlemeleri üniversitelere bırakmıştır. Üniversiteler de bu durumu senato kararları ile düzenlemektedir. Türkiye’deki onlarca üniversitenin senato kararları incelendiğinde öğrenim süresi konusunda bir birlik olmadığı görülecektir. Zira her üniversite bu süreyi farklı farklı tayin etmiştir. Bazı üniversiteler hafta bazında, bazıları gün bazında, bazıları sınav tarihlerini katarak, bazıları ise sınavlar için ayrılan zamanı katmadan süre düzenleme yoluna gitmiştir. Dolayısı ile yönetmelikte geçen “muğlak” ifade yurt dışına öğrenim için gidecek öğrencilerin ne kadar kalması gerektiği konusunda belirli ve kesin bir yol çizmemektedir. Bu husus ise “İdarenin Kanuniliği ve İdari İşlemin Belirliliği” ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Zira yönetmelikte geçen “Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınacaktır” geniş bir kavram olup idare hukukundaki sebep-konu arasında olması gereken illiyet bağının kurulmasını engellemektedir. Öğrenciler, alacakları eğitim ile ilgili kalma süresi konusunda yapacakları bir davranışın sonucunu görememektedir. Hal böyle iken ve YÖK tam olarak hangi mevzuata göre belirlediğini açıklamadan basit bir açıklama ile dönem başına 70 gün ve bunun %70 oranında devam mecburiyeti olduğunu belirterek 49 gün olarak savunma yapmaktadır. Ancak bu savunma hiçbir dayanak ve temel olmadan, hiçbir kanun yada yönetmelik maddesine atıf yapmadan, hangi senato kararını baz alarak hesaplandığı belirtilmeden yapılmaktadır.

Girizgah kısmında açıklandığı üzere konu hakkında diğer değineceğimiz husus yurt dışında kalınan süre bakımından nasıl kararlar verildiğinin örnekleri olacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Danıştay İDDK 27 gün kalma süresi konusunda sts verilmesini uygun kabul etmiştir.
 • Danıştay 8. Daire 79 gün kalma durumunda reddi iptal etmiştir.
 • Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dairesi 191 günlük süreden reddi iptal etmiştir.
 • Ankara İdare Mahkemesi 64 günlük süreden reddi iptal etmiştir.
 • Ankara İdare Mahkemesi 77 günlük süreden reddi iptal etmiştir.

Sonuç olarak kalma süresi konusunda mevzuat ve dolayısı ile yargı kararları öğrenciler lehine iken YÖK açıkça yargı kararlarını uygulamama konusunda suç işlemektedir. Her ne kadar 2547 sayılı kanun ceza soruşturması açısından bir zırh görevi görse de yargı kararlarına itaat etmeme konusunda idare hukuku bağlamında tazminat talep edilebilecektir. Kalma süresinden muzdarip herkesin de önce idari başvuru yapması ve sonuçsuz kaldığında yargı yolunu sonuna kadar kullanması gerekmektedir.

47 Yorum

 1. Merhabalar Ben Yusuf YÖK ten kalış süresi yetersizliği yüzünden red geldi geçen hafta YÖK e gittiğim de dosyanız arşiv de dendi red gelmiş dediler oradaki bayana kabul etmediğimi ben sürelerime güvendiğimi söyledim telefonda birisiyle konuştu dosyana bir baksınlar dedi . 5 dk sonra beni apar topar içeriye aldılar acil bir şekilde itiraz yazdım . Pasaport giriş çıkışlarımı E devletten çıkardılar tekrardan kapıda bekle bilgilendireceğiz dediler 10 dk sonra bir bayanla telefonla konuştum o da beklememem gerektiğini uzun süreceğini dosyanın tekrardan komisyona gideceğini söylediler bu ne demek oluyor şimdi bana yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • Kalış süresi konusunda yanlışlık olduğunu farketmişlerse doğru kararın alınması aynı sürecin tekrar edilmesi anlamına gelmektedir. Yani tekrar komisyon, yürütme kurulu ve kurul sonrası işlemler aşamaları olacak.

 2. Hocam dosyani bulundugu birim eksik evrak eksik evrak yazisi basvuru sahibine gonderildi diyo ne demek acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  • Başvuru evraklarında bir eksiklik olması durumunda veya komisyonun ayrıca bir evrak istemesi durumunda bu şekilde yazılır. Söz konusu evrakı gönderene kadar dosyanız bekletilir.

