Yurt dışında kalış süresinden dolayı red kararlarının değerlendirmesi konusundaki önceki makalemizde yönetmelik maddeleri ve yargı kararları nezdinde bu kararların hukuka aykırı olduğu ortaya konulmuştu. (Önceki makale için denklik makaleleri kısmına bakınız)

Bu makalede ise ret kararına dayanak olan 2017 denklik yönetmeliği 7-6/d maddesinde “d) Öğrenim süresince kullanılan pasaportun/pasaportların ve il emniyet müdürlüğünden alınan giriş-çıkış dökümünün incelenmesi sonucunda her bir eğitim-öğretim dönemi için öğrenim görülen ülkedeki bulunma süresinde eksiklik tespit edilenlerin başvuruları reddedilir. Öğrenime devam süresinin tespitinde Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınır.” Şeklinde yer alan madde değerlendirilecek ve şimdiye kadar bu konuda verilen yargı kararlarından gün bazında örnekler verilecektir.

Yukarıda bahsi geçen yönetmelik maddesine göre öğrenime devam süresinin tespitinde Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınacaktır. Türkiye’deki ana yükseköğretim mevzuatı ise 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’dur. Öğrenime davam süresi Üniversitelerce çıkarılan yönetmeliklerin ve alınan kararların dayanak maddesi Yükseköğretim Kanunu yapılarak alınmaktadır. Başka bir değişle Yükseköğretim Kanunu öğrenim süresine ilişkin düzenlemeleri üniversitelere bırakmıştır. Üniversiteler de bu durumu senato kararları ile düzenlemektedir. Türkiye’deki onlarca üniversitenin senato kararları incelendiğinde öğrenim süresi konusunda bir birlik olmadığı görülecektir. Zira her üniversite bu süreyi farklı farklı tayin etmiştir. Bazı üniversiteler hafta bazında, bazıları gün bazında, bazıları sınav tarihlerini katarak, bazıları ise sınavlar için ayrılan zamanı katmadan süre düzenleme yoluna gitmiştir. Dolayısı ile yönetmelikte geçen “muğlak” ifade yurt dışına öğrenim için gidecek öğrencilerin ne kadar kalması gerektiği konusunda belirli ve kesin bir yol çizmemektedir. Bu husus ise “İdarenin Kanuniliği ve İdari İşlemin Belirliliği” ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Zira yönetmelikte geçen “Türkiye’deki ilgili yükseköğretim mevzuatı esas alınacaktır” geniş bir kavram olup idare hukukundaki sebep-konu arasında olması gereken illiyet bağının kurulmasını engellemektedir. Öğrenciler, alacakları eğitim ile ilgili kalma süresi konusunda yapacakları bir davranışın sonucunu görememektedir. Hal böyle iken ve YÖK tam olarak hangi mevzuata göre belirlediğini açıklamadan basit bir açıklama ile dönem başına 70 gün ve bunun %70 oranında devam mecburiyeti olduğunu belirterek 49 gün olarak savunma yapmaktadır. Ancak bu savunma hiçbir dayanak ve temel olmadan, hiçbir kanun yada yönetmelik maddesine atıf yapmadan, hangi senato kararını baz alarak hesaplandığı belirtilmeden yapılmaktadır.

Girizgah kısmında açıklandığı üzere konu hakkında diğer değineceğimiz husus yurt dışında kalınan süre bakımından nasıl kararlar verildiğinin örnekleri olacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Danıştay İDDK 27 gün kalma süresi konusunda sts verilmesini uygun kabul etmiştir.
 • Danıştay 8. Daire 79 gün kalma durumunda reddi iptal etmiştir.
 • Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dairesi 191 günlük süreden reddi iptal etmiştir.
 • Ankara İdare Mahkemesi 64 günlük süreden reddi iptal etmiştir.
 • Ankara İdare Mahkemesi 77 günlük süreden reddi iptal etmiştir.

Sonuç olarak kalma süresi konusunda mevzuat ve dolayısı ile yargı kararları öğrenciler lehine iken YÖK açıkça yargı kararlarını uygulamama konusunda suç işlemektedir. Her ne kadar 2547 sayılı kanun ceza soruşturması açısından bir zırh görevi görse de yargı kararlarına itaat etmeme konusunda idare hukuku bağlamında tazminat talep edilebilecektir. Kalma süresinden muzdarip herkesin de önce idari başvuru yapması ve sonuçsuz kaldığında yargı yolunu sonuna kadar kullanması gerekmektedir.