 3. Sayın Hocam merhaba. Kıbrıs bünyesinde doktora yapmaktayım. Denklik için başvuru yaptığımda süre yönünden ÜAK ın nasıl bir yöntem izlediği belli mi?

 4. Merhabalar,

  Lütfen yardımcı olun durumum bir hayli karışık.
  Ben 2 şubat 2018 tarihinde Pakistanda elde ettiğim tıp diplomasının denkliği için başvuruda bulunmuştum. Üniversitem tanınıyor. 1 Aralık 2018 tarihinde, 2 Şubat 2008 yönergesinin 3. Maddesi gereksinimlerinin, benim Tıp eğitimimin doldurmadığı gerekçesiyle ret edilmişti. ( Tıp eğitimi ya 6 sene olur ya da minimum 5500 ders saati içerir)
  Pakistanda intörnlük eğitimi Tıp eğitiminin dışında, dolayısıyla hem 5 sene hem de transkriptimin üzerinde toplam 4680 saat yazmaktaydı.
  Bunun üzerine YÖK ün ret kararının çok geç olması yanında haklı olduğunu anlamış bir şekilde Pakistana intörnlüğümü bu ders saatlerini 5500 e getirmek üzere geri döndüm.
  Diş hekimliğinden mezun olan ( 4 senelik bölüm Pakistanda) başka bir Pakistanlı arkadaşımın transkriptine gözüm ilişti ve dişçilik için ders saatlerinin Tıp dan daha fazla yazıldığını gördüm. Tıp eğitimi için Pakistan Tıp Konseyinin öngördüğü 6300 saatin olduğunu resmi siteden kontrol ettim. Benim okulumun hatası olduğunu ve durumu okulun dekan yardımcısına açtığımda hatalarını kabul edip bir an önce doğru transkripti düzenleyeceklerini bildirdiler.
  Bunun sebebi ise benim okulumdan 1977 den beri ilk Türk ben olduğum ve benim okulumdan genelde İngiltere, Kanada ve Amerika gibi ülkelere uzmanlık için gidildiği ve bu ülkelerinde ders saati değil de Uzmanlık sınavlarını denklik işlemlerinde baz almaları hasebiyle okulun ders saatleri için pek dikkat etmediği sonucuna vardım
  Sizce bu elde edeceğim nasıl sunmam gerekir YÖK e.
  Teşekkürler

  • Durumunuzu anlatıp yeni onaylı ve ıslak imzalı transkriptinizi sunun yeniden değerlendirilmek üzere

 5. İyi günler
  2016 yılı eylül ayında yurtdışı doktorama başladım, fakat yeni alınan bir kararla sosyal bilimlerde 200 gün yurtdışındaki üniversitede bulunma zorunluluğu getirilmiş, bu yeni kural benim devam eden doktoram için bağlayıcı mıdır? Yoksa kazanılmış hak olarak benş etkilemez mi? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar normalde etkilememesi gerektiği aşikardır. Ancak hukuka aykırı uygulamaları sayısız olduğu için bu sebeple reddedilebilir

   • Merhaba

    Azerbaycan/Naxcivan Devlet Üniversitesinde Eczacılık hazırlık dahil 5 sene eğitim için mi yoksa hazırlık hariç 4 sene eğitim için kaç gün olmasi lazım?

    • Merhabalar hazırlık dahil her dönem için en az 49 iş günü olarak değerlendiriliyor şuan. Yani 10 dönem için 490 iş günü

   • Merhabalar..ben hukuk okumak için ukraynada başladım.. fakat kendi işim var ..imkansiz 140gunu tamamlamam…yok beni kabul etmez mi 2siniftayim

 6. Yurtdışında bir devlet üniversitesinde 2017 yılında bir kişiye, 2018 yılı şubat ve mayıs aylarında iki kişiye yüksek lisans denkliği verildi. 2 sene boyunca kalış süreleri yaklaşık 50 gündü. Ben de aynı şartlarda aynı programdan diplomamı aldım ve 2018 haziranında denkliğe başvurdum. 2019 martında yurtdışında kalış süresinin yetersizliğinden dolayı başvurum reddedildi. Ben de örnek vakaları göstererek itiraz ettim. Şuan beklemedeyim. Sizce itirazım nasıl sonuçlanır

 7. İyi günler lütfen acil cevap. Türkiyede 2 yıl adalet okudum. Ukraynada 4 e hukuka tamamlamak üzereyim daha kayıt yok ama davetiyem geldi. 3.sınıftan başlayacağım ve iki yıl kalacağım. Kalış süresinden red yer miyim ?

  • Orda kalış süreleriniz aranan sürenin altında kalmazsa ret almazsınız. Bunun yanında yönetmelikteki diğer hükümlere de dikkate etmek gerek. Son olarak gitmeden okulun tanınırlık yazısını alın YÖK’ten.

   • Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Yökten tanınırlık belgesini e devletten aldım. Okul tanınmaktadır diyor lakin ben orda toplam 4 dönem okuyacağım 49 iş günü her dönem için kalmam gerektiğini belirttiler bende buna uyarım sorun yok. Ama yök benden 8 dönemlik kalma süresi ister mi? İsterse denklik almam mümkün mü yine yoksa kesin alamaz mıyım?

    • Bende ayni durumdayim ibrahim bey.
     3 siniftan baslatacaklar Ama daha kayit yapmadim subat ta okula baslayacagim yani bir donemi kacirmis olcam ve denklikte kalis suresi icin red gelir mi?

  • Merhaba, bende bu yıl Makedonya da hukuk lisans tamamlamayı düşünüyorum. Ancak gün sayısı beni de tedirgin etmektedir. İbrahim bey şu an hangi aşamasındasınız acaba ?

 8. Merhabalar, yardımcı olursanız çok sevinirim. Merak ettiğim bazı konular var;
  İngiltere de 1 yıl süren tezli master eğitimimi tamamladım. İlk dönemim 2019 Ocak ayında başladı ve toplam 65 gün(İş günü olarak hesaplar isek İngiltere’den çıkış yaptığım günler de dahil edilir ise 49 iş günü ediyor) kaldım. Sonrasında yaz tatilini Türkiye de geçirdim. İkinci dönemim eylül ayında başladı ve toplam 98 gün kaldım. Totalde kaldığım gün sayısı 163 gün. Bu ay(Şubat ayı) sonunda diplomamı alacağım. Denklik için başvuru yaptığımda yurt dışında kalış süresi eksikliliği ile ilgili bir red alırmıyım ? Yorum ve görüşünüzü merak ediyorum.

  İkinci olarak yukarıdaki yazınızda ”Öğrenciler, alacakları eğitim ile ilgili kalma süresi konusunda yapacakları bir davranışın sonucunu görememektedir. Hal böyle iken ve YÖK tam olarak hangi mevzuata göre belirlediğini açıklamadan basit bir açıklama ile dönem başına 70 gün ve bunun %70 oranında devam mecburiyeti olduğunu belirterek 49 gün olarak savunma yapmaktadır.” cümlelerine yer vermişsiniz. Devam mecburiyeti kriteri 49 gün müdür yoksa 49 iş günü müdür ve eğitim görülen ülkeden çıkış yapılan günleri de kalış süresini hesaplarken sayabilirmiyiz ?

  Sormak istediğim üçüncü konu ise, YÖK’e ibraz için diploma asıllarını veriyoruz, denklik değerlendirmesi sonucunda verilen diploma asılları YÖK tarafından sahibine geri veriliyor mu ?

  Teşekkür ederim,
  Saygılarımla

  • Eğitim dönemine göre iş günü bazında hesaplamalısınız. 1 yıl için 163 iş günü yeterli görünüyor ancak YL nin 1 yıl olması sorun olabilir. Bununla birlikte ingiltere olduğundan olumlu karar da çıkabilir. Başvuruda verdiğiniz belge asıllarını başvuru sonucunda geri alıyorsunuz.

   • Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 1 yıl için 163 gün(hafta sonları dahil bir şekilde 163 gün toplam) yeterli olacak mıdır sizce ? Birde İngiltere de lisans programları 3 sene ve yüksek lisans programları ise 1 sene sürüyor. Bu açıdan bakıldığında YL nin 1 yıl olması ne gibi bir sorun olabilir ? Son olarak, olası bir olumsuz karar çıkması sonucunda, olayı sizin aracılığınız ile idare mahkemesine taşısak kazanma şansımız nedir ?

    Saygılarımla,

 9. Merhaba 2 yıllık mezunuyum insaat muhendisligi okuyacam 3. Sınıftan başlayacam bu sene insaallah ukraynada 1 yilda kac gun hafta sonu dahil kalmam lazim denklik onay versin cevap verirseniz çok sevinirim tesekkurler

 10. merhaba, 2 yıllık adalet mezunuyum. 3.sınıftan lisans tamamlama olarak hukuk fakültesini bitirmeyi düşünüyorum. yökten belirlediğim okullar konusunda tanınma belgesi için dilekçe yollayacağım. merak ettiğim hususlar şunlardır cevaplandırırsanız çok sevinirim;
  -öncelikle dünya üniversite sıralama listesinde ilk 1000de yer almayan bir okul için bana tanındığına dair geri dönüş sağlanırsa, benim kayıt olmadan önce tyt/ayt üniversite sınavına girerek belirli bir sıralamada olduğumun ibrazı istenecek mi? eğer böyle ise ilk 1000deki bir üniversiteden lisans tamamlamak daha mı avantajlı oluyor? aksi takdirde üniversite sınavına girmeden yurtdışında hukuk fakültesi bitirdikten sonra yök denkliği başvurum reddedilebilir mi?
  – lisans tamamlama konusunda 3.sınııftan başlayacağım göz önünde bulundurulduğunda, dönem başına en az 49 iş günü kalınması şartsa; okumam gereken 4 dönemdeki kalış sürem üzerinden mi yök bu şartı ( 196 iş günü) kontrol edecektir?
  teşekkür ederim.

  • Yabancı okullar sizden Türkiyedeki sınav sonucunu istemez ve ilk 1000 de olan okula giderseniz avantaj yakalarsınız. Dönem döenm bakılmak üzere 196 gün kalmanıza bakılacaktır.

 11. Merhaba, İtalya’da yüksek lisans eğitimimin ilk 2 yılında teorik derslerimi İtalya’da verdim. Ancak eğitimimin 3. senesinde yani tez yazma aşamasında teorik dersim kalmadığı için ve tez danışmanım Türkiye’de yaşadığı için tezimi Türkiye’de yazdım ve Covid-19 sebebiyle online olarak haziranda mezun oldum. Denklik başvurusunda bulunacağım. Bahsettiğim sebeplerden dolayı Türkiye’de oluşumu kabul ederler mi yoksa direkt başvuru red mi ederler? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 12. Merhaba, İtalya’daki okulumdan 06/06/2020 tarihinde mezun oldum. 3 yıllık yüksek lisans eğitimimin ilk 2 senesinde İtalya’da olup teorik derslerimin hepsini tamamladım. 2019 un Ağustos ayında ise teorik dersimin olmayışı, tez danışmanımın Türkiye’de yaşıyor oluşu ve tez konumla ilgili İstanbul’da alan çalışması yaptığım için Türkiye’ye döndüm. Bahar Döneminde Covid-19 sebebiyle okulumun tamamen online eğitime geçmesi ile de Türkiye’den online olarak mezun oldum. Denklik başvurum bu sebeplerden dolayı reddedilir mi? Başvurum esnasında bu durumu açıklayan bir dilekçe yazıp belgelere eklemem YÖK’ün durumumu anlamasını sağlar mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Online ilgili kısmı başvurunuzda dilekçe ile mutlaka belirtin ve okulun online geçme ile ilgili yazısı vs varsa bunu da ekleyin.

 13. sayın yetkili, ben 2003 yılında hukuk fakültesine kayıt oldum.2018-2019 yılında af kapsamında tekrar kayıt oldum.daha sonra 2020 yılında tüm derslerimi vererek mezun olmaya hak kazandım.Daha önce giriş çıkışlarımın eksi olduğu gerekçesi ile diplomamı alamıyorum.AF kapsamında kayıt olmak geçmişe yönelik durumuda kapsamıyormuçHukuken ne yapabilrim.Saygılarç

   • Mrb. Azerbaycan gence devlet üniversitesi yök tarafından tanınmaktamıdır?
    Eğitim yönetimi alanında doktora yapıp sadece okul yöneticiğiliğinde puan almak için kullanacağız, bunun için denklik gerekir mi?

    • Bu konuda güncel bilgi için YÖK denklik birimine dilekçe vermeniz gerekir. Aynı gün okul tanıma yazısı veriliyor. Bizim düşüncemiz tanındığı yönündedir.

  • Merhabalar, ben nahcınan universitesinde dış hekimliği okuyorum denklik için kaç gün kalmam gerekiyor teşekürler

 14. Merhabalar,

  Almanyada Normal Süresi 3 sene süren mühendislik bölümünü 7 senede bitirdim. Bunun ilk 5 senesi sürekli almanyada bulundum. Son 2 sene ise derslere gitmeme gerek kalmadigi icin sadece sınavlar icin çok kısa süreler gittim. Denklik başvurusunda sorun olur mu?

 15. Hocam Selam,
  Makedonya’da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesinde ‘lisans tamamlama’ yoluyla “Türkçe” diliyle “Hukuk” eğitimi almak istiyorum. Üniversiteden yapılan açıklamada, birkaç gün önce denklik komisyonundan yukarıda bahsettiğim şekilde denklik verildiğini öğrendim. Sizin bu konuda tavsiyeniz nedir? Son gelişmeler nelerdir? Teşekkürler.

 16. Merhabalar.Ben iki yıllık inşaat teknikerliği mezunuyum.Bu yıl Dgs sınavına girdim ancak istediğim neticeyi alamadım.Ukraynada 3. Sınıftan başlayarak inşaat mühendisliği diploması almak istiyorum.Denklik için müracaatta bulunulduğunda her dönem için en az 49 gün gerekli olduğunu ifade etmişsiniz.Türkiyede Dgs ile yerleşeceğim programların tamamındaki öğretim süresi 4 yıl yani sekiz dönem.Ancak ukraynadaki eğitim süresi 2 yıl yani 4 dönem.Yökün 2017 yılındaki resmi gazetede yayınlanan son düzenlemesinde denklik müracaatları incelenirken Türkiyedeki eğitim süreleri dikkate alınır diyor.Bu durumda benim ukrayna da geçirmem gereken minimum süre 8 dönem üzerindenmi yoksa 4 dönem üzerindenmi hesaplanıcak.
  Cevap verir iseniz müteşekkir olurum… Saygılar sunuyorum…

 17. Merhaba Azerbaycan da Gence de Eczacılık bölümünde okuyorum. Covid ve savaş sebebi ile ülkeye gidemiyoruz ve online eğitim alıyoruz. Dolayısıyla Azerbaycan da günümüzü tamamlayamıyoruz. Denklikte bu bir sorun oluşturur mu?

 18. merhaba ben Azerbaycan da Gence şehrinda eczacilik fakultesinde ikinci sinif oğrencisiyim. Covid-19 ve savaş sebebi ile ülkeye giriş yapamıyorum. Online olarak eğitim aliyoruz. Dolayisi ile gün tamamlayamiyorum. Denkliktr bir sorun oluşturur mu?

 19. merhaba hocam ukrayna odesada mimarlık fakutesinde okuyorum 3.sınıfım bir yılda hazırlık okudum size iki sorum var denklikte gunlere biirnci dönem ve ikinci döneme ayrı ayrı mı bakıyorlar yoksa iki donemide aynıa nda m ele alıyorlar ikinici sorum ise hocam kaç gun kalmam gerekiyor tam olarak gün nedir ve bir soru daha pandemi suresincede de güne bakarlar mı yani uzaktan eğitimi kendı ulkemizde geçirsek olr mu

 20. Merhaba Ben Azerbaycan Nahçıvan devlet Eczacılık 3. sınıf öğrencisiyim ( hazırlıkla birlikte) ailevi problemler + pandemi nedeniyle eksik günlerim var bundan sonraki seneler tam gidersem ve önceki gidemediğim günleri şuandan sonra telafi edebilir miyim?
  Edebilirsem nasıl edebilirim?

  Cevaplarsanız çok sevinirim 🙏🏻.

 21. Merhabalar ben Azerbaycan/Nahçıvan devlet üniversitesinde 2019 yılında eğitim öğretime başladım hazırlığı pandemi sürecinde bitirdim lakin şuan ikinci sınıf öğrencisiyim 1 inci sınıfın derslerini alttan almaktayım bu süreçte 2020-2021 yılı eğitim ve öğretim süresince gitmemiş bulunmaktayım 1 tıklım giriş çıkışım yok ülkeye ama 2 inci sınıfta öğrenciyim şuan da ve o dönemki derslerimi alttan almaktayım denklik için problem yaratır mı bu benim için eczacılık öğrencisiyim bilgilendirebilirseniz sevinirim 🙏

 22. Merhaba ben Makedonya da lisans tamamlamak üzere hukuk fakültesine kayıt oldum. 3. sınıftayken yani pandemi döneminde derslere online katıldım. Bu sene son sınıfım ve günü doldurmak üzere makedonya da ikamet etmekteyim. Bu sene YÖK başarı sıralaması isteyen bölümler de alınan sıralamaya bakıcaz aksi takdir de diplomalara red verilecek dedi. Ancak dediğim gibi bu yönetmeliği yürürlüğe koymadan önce ben zaten hukuk fakültesinde aktif öğrenciydim. Bildiğim kadarıyla alehe olan kanun geçmişe uygulanamaz ancak size danışmak istedim. Bilgilendirip geri dönüş sağlarsanız çok mutlu olurum saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×