25 thoughts on “Yurt Dışında Kalış Süresi Eksikliğinden Verilen Red Kararlarının Analizi-2”

 1. Merhabalar Ben Yusuf YÖK ten kalış süresi yetersizliği yüzünden red geldi geçen hafta YÖK e gittiğim de dosyanız arşiv de dendi red gelmiş dediler oradaki bayana kabul etmediğimi ben sürelerime güvendiğimi söyledim telefonda birisiyle konuştu dosyana bir baksınlar dedi . 5 dk sonra beni apar topar içeriye aldılar acil bir şekilde itiraz yazdım . Pasaport giriş çıkışlarımı E devletten çıkardılar tekrardan kapıda bekle bilgilendireceğiz dediler 10 dk sonra bir bayanla telefonla konuştum o da beklememem gerektiğini uzun süreceğini dosyanın tekrardan komisyona gideceğini söylediler bu ne demek oluyor şimdi bana yardımcı olursanız çok sevinirim .

  1. Kalış süresi konusunda yanlışlık olduğunu farketmişlerse doğru kararın alınması aynı sürecin tekrar edilmesi anlamına gelmektedir. Yani tekrar komisyon, yürütme kurulu ve kurul sonrası işlemler aşamaları olacak.

 2. Hocam dosyani bulundugu birim eksik evrak eksik evrak yazisi basvuru sahibine gonderildi diyo ne demek acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Başvuru evraklarında bir eksiklik olması durumunda veya komisyonun ayrıca bir evrak istemesi durumunda bu şekilde yazılır. Söz konusu evrakı gönderene kadar dosyanız bekletilir.

 3. Sayın Hocam merhaba. Kıbrıs bünyesinde doktora yapmaktayım. Denklik için başvuru yaptığımda süre yönünden ÜAK ın nasıl bir yöntem izlediği belli mi?

 4. Merhabalar,

  Lütfen yardımcı olun durumum bir hayli karışık.
  Ben 2 şubat 2018 tarihinde Pakistanda elde ettiğim tıp diplomasının denkliği için başvuruda bulunmuştum. Üniversitem tanınıyor. 1 Aralık 2018 tarihinde, 2 Şubat 2008 yönergesinin 3. Maddesi gereksinimlerinin, benim Tıp eğitimimin doldurmadığı gerekçesiyle ret edilmişti. ( Tıp eğitimi ya 6 sene olur ya da minimum 5500 ders saati içerir)
  Pakistanda intörnlük eğitimi Tıp eğitiminin dışında, dolayısıyla hem 5 sene hem de transkriptimin üzerinde toplam 4680 saat yazmaktaydı.
  Bunun üzerine YÖK ün ret kararının çok geç olması yanında haklı olduğunu anlamış bir şekilde Pakistana intörnlüğümü bu ders saatlerini 5500 e getirmek üzere geri döndüm.
  Diş hekimliğinden mezun olan ( 4 senelik bölüm Pakistanda) başka bir Pakistanlı arkadaşımın transkriptine gözüm ilişti ve dişçilik için ders saatlerinin Tıp dan daha fazla yazıldığını gördüm. Tıp eğitimi için Pakistan Tıp Konseyinin öngördüğü 6300 saatin olduğunu resmi siteden kontrol ettim. Benim okulumun hatası olduğunu ve durumu okulun dekan yardımcısına açtığımda hatalarını kabul edip bir an önce doğru transkripti düzenleyeceklerini bildirdiler.
  Bunun sebebi ise benim okulumdan 1977 den beri ilk Türk ben olduğum ve benim okulumdan genelde İngiltere, Kanada ve Amerika gibi ülkelere uzmanlık için gidildiği ve bu ülkelerinde ders saati değil de Uzmanlık sınavlarını denklik işlemlerinde baz almaları hasebiyle okulun ders saatleri için pek dikkat etmediği sonucuna vardım
  Sizce bu elde edeceğim nasıl sunmam gerekir YÖK e.
  Teşekkürler

  1. Durumunuzu anlatıp yeni onaylı ve ıslak imzalı transkriptinizi sunun yeniden değerlendirilmek üzere

 5. İyi günler
  2016 yılı eylül ayında yurtdışı doktorama başladım, fakat yeni alınan bir kararla sosyal bilimlerde 200 gün yurtdışındaki üniversitede bulunma zorunluluğu getirilmiş, bu yeni kural benim devam eden doktoram için bağlayıcı mıdır? Yoksa kazanılmış hak olarak benş etkilemez mi? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar normalde etkilememesi gerektiği aşikardır. Ancak hukuka aykırı uygulamaları sayısız olduğu için bu sebeple reddedilebilir

   1. Merhaba

    Azerbaycan/Naxcivan Devlet Üniversitesinde Eczacılık hazırlık dahil 5 sene eğitim için mi yoksa hazırlık hariç 4 sene eğitim için kaç gün olmasi lazım?

    1. Merhabalar hazırlık dahil her dönem için en az 49 iş günü olarak değerlendiriliyor şuan. Yani 10 dönem için 490 iş günü

 6. Yurtdışında bir devlet üniversitesinde 2017 yılında bir kişiye, 2018 yılı şubat ve mayıs aylarında iki kişiye yüksek lisans denkliği verildi. 2 sene boyunca kalış süreleri yaklaşık 50 gündü. Ben de aynı şartlarda aynı programdan diplomamı aldım ve 2018 haziranında denkliğe başvurdum. 2019 martında yurtdışında kalış süresinin yetersizliğinden dolayı başvurum reddedildi. Ben de örnek vakaları göstererek itiraz ettim. Şuan beklemedeyim. Sizce itirazım nasıl sonuçlanır

  1. “..değiştirilecek bir husus bulunmamaktadır.” şeklinde sonuçlanacağını düşünüyoruz.

 7. İyi günler lütfen acil cevap. Türkiyede 2 yıl adalet okudum. Ukraynada 4 e hukuka tamamlamak üzereyim daha kayıt yok ama davetiyem geldi. 3.sınıftan başlayacağım ve iki yıl kalacağım. Kalış süresinden red yer miyim ?

  1. Orda kalış süreleriniz aranan sürenin altında kalmazsa ret almazsınız. Bunun yanında yönetmelikteki diğer hükümlere de dikkate etmek gerek. Son olarak gitmeden okulun tanınırlık yazısını alın YÖK’ten.

   1. Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Yökten tanınırlık belgesini e devletten aldım. Okul tanınmaktadır diyor lakin ben orda toplam 4 dönem okuyacağım 49 iş günü her dönem için kalmam gerektiğini belirttiler bende buna uyarım sorun yok. Ama yök benden 8 dönemlik kalma süresi ister mi? İsterse denklik almam mümkün mü yine yoksa kesin alamaz mıyım?

    1. Bende ayni durumdayim ibrahim bey.
     3 siniftan baslatacaklar Ama daha kayit yapmadim subat ta okula baslayacagim yani bir donemi kacirmis olcam ve denklikte kalis suresi icin red gelir mi?

 8. Merhabalar, yardımcı olursanız çok sevinirim. Merak ettiğim bazı konular var;
  İngiltere de 1 yıl süren tezli master eğitimimi tamamladım. İlk dönemim 2019 Ocak ayında başladı ve toplam 65 gün(İş günü olarak hesaplar isek İngiltere’den çıkış yaptığım günler de dahil edilir ise 49 iş günü ediyor) kaldım. Sonrasında yaz tatilini Türkiye de geçirdim. İkinci dönemim eylül ayında başladı ve toplam 98 gün kaldım. Totalde kaldığım gün sayısı 163 gün. Bu ay(Şubat ayı) sonunda diplomamı alacağım. Denklik için başvuru yaptığımda yurt dışında kalış süresi eksikliliği ile ilgili bir red alırmıyım ? Yorum ve görüşünüzü merak ediyorum.

  İkinci olarak yukarıdaki yazınızda ”Öğrenciler, alacakları eğitim ile ilgili kalma süresi konusunda yapacakları bir davranışın sonucunu görememektedir. Hal böyle iken ve YÖK tam olarak hangi mevzuata göre belirlediğini açıklamadan basit bir açıklama ile dönem başına 70 gün ve bunun %70 oranında devam mecburiyeti olduğunu belirterek 49 gün olarak savunma yapmaktadır.” cümlelerine yer vermişsiniz. Devam mecburiyeti kriteri 49 gün müdür yoksa 49 iş günü müdür ve eğitim görülen ülkeden çıkış yapılan günleri de kalış süresini hesaplarken sayabilirmiyiz ?

  Sormak istediğim üçüncü konu ise, YÖK’e ibraz için diploma asıllarını veriyoruz, denklik değerlendirmesi sonucunda verilen diploma asılları YÖK tarafından sahibine geri veriliyor mu ?

  Teşekkür ederim,
  Saygılarımla

  1. Eğitim dönemine göre iş günü bazında hesaplamalısınız. 1 yıl için 163 iş günü yeterli görünüyor ancak YL nin 1 yıl olması sorun olabilir. Bununla birlikte ingiltere olduğundan olumlu karar da çıkabilir. Başvuruda verdiğiniz belge asıllarını başvuru sonucunda geri alıyorsunuz.

   1. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 1 yıl için 163 gün(hafta sonları dahil bir şekilde 163 gün toplam) yeterli olacak mıdır sizce ? Birde İngiltere de lisans programları 3 sene ve yüksek lisans programları ise 1 sene sürüyor. Bu açıdan bakıldığında YL nin 1 yıl olması ne gibi bir sorun olabilir ? Son olarak, olası bir olumsuz karar çıkması sonucunda, olayı sizin aracılığınız ile idare mahkemesine taşısak kazanma şansımız nedir ?

    Saygılarımla,

 9. Merhaba 2 yıllık mezunuyum insaat muhendisligi okuyacam 3. Sınıftan başlayacam bu sene insaallah ukraynada 1 yilda kac gun hafta sonu dahil kalmam lazim denklik onay versin cevap verirseniz çok sevinirim tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir